TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Wreszcie niewielka poprawa nastrojów na rynku

    • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu sytuacja potoczyła się lepiej, przynajmniej jeśli chodzi o rozwój światowych rynków finansowych. W szczególności możemy podziękować dwóm kluczowym bankom centralnym, amerykańskiemu Fedowi i Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Wreszcie niewielka poprawa nastrojów na rynku
  • Istnieje ryzyko spadku PKB o 30-50%. Eksperci utożsamiają kryzys z rozpadem ZSRR
  • Światowa gospodarka spadnie, kraje będą chciały pożyczek, powiedział MFW
  • Według analityków niemiecka gospodarka może spaść o 5 procent
  • Giełda w Szanghaju zajmuje pierwsze miejsce w ofertach pierwotnych, pomimo pandemii COVID-19
  • Odkładanie spłat kredytu, zdaniem ekspertów, może pomóc firmom
Więcej informacji poniżej. 


Fed ogłosił w poniedziałek [nieograniczony] zakup praktycznie wszystkich dłużnych papierów wartościowych, za wyjątkiem nieinwestycyjnych obligacji korporacyjnych o ratingu spekulacyjnym (high-yield). Koncepcja luzowania ilościowego nabrała nowego wymiaru. EBC zaczął masowo wspierać europejski rynek obligacji swoimi zakupami. Administracja USA zatwierdziła największy pakiet fiskalny w historii, warty ponad dwa biliony dolarów. W rezultacie rynki finansowe zignorowały ogromne rozprzestrzenianie się pandemii COVID19 w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zignorowali także fakt, że liczba nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu osiągnęła nowy rekordowy poziom, trudny do uwierzenia 3,28 miliona. W rezultacie globalne rynki akcji zaczęły silnie rosnąć, a główne indeksy zyskały w zeszłym tygodniu około 10%. Obligacje, zarówno rządowe, jak i korporacyjne, również osiągnęły znaczące wyniki. Indeks czeskich obligacji skarbowych odnotował wzrost o 1,4% w ciągu tygodnia. Jednak na przykład cena ropy nadal spadała. North Brent odpisał kolejne 8% w zeszłym tygodniu i obecnie kosztuje 25 USD. Reputację bezpiecznej przystani potwierdza złoto, które zyskało 10% w zeszłym tygodniu i wzrosło o 7% od początku tego roku. Czy pozytywne nastroje na giełdach będą kontynuowane w tym tygodniu? Azjatyckie rynki akcji zakończyły w piątek handel na minusie, czy negatywne nastroje przesunęły się na nie? W każdym razie musimy liczyć się z tym, że bardzo wysoka zmienność lub zmienność ryzykownych cen aktywów utrzyma się w tym tygodniu.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Istnieje ryzyko spadku PKB o 30-50%. Eksperci utożsamiają kryzys z rozpadem ZSRR

Kryzys związany z koronawirem w Europie może mieć wpływ gospodarczy, którego nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Takie ostrzeżenie wystosowali w komentarzach dla Politico ekonomiści Richard Simmons i Nigel Culckin, politolog Giuseppe Littera, ekspert ds. Mediów Paolo Dini oraz historycy ekonomii Luca Fantacci i Massimo Amato. Stwierdzili, że sytuacja wymaga bezprecedensowej interwencji gospodarczej.
 

Światowa gospodarka spadnie, kraje będą chciały pożyczek, powiedział MFW

Globalna gospodarka straci w tym roku z powodu globalnej pandemii COVID-19, a bardzo duża liczba krajów będzie potrzebować kredytu awaryjnego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu szefowa MFW Kristalina Georgiev i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Walutowego i Finansowego (IMFC), który określa strategię MFW, Lesetja Kganyago.
 

Według analityków niemiecka gospodarka może spaść o 5 procent

Według analityków niemiecka gospodarka może w tym roku spaść o około pięć procent z powodu koronawirusa, podobnie jak w 2009 roku, kiedy dotknął je światowy kryzys finansowy, informuje agencja DPA. Niemcy to największa gospodarka w Europie, a także największy partner handlowy Republiki Czeskiej.
 

Giełda w Szanghaju zajmuje pierwsze miejsce w ofertach pierwotnych, pomimo pandemii COVID-19

Giełda w Szanghaju ma po raz pierwszy od prawie trzech lat w pierwszym kwartale tego roku największą liczbą ofert pierwotnych na świecie, pomimo że rynkami wstrząsnęła pandemia choroby wywołanej przez nowy koronawirus, który wybuchł w Chinach.
 

Odkładanie spłat kredytu, zdaniem ekspertów, może pomóc firmom

Odroczenie spłaty rat kredytu na sześć miesięcy, zgodnie z propozycją Skarbu Państwa, pomoże przedsiębiorstwom zmienić problem posiadania wystarczającej ilości pieniędzy. Zaletą wniosku jest to, że nie zmienia on wartości ekonomicznej pożyczki i nie zmniejsza dotychczasowego zysku banków.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.