TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywny sentyment trwał

    Główną wiadomością minionego tygodnia było podpisanie pierwszego etapu umowy handlowej USA-Chiny. Rynki odetchnęły, choć utrzymuje się nerwowość i niepewność co do dalszego rozwoju. Kolejną ważną wiadomością było to, że gospodarka światowa w ubiegłym roku rosła w najwolniejszym tempie od globalnego kryzysu finansowego 10 lat temu, tempo wzrostu wyniosło 2,3%. Jednak perspektywy na ten rok nie są dużo lepsze. Niemniej jednak rynki wypadły bardzo dobrze w zeszłym tygodniu. Wynikało to również z faktu, że nie doszło do dalszej eskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. Globalne rynki akcji umocniły się o 1,5%, globalne rynki obligacji nie zmieniły się znacząco, mimo że czeskie obligacje rządowe osłabiły się o około pół procent. Towary nieznacznie straciły około pół procent. Powtórzmy, że światowe rynki finansowe miały świetny rok 2019, kiedy praktycznie wszystkie główne aktywa rosły. Wyceny były jednak znacznie wyższe i dlatego w 2020 r. stopy zwrotu prawdopodobnie będą znacznie słabsze. Optymizm odnośnie tego roku należy zdecydowanie tłumić.

    TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywny sentyment trwał
    • Korona czeska umocniła się względem euro do najwyższego poziomu od siedmiu lat
    • Wyższa grudniowa inflacja
    • Ceny nieruchomości w Czechach wzrosły o 8,6% rok do roku w III kwartale
    • W ubiegłym roku w Škoda Auto sprzedaż spadła do 1,24 miliona samochodów. Powodem są Chiny i Indie
    • Według Bloomberga Niemcy są najbardziej innowacyjną gospodarką na świecie. Republika Czeska jest w najlepszej pozycji z krajów wyszehradzkich
    • Globalna gospodarka rosła najwolniej w ciągu ostatnich 10 lat. Według ONZ nadal jest zagrożona błędami systemowymi
    • Niemiecka gospodarka wzrosła w ubiegłym roku najmniej od 2013 roku
    • Chińska gospodarka rosła najwolniej w ubiegłym roku przez ostatnie 29 lat
    • Tesla jest najcenniejszym amerykańskim producentem samochodów w historii, wyprzedzając Ford
    • Klub biznesu o wartości bilionów dolarów powiększył się o matkę Google

    Więcej informacji poniżej.
     
      Zmiana tygodniowa Zmiana od początku roku Wartość na koniec tygodnia
    Indeks dolara DXY 0,3 % 1,3 % 97,6
    Rynki wschodzące FX indeks do USD 0,1 % 0,3 % 1670
    EUR/USD -0,3 % -1,1 % 1,109
    EUR/CZK -0,5 % -1,0 % 25,15
    USD/CZK -0,6 % 0,1 % 22,64
    EUR/PLN 0,1 % -0,3 % 4,24
    USD/PLN 0,4 % 0,9 % 3,82
    Globalne rynki akcyjne (MSCI All Country World) 1,5 % 2,5 %  
    Rozvinuté akciové trhy (MSCI World) 1,6 % 2,4 %  
    Rozvíjející se trhy (MSCI Emerging Markets) 1,2 % 2,9 %  
    USA (S&P 500) 2,0 % 3,1 % 3330
    Europa (STOXX Europe 600) 1,3 % 2,1 %  
    Japonia (Nikkei) 0,8 % 1,6 %  
    Chiny (CSI 300) -0,2 % 1,4 %  
    Europa Środkowa (CECEEUR) -1,2 % -0,6 %  
    Czechy (PX) -0,1 % 1,6 % 1133
    Polska (WIG 30) 0,3 % 1,4 % 2506
    Globalne rynki obligacyjne (Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond) 0,0 % -0,2 %  
    Globalne rynki obligacji skarbowych -0,2 % -0,5 %  
    Globalne rynki obligacji korporacyjnych stopnia inwestycyjnego 0,2 % 0,3 %  
    Globalne rynki obligacji korporacyjnych stopnia spekulacyjnego (high-yield) 0,3 % 0,7 %  
    Czeskie obligacje rządowe -0,6 % -0,4 %  
    Średnia globalna rentowność obligacji -0,01 % -0,03 % 1,42 %
    Rentowność 10letnich amerykańskich obligacji skarbowych 0,00 % -0,10 % 1,82 %
    Rentowność 10letnich niemieckich obligacji skarbowych -0,02 % -0,03 % -0,22 %
    Rentowność 10letnich czeskich obligacji skarbowych 0,08 % 0,08 % 1,71 %
    Marża kredytowa – stopień inwestycyjny EUR (Markit iTraxx Europe / CDS) 0,00 % -0,01 % 0,43 %
    Marża kredytowa - high-yield EUR (Markit iTraxx Europe Crossover / CDS) 0,02 % 0,01 % 2,07 %
    Indeks towarów S&P GSCI -0,8 % -2,1 %  
    Ropa Brent -0,2 % -1,7 % 64,9
    Złoto 0,0 % 2,4 % 1560
    Źródło: Bloomberg

    CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

    Korona czeska umocniła się względem euro do najwyższego poziomu od siedmiu lat

    Korona umocniła się wobec euro do najwyższego poziomu od siedmiu lat w środę rano. Krótko przed 10 rano czeska waluta sprzedawana po cenie 25.118 CZK/EUR, osiągając tym samym najwyższą wartość w stosunku do wspólnej waluty europejskiej od zakończenia reżimu interwencyjnego Czeskiego Banku Narodowego w kwietniu 2017 r.


    Wyższa grudniowa inflacja

    Grudniowa inflacja w Czechach nieznacznie przyspieszyła do 3,2%, ale zaskakujący wzrost cen w listopadzie nie powtórzył się, ponieważ inflacja zakończyła się tylko o jedną dziesiątą powyżej szacunków analityków. W ujęciu miesięcznym ceny przyspieszyły o 0,2%, napędzane ponownie przez rosnące ceny żywności i energii elektrycznej. Inflacja przekraczająca 3% spowodowana cenami żywności będzie tolerowana przez CNB, więc dalszy rozwój za granicą będzie ważniejszy dla kolejnych kroków niż inflacja nieco powyżej lub poniżej poziomu 3%. Przez cały 2019 r. Inflacja osiągnęła 2,8%, najwyższy poziom od 2012 r. W tym roku ceny powinny nieznacznie zwolnić, ale pozostaną blisko 2,5% dzięki zmianom podatkowym, ale ważny będzie rozwój cen w styczniu, wpłynie na inflację przez resztę roku.


    Ceny nieruchomości w Czechach wzrosły o 8,6% rok do roku w III kwartale

    Roczny wzrost cen domów i mieszkań w Czechach spowolnił do 8,6% w trzecim kwartale ubiegłego roku, ceny wzrosły o 9,2% kwartał wcześniej. Był to szósty najwyższy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. Wynika to z danych opublikowanych w czwartek przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat. W UE ceny wzrosły średnio o 4,1%


    W ubiegłym roku w Škoda Auto sprzedaż spadła do 1,24 miliona samochodów. Powodem są Chiny i Indie

    Škoda Auto, producent samochodów, dostarczyła swoim klientom na całym świecie 1,24 miliona samochodów w ubiegłym roku, co stanowi spadek o 0,9% w porównaniu do 2018 roku. Firma poinformowała, że spadła sprzedaż na rynku samochodów osobowych w Chinach i w Indiach. Z drugiej strony podaż samochodów wzrosła, poinformowała firma w komunikacie prasowym.


    Według Bloomberga Niemcy są najbardziej innowacyjną gospodarką na świecie. Republika Czeska jest w najlepszej pozycji z krajów wyszehradzkich

    Niemcy to najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie. Według tegorocznego rankingu innowacji opracowywanego corocznie przez Bloomberg, Niemcy przerwały sześcioletnią dominację Korei Południowej. Według ósmej edycji tych statystyk Republika Czeska poprawiła się o jedną pozycję w porównaniu do ubiegłego roku: zajmuje 24 miejsce, co czyni ją najbardziej innowacyjnym krajem w Grupie Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry). Badanie ocenia na przykład wydatki na naukę i badania, liczbę wniosków patentowych oraz gęstość firm technologicznych.


    Globalna gospodarka rosła najwolniej w ciągu ostatnich 10 lat. Według ONZ nadal jest zagrożona błędami systemowymi

    Globalna gospodarka wzrosła w ubiegłym roku o 2,3%, co jest najwolniejszym wzrostem od dziesięciu lat. W tym roku tempo wzrostu może przyspieszyć do 2,5%. Wynika to ze sprawozdania na temat sytuacji i perspektyw gospodarki światowej (WESP) opublikowanego przez ONZ w czwartek. ONZ ostrzegła, że nawet dziesięć lat po kryzysie finansowym światowa gospodarka jest powolna. Handel i napięcia geopolityczne mogą dodatkowo osłabić jego ożywienie. „W tym roku jest nadzieja na ożywienie, ale ryzyko upadku i podatności na zagrożenia pozostaje bardzo duże”, ostrzegł szef UNCTAD ds. Strategii globalizacji i rozwoju oraz współautor Richard Kozul-Wright. Zaznaczył, że ożywienie będzie w dużej mierze zależeć od wyników dużych gospodarek wschodzących, takich jak Argentyna, Meksyk, Turcja i Rosja. Perspektywy tegorocznego ożywienia gospodarczego mogą zostać podważone przez nasilenie napięć handlowych, problemy na rynku finansowym lub eskalację napięć geopolitycznych. Jeśli pojawią się te problemy, wzrost znacząco spowolni i prawdopodobnie wyniesie tylko 1,8%, ostrzegł ONZ. Według ONZ wzrost gospodarczy w najbardziej rozwiniętych krajach, w tym w USA, pozostanie w tym roku nieznaczny. Tylko Japonia, która organizuje w tym roku igrzyska olimpijskie, mogłaby działać lepiej. Europa powinna wzrosnąć o zaledwie 1,6%. Jednak jedenaście krajów, które przystąpiły do UE po 2004 r., w tym Czechy, powinny wzrosnąć powyżej średniej UE, a niektóre wzrosną o ponad cztery procenty. Perspektywie dla Europy zagraża głównie ewentualna eskalacja napięć w handlu międzynarodowym, ale wyniki regionu będą zależeć również od wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i ewolucji polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. W ubiegłym tygodniu Bank Światowy obniżył swoje szacunki dotyczące globalnego wzrostu do zeszłego roku i tego roku ze względu na wolniejsze ożywienie w handlu i inwestycjach. Oczekuje również globalnego wzrostu o 2,5% w tym roku


    Niemiecka gospodarka wzrosła w ubiegłym roku najmniej od 2013 roku

    Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł w ubiegłym roku o 0,6%, najwolniej od 2013 roku. Wynika to ze wstępnych danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny w środę na konferencji prasowej w Berlinie. Wzrost wyniósł 1,5% rok temu. Niemiecka gospodarka, która jest największa w Europie i ma znaczący wpływ na Czechy, niedawno stanęła w obliczu słabszego globalnego popytu, co ma negatywny wpływ na niemiecki eksport i przemysł. Trudności te podsyca także konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także niepewność związana z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak pomimo spadku stóp wzrostu Niemcy przeżyły w ubiegłym roku swój dziesiąty rok wzrostu gospodarczego. To najdłuższy okres od zjednoczenia w 1990 roku. Co więcej, PKB Republiki Federalnej powinien wykazać wzrost również w tym roku. W październiku niemiecki rząd oczekiwał wzrostu o jeden procent, podczas gdy bank centralny mówił o wzroście o 0,6% w grudniowych prognózách.


    Chińska gospodarka rosła najwolniej w ubiegłym roku przez ostatnie 29 lat

    Chińska gospodarka wzrosła o zaledwie 6,1% w ubiegłym roku, co oznacza najniższy wzrost od 29 lat. Wzrost PKB wyniósł 6,6% w 2018 r. W 2010 r. Chiny zastąpiły Japonię jako drugą co do wielkości gospodarkę świata dzięki szybkiej ekspansji gospodarczej. Później wzrost gospodarczy zwolnił, gdy Chiny rozpoczęły zmiany gospodarcze. Ich celem jest zapewnienie, że Chiny nie będą bazą produkcyjną dla reszty świata, ale że wzrośnie rola usług i konsumpcji krajowej. Towarzyszy temu spowolnienie wzrostu gospodarczego, jak zauważył rząd lata temu.


    Tesla jest najcenniejszym amerykańskim producentem samochodów w historii, wyprzedzając Ford

    Cena akcji Tesli wzrosła o 160% od czerwca ubiegłego roku, a w poniedziałek przekroczyła 500 USD za sztukę. Wartość rynkowa firmy wynosi obecnie prawie 100 miliardów dolarów. Producent samochodów elektrycznych pobił rekord Forda i stał się najcenniejszym amerykańskim producentem samochodów w historii.


    Klub biznesu o wartości bilionów dolarów powiększył się o matkę Google

    Spółka Alphabet stał się trzecią amerykańską firmą technologiczną po Apple i Microsoft, która zdobyła nagrodę wartą bilion dolarów. W ubiegłym roku udziały spółki matki Google wzrosły o 33%. Jednak na całym świecie nadal rządził gigant naftowy Saudi Aramco, którego wartość wynosi około 1,9 biliona dolarów.


    Michal Stupavský
    strateg inwestycyjny grupy CONSEQ