WYKRES TYGODNIA – MFW pogorszył prognozy dotyczące światowej gospodarki

    • wykres tygodnia

Wczoraj Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował nową prognozę rozwoju światowej gospodarki (World Economic Outlook). W kwietniu MFW oczekiwał, że światowa gospodarka spadnie w tym roku o 3%, natomiast w zaktualizowanej prognozie oczekuje spadku o 4,9%. Jednocześnie ożywienie gospodarcze powinno być w przyszłym roku słabsze niż pierwotnie oczekiwano. W kwietniu MFW spodziewał się wzrostu światowej gospodarki o 5,8% w 2021 r. W obecnej prognozie MFW oczekuje jednak niższego wzrostu na poziomie 5,4%. Jednocześnie MFW podkreślił, że z obecną prognozą wiąże się ogromne ryzyko i niepewność.

WYKRES TYGODNIA – MFW pogorszył prognozy dotyczące światowej gospodarki Oczekuje się, że w tym roku gospodarka USA spadnie o 8,0%, strefa euro o 10,2%, a Japonia o 5,8%. Wschodzące gospodarki powinny zobaczyć pierwszy spadek w najnowszej historii o 3,0%. Jednocześnie z głównych gospodarek tylko Chiny powinny wzrosnąć o 1,0%.

Jednocześnie MFW ostrzegł przed dramatycznym wzrostem długu publicznego. Na przykład tegoroczny deficyt rządu USA powinien wynosić niespotykane 24% PKB! Jednocześnie oczekuje się, że całkowity globalny dług publiczny wzrośnie o 19 punktów procentowych z 82% do 101Zatem stabilność długu publicznego jest obecnie dość niepewna, a rządy krajowe będą musiały coraz bardziej polegać na zakupach obligacji skarbowych przez banki centralne w ramach programów luzowania ilościowego (quantitative easing).


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›