28. 8. 2018 - Wyniki chińskiej gospodarski wciąż bardzo dobre

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował kompleksowy raport na temat stanu chińskiej gospodarki pod koniec lipca. Kluczowe stwierdzenie sprawozdania jest następujące: Wyniki chińskiej gospodarki są nadal bardzo dobre.

  28. 8. 2018 - Wyniki chińskiej gospodarski wciąż bardzo dobre

  Wzrost chińskiego PKB w ubiegłym 2017 roku osiągnął imponującą wartość 6,9 % za sprawą cyklicznego ożywienia w handlu międzynarodowym, w tym roku powinien on zwolnić i wynieść 6,6 % ze względu na opóźniony efekt regulacyjnego zaostrzenia warunków finansowych i umiarkowanego popytu zagranicznego.

   

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeanalizował perspektywy dla chińskiej gospodarki na następny okres i uwzględnił w raporcie kilka kluczowych punktów:

  • Po pierwsze, silny wzrost chińskiego PKB trwa. Chiny obecnie przyczyniają się do wzrostu globalnej gospodarki w bezprecedensowym stopniu – jednej trzeciej, przy czym ponad 800 milionów Chińczyków uciekło z pułapki ubóstwa, a klasa średnia znacząco się umacnia.
  • Po drugie, chińska władza od jakiegoś czasu koncentruje się na wzroście gospodarczym „wysokiej jakości“. Po latach „szybkiego wzrostu“ przywództwo Chin planuje przekierowanie głównych czynników wzrostu z inwestycji i eksportu na konsumpcję gospodarstw domowych i usługi. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że pomimo stopniowego strukturalnego spadku chińskiego PKB, Chiny do 2030 roku mogą stać się największą gospodarką świata.
  • Po trzecie, tempo wzrostu nowych kredytów w chińskiej gospodarce od pewnego czasu spada, jednak wciąż jest całkiem szybkie. Ogólny dług sektora przedsiębiorstw niefinansowych w ubiegłym roku rósł szybciej niż nominalne PKB w 2017 roku. Chociaż stosunek zadłużenia przedsiębiorstw do PKB ustabilizował się w mniejszym lub większym stopniu, dług publiczny, a w szczególności dług gospodarstw domowych rośnie zdecydowanie szybciej. W przypadku gospodarstw domowych trend ten jest spowodowany gwałtownym wzrostem kredytów hipotecznych i konsumenckich.
  • Po czwarte, Chiny są cyfrowym liderem. Cyfryzacja będzie nadal przekształcać chińską gospodarkę dzięki wyższej efektywności i będzie łagodzić strukturalną tendencję spadkową PKB wynikającą ze stopniowego zbliżania się do zachodnich standardów. Chiny mają obecnie około 700 milionów internautów, a ogromne wsparcie rządowe w ostatnich latach sprawiło, ze Chiny stały się światowym liderem w nowych branżach takich jak e-commerce i FinTech.

  Można powiedzieć, ze Chiny są obecnie najważniejsza gospodarka świata biorąc pod uwagę fakt, że w jednej trzeciej generują globalny wzrost gospodarczy. Gdyby chińska gospodarka miała zarazić się grypą, reszta świata dostała by minimum zapalenia płuc. Miejmy nadzieję, że rząd Chin przeprowadzi reformy gospodarcze w ramach strukturalnej tendencji spadkowej PKB.

   

  Michal Stupavský

  strateg inwestycyjny Conseq Investment Management a.s.