TYDZIEŃ NA RYNKACH OBLIGACJI – Obligacje, jako globalna klasa aktywów, są najdroższe w historii

  Światowe rynki obligacji przeżywały jak dotąd niezwykle udany okres w tym roku, a najszerszy globalny indeks obligacji, Bloomberg Barclays, odnotował wzrost o 5,8% od początku roku. W ten sposób obligacje wyraźnie wykazały korzyści z dywersyfikacji podczas globalnej pandemii Covid-19.

  TYDZIEŃ NA RYNKACH OBLIGACJI – Obligacje, jako globalna klasa aktywów, są najdroższe w historii

  Postawa polityki pieniężnej głównych banków centralnych, na czele z amerykańskim Fedem i Europejskim Bankiem Centralnym, które kupują na masową skalę zarówno obligacje rządowe, jak i korporacyjne w ramach programów skupu aktywów lub luzowania ilościowego, znacząco przyczyniła się do ponadstandardowych wyników inwestycyjnych. W ten sposób wspomagają wzrost cen rynkowych i jednocześnie obniżają wymagane rentowności obligacji do terminu wykupu.

  Według Bloomberga, średnia rentowność globalnych obligacji do wykupu na przełomie roku wyniosła 1,45%. W wyniku szybkiego wzrostu cen rynkowych obligacji, rentowność ta spadła do terminu zapadalności do nowego rekordowego poziomu 0,80% w dniu 4 sierpnia. Obecnie rentowność do terminu zapadalności wynosi 0,89%, więc można ją uznać za historyczne minimum.

  Obligacje, jako globalna klasa aktywów, są obecnie najdroższe w historii. Uważam, że obligacje jako globalna klasa aktywów nie oferują obecnie bardzo atrakcyjnego potencjału dla oczekiwanej aprecjacji w perspektywie średnioterminowej w ciągu najbliższych pięciu lat.

  Michal Stupavský
  Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›