W ciągu ostatniego tygodnia rynki finansowe nadal nieznacznie rosły, zarówno akcje, obligacje, jak i surowce. Najszerszy indeks giełdowy MSCI All Country World odnotował wzrost o 0,7%. Znów byliśmy zadowoleni z rynków wschodzących. Indeks MSCI Emerging Markets odnotował wzrost o 1,5% i tym samym przewyższył indeks rynków rozwiniętych MSCI World, który odnotował wzrost tylko o 0,6%. Ku naszej ogromnej satysfakcji, notowania akcji środkowoeuropejskich ponownie znalazły się powyżej średniej, gdyż indeks CECEEUR zanotował wzrost o 1,9%. Ogólnie rzecz biorąc, globalne rynki akcji jako całość pozostają jednak zawyżone, ponieważ nasza globalna wycena Z-Score osiąga 2,4, co nadal jest blisko rekordowego poziomu. Średnia globalna wycena akcji wynosi zatem około 2,4 odchylenia standardowego powyżej średniej historycznej, co jest naprawdę bezprecedensowe.
Najszerszy światowy indeks obligacji Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odnotował bardzo niewielki wzrost o 0,1%, podczas gdy średnia globalna rentowność obligacji do wykupu utrzymywała się na poziomie 1,12%. Jednak w ujęciu realnym, skorygowanym o inflację, średnia rentowność obligacji światowych pozostaje głęboko ujemna do terminu zapadalności i wynosi obecnie -2,5%. Rentowność indeksów obligacji korporacyjnych również było bardzo nieznacznie na plusie.
Surowce również radziły sobie dobrze. Globalny indeks towarowy S&P GSCI odnotował wzrost o 2,8%. Cena ropy Brent wzrosła o 3,2% do 72 USD. Złoto osłabiło się o 0,7% do 1890 USD za uncję.
W zeszłym tygodniu dolar znów był bardzo stabilny. Dolarowy indeks DXY, który mierzy zachowanie dolara wobec koszyka innych głównych walut, umocnił się nieznacznie o 0,1% w zeszłym tygodniu. W stosunku do euro dolar umocnił się nieznacznie o 0,2% do 1,217 USD/EUR. Dolar umocnił się również w stosunku do korony o 0,2% do 21,00 CZK/USD. Korona nie zmieniła swojej wartości w stosunku do euro i pozostała na poziomie 25,45 CZK/EUR.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.