TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Wzrost akcji trwał dzięki postępom w negocjacjach w ramach wojny handlowej

  • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu na rynkach finansowych ponownie dobrze radziły sobie ryzykowne aktywa na czele z akcjami. Trwa okres niskiej zmienności. Spotkania Fed i EBC nie zaskoczyły. Pod koniec tygodnia optymizm został poparty wyraźnym sygnałem, że pierwsza faza umowy handlowej USA-Chiny jest w trakcie podpisywania. Globalne rynki akcji umocniły się o około 2 %.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Wzrost akcji trwał dzięki postępom w negocjacjach w ramach wojny handlowej
 • W środę odbyło się regularne posiedzenie banku centralnego USA - Fed
 • W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił stopy procentowe bez zmian
 • Turecki bank centralny obniżył stopy w środę o 2% i przekroczył oczekiwania rynku
 • We wcześniejszych wyborach Partia Konserwatywna Johnsona odnotowała przytłaczającą wygraną, najwyższą od 1987 roku
 • Stany Zjednoczone obniżą cła na chińskie towary. Pekin w zamian ma kupować więcej produktów rolnych
 • Czeski przemysł jest na skraju recesji, ale firmy wciąż przyciągają ludzi
 • Moneta podpisała umowę zakupu Wüstenrot w Czechach
 • Zmarł były gubernator Fed USA Paul Volcker
 • Akcje Saudi Aramco zaczęły notowania z 10-procentowym wzrostem. Firma pokonała Apple i jest najcenniejsza na świecie

Więcej informacji poniżej.
 
  Zmiana tygodniowa Zmiana od początku roku Wartość na koniec tygodnia
EUR/USD 0,6% -3,0% 1,112
EUR/CZK -0,1% -0,8% 25,51
USD/CZK -0,8% 1,6% 22,83
Globalne rynki akcyjne (MSCI All Country World) 1,3% 21,9%  
USA (S&P 500) 0,7% 26,4% 3169
Europa (STOXX Europe 600) 1,1% 22,0%  
Japonia (Nikkei) 2,9% 20,0%  
Rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets) 3,6% 12,5%  
Czechy (PX) 0,2% 10,8% 1093
Globalne rynki obligacji (ICE BofAML Global Government) 0,4% 5,5%  
Średnia globalna rentowność obligacji -0,03% -0,60% 1,43%
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych -0,01% -0,86% 1,82%
Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych 0,00% -0,53% -0,29%
Rentowność 10-letnich czesckich obligacji skarbowych 0,04% -0,39% 1,56%
Ropa Brent 1,3% 21,2% 65,2
Źródło: Bloomberg


CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

W środę odbyło się regularne posiedzenie banku centralnego USA – Fed

Inwestorzy nie byli zaskoczeni. Fed pozostawił swoją podstawową stopę procentową w przedziale 1,50–1,75%. Decyzja była jednomyślna. Najprawdopodobniej stawki stóp procentowych zostaną utrzymane w następnym okresie. Fed ocenił stan gospodarki USA jako stosunkowo przyzwoity.

W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił stopy procentowe bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny pozostawił politykę pieniężną bez zmian na grudniowym posiedzeniu. Podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 0%, stopa oprocentowania kredytu 0,25%, a stopa depozytowa -0,5%. Jako prezes po raz pierwszy uczestniczyła w spotkaniu była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, która zastąpiła Mario Draghiego. Stopy procentowe według władz monetarnych strefy euro utrzymają się one na obecnym lub niższym poziomie, dopóki inflacja w bloku walutowym nie osiągnie celu bliskiego 2 W sierpniu EBC obniżył stopę depozytową o jedną dziesiątą punktu procentowego z -0,4%. Od 1 listopada bank centralny wznowił także zakup aktywów, który zakończył się w grudniu ubiegłego roku. Kwota luzowania ilościowego wynosi obecnie 20 miliardów euro miesięcznie. Jeżeli stopa depozytowa jest ujemna, oznacza to, że komercyjne domy finansowe muszą płacić za swoje pieniądze zdeponowane w EBC. W ten sposób stara się skłonić banki komercyjne do zapewnienia większej liczby pożyczek.

Turecki bank centralny obniżył stopy w środę o 2% i przekroczył oczekiwania rynku

Turecki bank centralny postanowił obniżyć stopy procentowe. Główna tygodniowa stopa repo spadła odpowiednio o 200 punktów bazowych czyli o 2% do 12%. Rynek oczekiwał spadku o 150 punktów. Była to czwarta z rzędu w tym roku obniżka stóp procentowych. Jeszcze we wrześniu tego roku stopa ta wynosiła 24%. Inflacja w tym kraju wynosi około 10% w porównaniu do 25% z ubiegłego roku. PKB w III kwartale wzrósł o 0,9% rok do roku, kończąc serię trzech kwartalnych spadków z rzędu.

We wcześniejszych wyborach Partia Konserwatywna Johnsona odnotowała przytłaczającą wygraną, najwyższą od 1987 roku

Boris Johnson ma wolną rękę by wyprowadzić swój kraj z U, ryzyko „twardego wyjścia” zostało zmniejszone. Miękki Brexit nastąpi definitywnie pod koniec stycznia. Funt zareagował umacniając tegoroczne maksima w stosunku do euro, dolara i korony. Takie rozwiązanie służy brytyjskim akcjom, wszystkie sektory umocniły się o kilka procent, szczególnie sektor bankowy.

Stany Zjednoczone obniżą cła na chińskie towary. Pekin w zamian ma kupować więcej produktów rolnych

Stany Zjednoczone zawieszą planowane nałożenie ceł na inne chińskie towary i obniżą istniejące cła na chiński import. W zamian Chiny w przyszłym roku podejmą się zakupu większej ilości amerykańskich produktów rolnych. Środek ma na celu złagodzenie wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata. Stany Zjednoczone zawieszą planowane nałożenie ceł na chiński import na prawie 160 miliardów dolarów rocznie. Cła te miały pierwotnie zacząć obowiązywać od 15 grudnia. Jednocześnie Waszyngton obniży istniejące cła na chiński import nawet o 50 procent. Według źródeł Pekin powinien zobowiązać się do zakupu w przyszłym roku produktów rolnych w wysokości 50 miliardów USD w zamian za ulgi w USA, dwa razy więcej niż w 2017 r., przed rozpoczęciem chińsko-amerykańskiej wojny handlowej. Rynki akcyjne zareagowały bardzo pozytywnie na ten raport, podobnie jak zwycięstwo konserwatystów w wyborach w Wielkiej Brytanii.

Czeski przemysł jest na skraju recesji, ale firmy wciąż przyciągają ludzi

W Czechach mniej niż dwieście tysięcy osób szuka pracy, co jest najlepszym wynikiem od 1996 r. W listopadzie bezrobocie utrzymało się na poziomie 2,6 %. Nie ma jednak dobrych wiadomości z branży przemysłowej. Ta w ostatnim obserwowanym miesiącu, czyli w październiku straciła, a nowe zamówienia spadły o 5 procent. W przyszłym roku możliwa jest niewielka recesja w czeskiej gospodarce.


Moneta podpisała umowę zakupu Wüstenrot w Czechach

Przedstawiciele Moneta Money Bank podpisali umowę z niemieckim koncernem Wüstenrot & Württembergische na zakup funduszu oszczędnościowo-budowlanego i banku hipotecznego Wüstenrot w Czechach za 180,4 mln euro. Transakcja ma być rozliczona w dniu 1 kwietnia 2020 r. Nadal jednak podlega zatwierdzeniu przez Czeski Bank Narodowy i Urząd Ochrony Konkurencji. Moneta chce sfinansować zakup z nadwyżki własnego kapitału i wolnej płynności. Bank podał, że transakcją zyska około 350 tys. Klientów. DO tej pory ma około miliona klientów. Po zakupie Wüstenrot Moneta spodziewa się również wzrostu depozytów klientów o 50 miliardów koron, czyli o 44 %. Według banku rynek depozytów klientów Monety wzrośnie z obecnych pięciu procent do ośmiu, a udział w rynku kredytów hipotecznych wzrośnie z 3,2 % do ponad 6 %. Bank powiedział również, że przejęcie zwiększy rentowność o 15 procent rocznie i zwiększy przychody operacyjne o co najmniej 10 procent rocznie. „Zamierzamy w pełni wykorzystać potencjał wzrostu uzyskany dzięki przejęciu.” – powiedział dyrektor generalny Monety Tomáš Spurný.

Zmarł były prezes Fed USA Paul Volcker

Miał 92 lata i zasłynął z wprowadzenia w latach 80-tych jako nowy prezes FEDu restrykcyjnej polityki pieniężnej o bardzo wysokich stopach procentowych, aby położyć kres nadmiernej inflacji. Jego walka zakończyła się sukcesem i dzięki temu stał się bardzo sławny. W globalnym kryzysie finansowym 10 lat temu stał u boku prezydenta Baracka Obamy jako główny doradca finansowy w zakresie działań naprawczych sektora bankowego.

Akcje Saudi Aramco zaczęły notowania z 10-procentowym wzrostem. Firma pokonała Apple i jest najcenniejsza na świecie

Akcje spółki naftowej Saudi Aramco rozpoczęły środowy obrót ze wzrostem o dziesięć procent., co jest dopuszczalnym maksimum. Dzięki wartości około 1,9 bln USD firma stała się największą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Długo oczekiwana pierwotna oferta publiczna spółki (IPO) była największą na świecie.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny grupy CONSEQ