Trzy kluczowe zasady inwestowania
Zacznij jak najszybciej, najlepiej dzisiaj
Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinieneś zacząć inwestować, pamiętaj, że im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. W inwestowaniu obowiązuje kluczowe prawo zwane procentem składanym, które mówi, że zyski stale rosną i wraz z upływem czasu efekt ten wzrasta wraz ze wzrostem wartości inwestycji tzw. wzrost wykładniczy.
Jeżeli dziś zainwestujesz 100 000 PLN w pięcioletnim horyzoncie czasowym i średnią roczną stopą zwrotu 5 %, po pięciu latach na Twoim rachunku będziesz miał 128 tysięcy (= 100 000 razy 1,05 przez 5 lat). Zysk całkowity wyniesie 28 %, a nie 25 % (5 lat razy 5 %), ponieważ dodatkowe 3% to dalszy wzrost zysków z pierwszych lat. Jeśli jednak zaczniesz inwestować z horyzontem inwestycyjnym wynoszącym 20 lat, na koniec tego okresu na Twoim koncie będzie około 265 000 zł. Całkowita stopa zwrotu wyniesie zatem 165%, a nie 100% (20 lat x 5%). Widzimy, że całkowity dodatkowy dochód z ciągłego wzrostu osiąganych zysków wynosi nawet 65%.
Powyższy przykład wyraźnie pokazuje, że czas działa na Twoją niekorzyść i naprawdę idealnie byłoby, aby Twoje oszczędności „pracowały” tak długo, jak to tylko możliwe.
Zaakceptuj wyższe ryzyko w krótkim okresie dzięki inwestycjom w akcje
Jeśli planujesz horyzont inwestycyjny dłuższy niż 10 lat, większość Twoich pieniędzy powinna być inwestowana w akcje. Chociaż w krótkim okresie czasu jest to najbardziej ryzykowny rodzaj inwestycji o największej krótkoterminowej zmienności, jednak w dłuższej perspektywie to zwiększone krótkoterminowe ryzyko jest odpowiednio równoważone przez znacznie wyższe stopy zwrotu, np. w porównaniu z inwestycjami w obligacje. Te w krótkim okresie, miesiącach lub kwartałach, nie ulegają dużym tak dużym wahaniom jak akcje, ale w dłuższej perspektywie z pewnością nie przyniosą wysokiej stopy zwrotu z inwestycji. Ta zasada jeszcze bardziej obowiązuje w czasach, gdy stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie.
Wybierz plan oszczędnościowy z regularnymi miesięcznymi wpłatami
Jeśli regularnie każdego miesiąca inwestujesz stałą kwotę, zastosujesz sprawdzoną w długim okresie zasadę tzw. uśredniania kosztów w czasie, która zapewni, że w dłuższej perspektywie zainwestujesz swoje pieniądze po nieco niższych niż średnie cenach.
Kiedy rynkowe ceny instrumentów finansowych są niższe, kupujesz więcej ich jednostek, jeśli ich ceny rynkowe są wyższe, kupujesz mniej. Ogólnym efektem będą jednak stosunkowo korzystne ceny zakupu, a ponadto unikniesz ryzyka „market timingu” (wyczucia rynku), tzn. że zainwestujesz większą ilość pieniędzy tuż przed poważnym załamaniem rynku.
Jeżeli będziesz trzymać się tych trzech zasad w ramach swoich inwestycji, w dużej mierze jesteś na wygranej pozycji.