Jak zacząć inwestować?

Aby pomóc początkującym inwestorom, przygotowaliśmy podstawowe zasady inwestowania, które wyjaśniają, dlaczego warto zacząć inwestować jak najszybciej, jak ryzyko inwestycji wiąże się z potencjalnym zyskiem, dlaczego dobrze jest znać swój horyzont inwestycyjny i na czym polega magia uśredniania.

Trzy kluczowe zasady inwestowania

 

Zacznij jak najszybciej, najlepiej dzisiaj

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinieneś zacząć inwestować, pamiętaj, że im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. W inwestowaniu obowiązuje kluczowe prawo zwane procentem składanym, które mówi, że zyski stale rosną i wraz z upływem czasu efekt ten wzrasta wraz ze wzrostem wartości inwestycji tzw. wzrost wykładniczy. 

Jeżeli dziś zainwestujesz 100 000 PLN w pięcioletnim horyzoncie czasowym i średnią roczną stopą zwrotu 5 %, po pięciu latach na Twoim rachunku będziesz miał 128 tysięcy (= 100 000 razy 1,05 przez 5 lat). Zysk całkowity wyniesie 28 %, a nie 25 % (5 lat razy 5 %), ponieważ dodatkowe 3% to dalszy wzrost zysków z pierwszych lat. Jeśli jednak zaczniesz inwestować z horyzontem inwestycyjnym wynoszącym 20 lat, na koniec tego okresu na Twoim koncie będzie około 265 000 zł. Całkowita stopa zwrotu wyniesie zatem 165%, a nie 100% (20 lat x 5%). Widzimy, że całkowity dodatkowy dochód z ciągłego wzrostu osiąganych zysków wynosi nawet 65%.  

Powyższy przykład wyraźnie pokazuje, że czas działa na Twoją niekorzyść i naprawdę idealnie byłoby, aby Twoje oszczędności „pracowały” tak długo, jak to tylko możliwe.
 

Zaakceptuj wyższe ryzyko w krótkim okresie dzięki inwestycjom w akcje

Jeśli planujesz horyzont inwestycyjny dłuższy niż 10 lat, większość Twoich pieniędzy powinna być inwestowana w akcje. Chociaż w krótkim okresie czasu jest to najbardziej ryzykowny rodzaj inwestycji o największej krótkoterminowej zmienności, jednak w dłuższej perspektywie to zwiększone krótkoterminowe ryzyko jest odpowiednio równoważone przez znacznie wyższe stopy zwrotu, np. w porównaniu z inwestycjami w obligacje. Te w krótkim okresie, miesiącach lub kwartałach, nie ulegają dużym tak dużym wahaniom jak akcje, ale w dłuższej perspektywie z pewnością nie przyniosą wysokiej stopy zwrotu z inwestycji. Ta zasada jeszcze bardziej obowiązuje w czasach, gdy stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie.
 

Wybierz plan oszczędnościowy z regularnymi miesięcznymi wpłatami

Jeśli regularnie każdego miesiąca inwestujesz stałą kwotę, zastosujesz sprawdzoną w długim okresie zasadę tzw. uśredniania kosztów w czasie, która zapewni, że w dłuższej perspektywie zainwestujesz swoje pieniądze po nieco niższych niż średnie cenach.

Kiedy rynkowe ceny instrumentów finansowych są niższe, kupujesz więcej ich jednostek, jeśli ich ceny rynkowe są wyższe, kupujesz mniej. Ogólnym efektem będą jednak stosunkowo korzystne ceny zakupu, a ponadto unikniesz ryzyka „market timingu” (wyczucia rynku), tzn. że zainwestujesz większą ilość pieniędzy tuż przed poważnym załamaniem rynku.  
Jeżeli będziesz trzymać się tych trzech zasad w ramach swoich inwestycji, w dużej mierze jesteś na wygranej pozycji.  

5+1 RAD ODPOWIEDZIALNEGO INWESTOWANIA

Rada 1: Aktywnie dbaj o swoje pieniądze.
Pieniądze pozostawione na koncie w banku tracą swoją wartość. Zadbaj o nie odpowiednio.

Rada 2: Inwestuj regularnie, aby zabezpieczyć swoją przyszłość
Poprzez regularne inwestowanie tworzysz zasoby na mieszkanie, na naukę dzieci lub na starość. W ten sposób możesz zabezpieczyć strategiczną rezerwę finansową

Rada 3: Starannie wybierz poziom ryzyka i dostępność pieniędzy      
Ryzyko – zysk – dostępność (płynność). Zawsze należy dokładnie zastanowić się, jaka kombinacja najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Rada 4: Znajdź odpowiedniego  partnera inwestycyjnego
Nie każdy jest ekspertem od rynków finansowych. Nawet banki i ubezpieczyciele powierzają swoje inwestycje specjalistom!

Rada 5: Inwestuj w fundusze zbiorowego inwestowania
Fundusze inwestycyjne są korzystnym narzędziem do pomnażania pieniędzy. Mają predefiniowane parametry dla każdej z Twoich potrzeb. Inwestowanie w nie jest łatwe i jest dostępne dla wszystkich.
 
I na koniec rada: INWESTUJ ZE SPÓŁKĄ CONSEQ

What will be the final value of my investment?

Wartość inwestycji na końcu programu:  PLN

Twoje wpłaty ogółem
 PLN
Wzrost wartości
 PLN  % p.a.

Napisz do nas

Wprowadź kod bezpieczeństwa:
 Security code
 

Poważnie podchodzimy do Twojej prywatności i będziemy wykorzystywać przekazane nam dane osobowe wyłącznie zgodnie z warunkami naszej polityki prywatności.

    Active Invest

    Jest idealny dla klientów, którzy chcą inwestować, ale nie znają się na poszczególnych funduszach. Celem programu jest zaoferowanie klientom prostego rozwiązania ze znormalizowanymi strategiami inwestycyjnymi.

      Horyzont Invest

      Jest programem inwestycyjnym zaprojektowanym specjalnie dla długoterminowych regularnych inwestycji o określonym horyzoncie czasowym. Oprócz inwestycji regularnych jest on również dostępny dla inwestycji jednorazowych.