WYKRES TYGODNIA - Wkład w wyniki światowych rynków akcji od początku roku

    • wykres tygodnia

Wynik najszerszego światowego indeksu akcji MSCI All Country World Total Return od początku roku wynosi -12,3%. Zawsze warto przyjrzeć się, w jaki sposób poszczególne czynniki przyczyniły się do tego ogólnego wyniku.

WYKRES TYGODNIA - Wkład w wyniki światowych rynków akcji od początku roku Największy wpływ miał spadek wskaźnika wyceny P/E (stosunek ceny do zysku). Wskaźnik P/E spadł o 10,6% od początku roku, kiedy wynosił 19,9, a obecnie 17,9. Tak więc globalne rynki akcji gwałtownie spadły po wyprzedaży w lutym i marcu. Globalne rynki akcji są zatem obecnie przedmiotem obrotu w wysokości 17,9-krotności rocznego zysku.

Dynamika zysków przedsiębiorstw jest drugim decydującym czynnikiem. Te spadają już od pewnego czasu, a od początku tego roku globalne zyski korporacji spadły o 2,2%. W nadchodzących miesiącach ten trend spadkowy będzie jeszcze silniejszy. Dlatego jeśli cena akcji zmieni się niewiele, znaczny spadek zysków przedsiębiorstw spowoduje znaczny wzrost wyceny P/E. Trzecim podstawowym czynnikiem jest zrealizowana stopa dywidendy, która od początku roku wyniosła 0,5%.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›