TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Zły nastrój trwa

  • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu światowe rynki akcji spadły o kolejne 12%, tracąc 23% od początku marca, a nawet 30% od początku roku. Oczywiście winę ponosi za to masowe rozprzestrzenianie się globalnej pandemii COVID19, w tym czasie głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Zły nastrój trwa
 • Koronawirus szkodzi zaufaniu do niemieckiej gospodarki, które jest najniższa od 2008 roku
 • Producentom samochodowym gwałtownie spada sprzedaż, proszą o wsparcie
 • Ekonomiści chwalą CNB: wysłał wyraźny sygnał do wsparcia gospodarki
 • Nastąpi gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej, mówi prezes CNB J. Rusnok
 • Schiller oczekuje wzrostu deficytu budżetowego o dziesiątki miliardów CZK
 • Rząd mógłby wesprzeć przedsiębiorców i firmy nawet bilionem koron
 • Koronawirus sparaliżował przemysł motoryzacyjny. Połowa firm ogranicza produkcję
 • Koronawirus uwięził Czechów w domu. Rośnie sprzedaż książek przez Internet i zainteresowanie grami planszowymi
 • Zysk CEZ wzrósł w zeszłym roku do 14,5 miliarda koron, pomógł wzrost cen energii elektrycznej
Więcej informacji poniżej. 


Światowe rynki obligacji korporacyjnych w ubiegłym tygodniu również reagowały bardzo źle, tracąc 9%. Najmocniejsze ciosy otrzymała ropa, która spadła o kolejne 20% i od początku roku jest 60 % na minusie. Baryłka North Brent kosztuje obecnie około 27 USD. Miniony tydzień był prawdopodobnie najbardziej znaczący, ponieważ w globalnym systemie finansowym zaczęło brakować dolarów amerykańskich, ponieważ inwestorzy chcieli uzyskać bezpieczną płynność. W rezultacie indeks dolara amerykańskiego umocnił się o niespotykane dotąd 4% w stosunku do innych głównych walut światowych. Wyprzedaż nie ominęła korony czeskiej, która straciła 4% w stosunku do euro i 8% w stosunku do dolara. Wyprzedaż dotknęła również czeskie obligacja skarbowe, których indeks w tym tygodniu stracił 1%, ponieważ inwestorzy zwykle wycofywali się z rynków wschodzących (emerging markets). Nawet złoto jako główna bezpieczna przystań nie zostało oszczędzone na sprzedaży, spadło o 2% poniżej 1500 USD za uncję troy. Światowe rynki finansowe nie radzą sobie lepiej w tym tygodniu. Europejskie akcje są obecnie na około 4% minusie. Inwestorzy prawdopodobnie czekają na ustabilizowanie się liczby nowo zarażonych w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Koronawirus szkodzi zaufaniu do niemieckiej gospodarki, które jest najniższa od 2008 roku

Zaufanie inwestorów i analityków do niemieckiej gospodarki spadło w marcu do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., z powodu obaw o wpływ nowej epidemii koronawirusa na gospodarkę. Pokazało to badanie, którego wyniki zostały opublikowane we wtorek przez ZEW. Według ZEW niemiecka gospodarka spadnie w pierwszym kwartale, spadek jest bardzo prawdopodobny również w drugim kwartale.
 

Producentom samochodowym gwałtownie spada sprzedaż, proszą o wsparcie

Producenci samochodów doświadczyli najgorszego wejścia w nowy rok w Unii Europejskiej od 2013 roku. Sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła o 7,5% w styczniu i lutym, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. W lutym oznaczało to sprzedaż 957 tys. samochodów. Ale najgorsze jeszcze przed nimi. Z powodu pandemii na starym kontynencie są zamykane fabryki, produkcja będzie stać przynajmniej kilka tygodni.
 

Ekonomiści chwalą CNB: wysłał wyraźny sygnał do wsparcia gospodarki

Poniedziałkowe obniżenie stóp procentowych przez bank centralny jest postrzegane głównie przez ekonomistów jako sygnał dla rynków, że CNB jest gotowa interweniować i w razie potrzeby pomóc gospodarce. Co więcej, nie są one zaskakującym krokiem w świetle rozwoju globalnego rynku.
 

Nastąpi gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej, mówi prezes CNB J. Rusnok

Według prezesa Narodowego Banku Czech Jiřího Rusnoka jest oczywiste, że nastąpi gwałtowny kryzys gospodarczy. Wraz z trwającą sytuacją nadzwyczajną rośnie prawdopodobieństwo, że gospodarka straci. Tak wynika z oświadczenia J. Rusnoka wydanego na konferencji prasowej w poniedziałek po nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu banku. Bank obniżył stopy procentowe o pół punktu procentowego. 
 

Schiller oczekuje wzrostu deficytu budżetowego o dziesiątki miliardów CZK

Ministerstwo Finansów oczekuje wzrostu deficytu budżetu państwa na ten rok, który jest zaplanowany na 40 miliardów koron. Ministerstwo przedstawi zmianę ustawy budżetowej za kilka dni, poinformowała na Twitterze Alena Schillerová. Według CTK deficyt budżetowy powinien wzrosnąć o dziesiątki miliardów koron. Wniosek zapewni również oszczędności i transfer pieniędzy z funduszy UE.
 

Rząd mógłby wesprzeć przedsiębiorców i firmy nawet bilionem koron

Na podstawie analiz rząd może zapewnić do 1 biliona CZK na wsparcie przedsiębiorców i firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Premier Andrej Babiš powiedział to na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Według niego około 100 miliardów koron powinno być przeznaczone na bezpośrednią pomoc, a 900 miliardów koron na gwarancje.
 

Koronawirus sparaliżował przemysł motoryzacyjny. Połowa firm ogranicza produkcję

Od poniedziałku około jedna czwarta przemysłu motoryzacyjnego zostanie zamknięta, ponad połowa firm ogranicza produkcję. Sektor zostanie sparaliżowany na 80 procent, poinformowało dziś stowarzyszenie branży motoryzacyjnej w komunikacie prasowym.
 

Koronawirus uwięził Czechów w domu. Rośnie sprzedaż książek przez Internet i zainteresowanie grami planszowymi

Sprzedaż online wzrosła dla księgarń w związku ze środkami rządowymi przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ludzie zamawiają przede wszystkim fikcję, jest także zainteresowanie tytułami dotyczącymi rozwoju osobowości, książkami dla dzieci lub książkami kulinarnymi. Gry społecznościowe są również sprzedawane lepiej niż obecny okres. Wynika to z ankiety CTK przeprowadzonej wśród księgarzy.
 

Zysk CEZ wzrósł w zeszłym roku do 14,5 miliarda koron, pomógł wzrost cen energii elektrycznej

Zysk netto CEZ wzrósł w ubiegłym roku o 4 miliardy CZK do 14,5 miliarda CZK. Główną pomocą dla spółki były rosnące ceny energii elektrycznej i handel towarami. Przychody wzrosły z 184,5 mld w 2018 r. do zeszłorocznych 206,2 mld koron. Tak wynika z informacji, które firma opublikowała we wtorek.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.