W lutym zaufanie amerykańskich konsumentów gwałtownie spadło

    • Tydzień na rynkach finansowych

Torsten Slok, główny ekonomista amerykańskiej spółki zarządzającej aktywami alternatywnymi Apollo Global Management, w swojej najnowszej prognozie inflacji dla gospodarki USA wymienia dziesięć kluczowych czynników inflacyjnych:

W lutym zaufanie amerykańskich konsumentów gwałtownie spadło Źródło: Apollo Global Management
 
Najnowsze dane dotyczące inflacji w USA za styczeń nadal znacznie przekraczają dwuprocentowy cel Rezerwy Federalnej, przy czym ogólna roczna inflacja wyniosła 3,0%, a bazowa roczna inflacja – 3,3%. W Conseq uważamy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące wydaje się być dalsze, przynajmniej umiarkowane, przyspieszenie inflacji w USA, co jest również całkowicie zgodne z najnowszym raportem PMI dla menedżerów ds. zakupów za luty, w którym analitycy kilkakrotnie wyraźnie wspominali o narastaniu presji inflacyjnej w gospodarce USA. W związku z tym uważamy, że Fed w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie nie obniży głównych stóp procentowych. Jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo, że kolejnym krokiem Fed może być nawet ich podniesienie.
 
Jak wynika z indeksu zaufania konsumentów Conference Board, w lutym nastąpił gwałtowny spadek zaufania amerykańskich konsumentów, gdyż wskaźnik obniżył się o 7,0 punktów do 98,3 punktów. Dla nas raport zawierał dwie kluczowe informacje. Po pierwsze, subindeks oczekiwań spadł o 9,3 punktów do 72,9 punktów. Tym samym subindeks spadł poniżej 80 punktów po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku, co zwykle oznacza nadejście recesji gospodarczej. Po drugie, średnie oczekiwania inflacyjne w ciągu 12 miesięcy wzrosły z 5,2% do 6,0%, co oczywiście znacznie przekracza docelowy poziom inflacji ustalony przez Rezerwę Federalną na poziomie 2%.
Amerykańska spółka inwestycyjna PIMCO w swoim eksperckim artykule „Where to Look When Equities Are Priced for Exceptionalism” twierdzi, że akcje amerykańskie są obecnie znacznie przewartościowane, ich wyceny są bliskie historycznych maksimów, a inwestorzy powinni skupić się znacznie bardziej na dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych, obejmując obligacje.
Źródło: PIMCO
 
I raz jeszcze Torsten Slok. W swoim codziennym raporcie z zeszłego poniedziałku opublikował doskonały wykres obrazujący zmiany udziału akcji amerykańskich i europejskich w indeksie akcji MSCI World. Pod tym względem udział obu regionów był w 2008 r. praktycznie identyczny i oscylował wokół 40%. Na początku 2025 roku udział akcji amerykańskich wyniesie 70%, a europejskich zaledwie 20%. Krótka analiza Tostena Sloka wskazuje, że globalni inwestorzy akcji, którzy (pasywnie) alokują swoje portfele przede wszystkim w oparciu o regionalne udziały w głównych globalnych indeksach akcji, takich jak MSCI World, są w bardzo dużym stopniu skoncentrowani na akcjach spółek technologicznych i amerykańskich, co stoi w całkowitej sprzeczności z podstawami teorii finansów, które mówią, że inwestorzy powinni mieć swoje portfele dobrze zdywersyfikowane z perspektywy regionalnej i sektorowej.
Źródło: Apollo Global Management
 
W zeszłym tygodniu rynkom finansowym nie wiodło się najlepiej. Awersja do ryzyka wzrosła dość znacząco, a indeks dolara DXY umocnił się o 0,9% do 107,6 punktów. Globalny indeks akcji MSCI All Country World spadł o 1,3%. Największą stratę odnotowały akcje „Magicznej Siódemki”, których indeks spadł o 4,7%.
Wyniki rynków finansowych od początku roku przedstawiają się następująco:
  • Rynki walutowe (FX) – według indeksu DXY dolar jest słabszy o 0,8%. Korona umocniła się względem dolara o 0,8% do 24,03 CZK/USD, a względem euro o 0,6% do 25,03 CZK/EUR.
  • Rynki akcji – globalny indeks akcyjny MSCI All Country World odnotował wzrost o 2,6%. Wyprzedza go Europa Środkowa (CECEEUR +16,9%) i Chiny (MSCI China +12,6%). Z kolei Indie (MSCI India -9,5%) i „Magiczna siodemka” (Magnificent 7 -6,5%) radzą sobie słabo.
  • Rynki obligacji – globalny indeks obligacji Bloomberg Global-Aggregate odnotował wzrost o 2,0%. Indeks czeskich obligacji skarbowych zyskał 1,6%.
  • Rynki surowców – globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return odnotował wzrost o 4,8%.



Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›