WYKRES TYGODNIA – Wyniki amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500 pod lupą

    • wykres tygodnia

Akcje amerykańskie kontynuują trend ostatnich lat, a główny indeks giełdowy S&P 500 w tym roku przewyższa swoich konkurentów z innych regionów. Indeks S&P 500 wynosi obecnie około 2% na plusie od początku roku. Jednak za tym osiągnięciem kryje się bardzo duża rozbieżność.
 

WYKRES TYGODNIA – Wyniki amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500 pod lupą Największe tytuły technologiczne zgrupowane razem pod akronimem FAAMG - Facebook, Apple, Amazon, Microsoft i Google - które mają ogromną wagę ponad 20% w całym indeksie S&P 500, odnotowały od początku tego roku średni wzrost o 35%. Dlatego też wyniki tych tytułów mają duży wpływ na wyniki indeksu w USA.

Gdybyśmy skorygowali zachowanie amerykańskiego indeksu o te pięć największych spółek, wynik od początku roku wyniósłby -5%, co byłoby w pełni zgodne z innymi regionalnymi indeksami giełdowymi. Podobny obraz uzyskalibyśmy, gdybyśmy spojrzeli na zachowanie amerykańskich akcji w ciągu ostatnich kilku lat.

Uważamy, że akcje FAAMG osiągnęły niezwykle wysokie poziomy, w związku z czym indeks akcji w USA powinien być znacznie poniżej średniej w ciągu najbliższych pięciu lat w porównaniu do reszty świata, zwłaszcza rynków wschodzących. Tę prognozę odzwierciedlamy w naszej globalnej alokacji akcji, w ramach której akcje amerykańskie w porównaniu do benchmarków mamy w silnej niedowadze.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›