TYGODNIOWA WYCENA AKCJI – Wyceny akcji są nadal bardzo wysokie

  Rynki akcyjne nieznacznie korygują swoje poprzednie ogromne zyski od zeszłego tygodnia bez oczywistego katalizatora. Największy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World wynosi obecnie we wrześniu -1,8%. Jednak od początku roku wzrósł o 1,6%.

  TYGODNIOWA WYCENA AKCJI – Wyceny akcji są nadal bardzo wysokie Uważam, że niewielkie spadki na giełdach mogą się utrzymywać w najbliższych dniach i tygodniach, gdyż wycena światowych rynków akcyjnych jest wciąż bardzo wysoka. Nasza globalna wycena akcji wynosi obecnie + 31% i jest najwyższą wartością od 2002 roku. Jednocześnie jest znacznie wyższa niż neutralne pasmo od -10% do + 10%, w którym wyceny światowych rynków akcyjnych możemy uznać za uczciwe lub neutralne.

  Światowe rynki akcji, pomimo częściowej lekkiej korekty w ostatnich dniach, wyceniane są bardzo wysoko. Oczekuję teraz, że średni oczekiwany roczny zwrot w perspektywie średnioterminowej przez następne pięć lat, z uwzględnieniem dywidend, wyniesie tylko około 3-4%.

  W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w pełni odzwierciedliliśmy wysoką wycenę światowych rynków akcji w naszej globalnej alokacji akcji, kiedy to w trzech krokach znacznie zredukowaliśmy pierwotną nadwyżkę akcji do poziomu neutralnego. Ostatni krok zrobiliśmy w zeszłym tygodniu we wtorek.

  Jednocześnie nie mogę wykluczyć, że w najbliższych tygodniach zdecydujemy się na niedoważenie globalnego komponentu akcyjnego względem benchmarków. W końcu globalne rynki akcji ogromnie wzrosły w ciągu ostatnich pięciu miesięcy bez żadnej znaczącej korekty, wyceny są bardzo wysokie, globalne perspektywy makroekonomiczne są skrajnie niepewne, a druga duża fala pandemii Covid-19 szaleje praktycznie na całym świecie.

  Michal Stupavský
  Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›