TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki finansowe ponownie nieznacznie rosły

    • Tydzień na rynkach finansowych

W ciągu ostatniego tygodnia rynki finansowe ponownie nieznacznie rosły, zarówno akcje, obligacje, jak i surowce. Najszerszy na świecie indeks giełdowy MSCI All Country World odnotował wzrost o 0,4%. Amerykański indeks giełdowy S&P 500 odnotował wzrost o 0,4% i zamknął tydzień nowym historycznym rekordem na poziomie 4247 punktów. Z drugiej strony, środkowoeuropejski indeks giełdowy CECEEUR osłabił się w ubiegłym tygodniu o 0,6% po bardzo silnym wcześniejszym wzroście.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki finansowe ponownie nieznacznie rosły Ogólnie rzecz biorąc, globalne rynki akcji jako całość pozostają zawyżone, nasza globalna wycena Z-Score wynosi 2,4, co nadal jest blisko rekordowego poziomu. Średnia globalna wycena akcji wynosi zatem około 2,4 odchylenia standardowego powyżej średniej historycznej, co jest naprawdę bezprecedensowe. Dlatego uważam, że w ciągu najbliższych kilku lat zwroty z akcji będą raczej poniżej średniej.

Najszerszy światowy indeks obligacji Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odnotował wzrost o 0,3%, natomiast średnia globalna rentowność obligacji do wykupu spadła o 0,04 pkt proc. do 1,08%. Jednak w ujęciu realnym, skorygowanym o inflację, średnia rentowność obligacji światowych pozostaje głęboko ujemna do terminu zapadalności i wynosi obecnie -2,8%. Wyniki indeksów obligacji korporacyjnych  były również na niewielkim plusie.

Jeśli chodzi o perspektywy dla obligacji, to są one, podobnie jak akcje, obecnie bardzo drogie, w ujęciu względnym na pewno nawet droższe niż akcje. Dlatego uważam, że aprecjacja obligacji będzie w najbliższych latach znacznie poniżej średniej w porównaniu ze średnimi trendami historycznymi.

Surowce również radziły sobie dobrze w zeszłym tygodniu. Globalny indeks towarowy S&P GSCI odnotował wzrost o 0,7%. Cena baryłki ropy Brent wzrosła o 1,1 % do 73 dolarów. Złoto osłabiło się o 0,7% do 1877 USD za uncję.

Dolar umocnił się w ciągu ostatniego tygodnia. Dolarowy indeks DXY, który mierzy zachowanie dolara wobec koszyka innych głównych walut, umocnił się w zeszłym tygodniu o 0,5%. W stosunku do euro dolar również umocnił się o 0,5% do 1,211 USD/EUR. Korona umocniła się w zeszłym tygodniu. W stosunku do dolara korona umocniła się o 0,5% do poziomu 20,90 CZK/USD a wobec euro korona umocniła się o 0,4% do poziomu 25,34 CZK/EUR.

Wykres tygodnia – Euforia w sektorze funduszy private equity (PE)

Według danych firmy doradczej McKinsey sektor private equity (PE) dosłownie przypomina obecnie euforię. Światowy wolumen transakcji (zakupów/sprzedaży firm) od początku tego roku sięgnął pół biliona dolarów. Jeśli to tempo utrzyma się do końca roku, przekroczymy poziom biliona dolarów na cały 2021 r., co byłoby nowym i wyraźnym historycznym rekordem.

Jednocześnie fundusze private equity wykorzystują obecnie najwięcej w historii kapitału dłużnego do finansowania transakcji w ujęciu względnym. Średni wskaźnik zadłużenia - dług/EBITDA - jest bliski siedmiokrotności, co również jest nowym historycznym rekordem. Fundusze private equity radośnie płyną więc na fali bezprecedensowych zachęt monetarnych kluczowych banków centralnych i zerowych nominalnych stóp procentowych.

Ten rozwój skłania mnie do ostrożności. Z historycznego punktu widzenia zawsze było tak, że szczyt cyklu giełdowego odpowiadał szczytowi aktywności funduszy private equity. Śmiem nawet twierdzić, że publiczne i prywatne rynki akcji i papierów dłużnych są „na sterydach” bezprecedensowego luzowania ilościowego kluczowych banków centralnych i zerowych nominalnych stóp procentowych. Jest to zatem jeden z powodów, dla których nasze perspektywy inwestycyjne w Conseq są dość ostrożne i dlaczego jesteśmy stosunkowo niedoważeni w alokacji aktywów naszych portfeli inwestycyjnych w stosunku do benchmarków w składniku akcyjnym.
 

Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›