TYGODNIOWA WYCENA AKCJI – Globalna wycena akcji powróciła do neutralnego pasma

    • Wycena akcji

Nastroje inwestycyjne były dość negatywne w ciągu ostatnich pięciu dniach roboczych. Przypisuję to dwóm faktom. Po pierwsze, w ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy znacznie pogorszył prognozy dotyczące rozwoju światowej gospodarki w tym roku. W kwietniowej prognozie MFW spodziewał się, że światowa gospodarka spadnie w tym roku o 3%.

TYGODNIOWA WYCENA AKCJI – Globalna wycena akcji powróciła do neutralnego pasma W obecnej prognozie oczekuje jednak już spadku o 4,9%. Ponadto przewidywane ożywienie gospodarcze w przyszłym roku będzie słabsze niż pierwotnie oczekiwano. MFW obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego na świecie z 5,8% do 5,4% w przyszłym roku, podkreślając jednocześnie, że prognoza wiąże się z ogromnym ryzykiem i niepewnością.

Po drugie, ilość nowych przypadków koronawirusa zaczęła gwałtownie rosnąć na całym świecie, spekuluje się na temat możliwej drugiej fali. W rezultacie światowe rynki akcji spadły o 2% w ciągu ostatnich pięciu dni roboczych, zgodnie z najszerszym globalnym indeksem giełdowym MSCI All Country World.

W rezultacie nasza globalna złożona wycena akcji spadła z + 11% do + 9%. Ostatecznie osiągnęła neutralny przedział od -10% do + 10%, w którym możemy uznać wycenę światowych rynków akcji za uczciwą lub neutralną. Dlatego globalne rynki akcji są obecnie wyceniane gdzieś pomiędzy neutralnymi lub uczciwymi i nieco drogimi. Oczekujemy, że średni roczny zwrot w okresie najbliższych pięciu lat, łącznie z dywidendami, wyniesie około 8%.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›