19. 9. 2016 - Co (wszystko) jest nie tak z japońską gospodarką?

  Japońską gospodarkę od prawie trzech dekad opanowywuje anemiczny wzrost. Od pęknięcia bańki pod koniec 1989 roku nie udało się drugiej co do wielkości gospodarce powrócić do cetrum uwagi. Istnieje kilka powodów dlaczego...

  19. 9. 2016 - Co (wszystko) jest nie tak z japońską gospodarką?

  Pierwszym z nich to problem demograficzny, ponieważ wielkość siły roboczej Japonii nie rośnie. Japonia jest dość konserwatywna w stosunku do imigracji, więc ta forma zapełnienia miejsc pracy raczej nie powiedzie się. Japonia może tylko rosnąć w oparciu o podwyższenie kapitału rezerwowego, co przy obecnym wysokim poziomie wyposażenia kapitałowego nie jest tak dobry ponieważ krańcowy produkt kapitału jest bardzo mały. Widać to szczególnie w niechęci japońskich firm do inwestowania.
  Drugim powodem jest stosunkowo sztywne otoczenie prawne. Podatek od osób prawnych w Japonii jest jednym z najwyższych na świecie. Większość firm jest członkami tzw. Zaibatsu, ogromnych konglomeratów, które chroni rząd poprzez skomplikowany system regulacji.
  Ostatnim problemem jest wzmocniony jen, co jest dla Japonii, ważnego eksportera świata, dość bolesna okoliczność. Od 2012 do połowy 2015 roku, Banku Japonii udało się osłabić walutę japońśka z 75 jenów za dolara do 120, ale od tamtej pory jen stale się umacnia. A to mimo zastosowania zarówno konwencjonalnych i niekonwencjonalnych instrumentów pieniężnych, w tym zakup ETF. Bank Japonii jest teraz 81 z 225 firm notowanych w indeksie giełdowym Nikkei jednocześnie jednym z pięciu największych udziałowców. Kończą się tak tej instytucji narzędzia, które mogłyby osłabić kurs. Niektórzy nawet mówią o tym, że Bank Japonii kupował obligacje Stanów Zjednoczonych.
  Japonia jest kilka lat przed Europą pod względem wzrostu demografii. Średni wiek japończyka to obecnie 46 lat, a więc 6 lat więcej od przeciętnego Czecha. Starzenie się społęczeństwa nie jest wielkim problemem, ale w połączeniu z kolosalnym długiem publicznym, którego Japonia przy pomocy inflacji nie umie się pozbyć, bez wątpliwości problemem jest. Mam nadzieję iż ta sytuacja będzie przestrogą dla europejskich rządów, aby uniknąć powielania błędów stosowania szerokiej ekspansji fiskalnej.

   

  Vojtěch Železný
  portfolio manager Conseq Investment Management, a.s.