TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki akcyjne odnotowały korektę

    • Tydzień na rynkach finansowych

W minionym tygodniu na rynkach finansowych doszło do korekty. Nie dowiedzieliśmy się o żadnych znaczących wiadomościach, może z wyjątkiem nowej prognozy dla światowej gospodarki Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W tym obszernym dokumencie Międzynarodowy Fundusz Walutowy podkreślił, że kontynuacja globalnego ożywienia gospodarczego jest w dużym stopniu uzależniona od udanych szczepień i że ryzyko dla perspektyw jest niezwykle wysokie. Ponadto Bank Światowy podkreślił, że jeśli szczepienia się nie powiodą, globalny wzrost gospodarczy może być tylko o połowę niższy niż obecne prognozy na ten rok. W rezultacie globalne rynki akcji, według najszerszego światowego indeksu giełdowego MSCI All Country World, spadły w ubiegłym tygodniu o 3,6%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki akcyjne odnotowały korektę

Z perspektywy regionalnej rynki wschodzące wypadły gorzej, spadając o 4,5% według indeksu MSCI Emerging Markets. Według indeksu MSCI World rynki rozwinięte spadły „tylko” o 3,4%.

Jeśli chodzi o światowe rynki obligacji, według najszerszego światowego indeksu obligacji Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, światowe rynki obligacji spadły nieznacznie o 0,2%. Jednocześnie średnia rentowność światowych obligacji do wykupu pozostała blisko historycznego minimum na poziomie 0,88%.

Światowe rynki surowców były na niewielkim plusie, a globalny indeks surowcowy S&P GSCI umocnił się o 0,8%. Cena ropy Brent również wzrosła o 0,8% do 56 USD za baryłkę. Cena złota spadła o 0,5% do 1847 USD za uncję.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›