TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki akcji rosły solidnie

    • Tydzień na rynkach finansowych

Akcje radziły sobie bardzo dobrze w minionym tygodniu. Nastrojowi pomógł w czwartek Europejski Bank Centralny, który na regularnym posiedzeniu ogłosił, że znacznie przyspiesza skup obligacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, aby spowolnić wzrost rentowności obligacji do terminu zapadalności. Zapewni to większą płynność rynkom. Najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World umocnił się w zeszłym tygodniu o 2,6%. Z perspektywy regionalnej lepiej radziły sobie rynki rozwinięte, a indeks MSCI World umocnił się o 2,9%. Rynki wschodzące według indeksu MSCI Emerging Markets wzrosły o 0,7%. Według indeksu CECEEUR region Europy Środkowej odnotował 2,8% zysku.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Rynki akcji rosły solidnie Jeśli chodzi o rynki obligacji, spadek z poprzednich tygodni mniej więcej się zatrzymał. Najszerszy globalny indeks obligacji, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, osłabił się tylko o 0,2% w ciągu ostatniego tygodnia, a średnia globalna rentowność obligacji do terminu zapadalności wzrosła o 0,03 punktu procentowego do 1,14%. Spośród monitorowanych rynków obligacji jedynie rynek euro spekulacyjnych obligacji korporacyjnych (high-yield), umocnił się o 0,3%.

Surowce zrobiły sobie przerwę po gwałtownym wzroście z poprzednich tygodni. Globalny indeks towarowy S&P GSCI nie zmienił wartości w minionym tygodniu. Cena ropy Brent spadła nieznacznie o 0,2% do 69 USD za baryłkę. Z drugiej strony złoto wzrosło o 1,3% do 1720 USD za uncję.

Głównym wydarzeniem tego tygodnia będzie wtorkowe i środowe posiedzenie amerykańskiego Fedu. Inwestorzy będą z niecierpliwością oczekiwać, jak Jerome Powell skomentuje spadek cen rynkowych obligacji rządu USA, odpowiednio wzrost rentowności do terminu zapadalności. Rentowność najchętniej monitorowanej obligacji w historii, 10-letnich obligacji skarbowych USA (10-years Treasury Bond), wzrosła od początku roku o 0,7 punktu procentowego do obecnych 1,6%.
 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›