WYKRES TYGODNIA – Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował globalne prognozy gospodarcze

    • wykres tygodnia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaktualizował w zeszłym tygodniu globalne prognozy gospodarcze (World Economic Outlook – WEO). Według zaktualizowanej prognozy globalny PKB spadnie w tym roku o 4,4%, co jest wielokrotnie większym spadkiem niż 1% w czasie światowego kryzysu finansowego w 2009 r. Oczekuje się, że w przyszłym roku wzrost wyniesie 5,2%.

WYKRES TYGODNIA – Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował globalne prognozy gospodarcze Spośród głównych gospodarek w tym roku największy spadek spodziewany jest w Hiszpanii, gdzie PKB spadnie o bezprecedensowe 12,8%. Jedyną dużą gospodarką, która w tym roku będzie rosła, powinny być Chiny, konkretnie o 1,9%. Tym samym Chiny będą nadal znacząco zwiększać swoje wpływy w światowej gospodarce.

Jest więc oczywiste, że światowa gospodarka znajduje się obecnie w najgłębszej recesji gospodarczej od czasów II wojny światowej. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy podkreśla, że ​​jego aktualne prognozy niosą ze sobą ogromne ryzyko i niepewność. Oczywiście dalszy rozwój będzie zależał przede wszystkim od rozwoju globalnej pandemii.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›