TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywny nastrój trwał

  • týden na finančních trzích

W ubiegłym tygodniu nagłówki w mediach ponownie zostały zdominowane przez wiadomości o epidemii koronawirusa, jej oczekiwanym wpływie na gospodarkę światową, a na koniec byliśmy świadkami stosunkowo słabych danych makroekonomicznych ze strefy euro, a zwłaszcza z Niemiec, których gospodarka uległa stagnacji w czwartym kwartale i tylko o włos uniknęła recesji. Niemniej jednak rynki aktywów ryzyka wykazały wysoką odporność. Globalne rynki akcji wzmocniły się o 1,1%, indeks towarowy umocnił się o 2,0%. Z drugiej strony obligacje nieznacznie spadły, a ich globalny indeks odpisał 0,1%. Po zaskakującej podwyżce stóp procentowych przez czeski bank centralny, korona nadal zyskiwała w stosunku do euro. Przez tydzień była mocniejsza o 0,8 %, i zakończyła tydzieńna poziomie 24,83 CZK/EUR.
 

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywny nastrój trwał
 • Koronawirus spowalnia chińską gospodarkę. Fabryki zamknięte, zagrożenie dla Europy
 • Koronawirus spowalnia handel światowy. Choroba koncentruje się na motorze ekonomicznym Chin
 • Niemiecki przemysł popadł jeszcze głębiej w kryzys
 • Eksport Niemiec spadł. Wzrost gospodarczy Berlina wynosi zero
 • PKB w strefie euro wzrósł w ubiegłym roku o 1,2%, najmniej od sześciu lat
 • Prognoza: wzrost gospodarczy w UE spowalnia, koronawirus Covid-19 stanowi ryzyko
 • Euro jest najniżej od 2017 r., Niemcy stoją na progu recesji
 • Daimler oszczędza. Zwolni znacznie więcej pracowników, niż zapowiedział
 • Punkt dla Macrona. Bezrobocie we Francji jest najniższe od 11 lat
 • Brytyjska gospodarka utknęła pod koniec 2019 r., PKB nie zmienił się
 • IEA: W ubiegłym roku zatrzymano wzrost emisji związanych z energią
 • W ubiegłym roku czeskie banki udzieliły ponad 75 tysięcy kredytów hipotecznych, udzielając pożyczek na 175,6 mld koron
 • Bezrobocie w Czechach wzrosło w styczniu. W urzędach przybyło 15 tysięcy osób ubiegających się o pracę
 • Banki reagują na działania CNB, podnosząc odsetki od depozytów. Jednak rentowności wciąż nie są w stanie pokonać inflacji
 • Pod koniec ubiegłego roku gospodarka czeska zwolniła do 1,7% rok do roku, wzrosła o 2,4% w całym 2019 r.
 • Według szacunków Komisji Europejskiej wzrost czeskiej gospodarki spowolni w tym roku do 2,1%
 • Inflacja styczniowa wzrosła powyżej oczekiwań dotyczących wzrostu cen żywności do 3,6% i jest najwyższa od marca 2012 r.
 • Słowacka gospodarka nad przepaścią? Spowalnia przemysł, spadek w budownictwie

Więcej informacji poniżej.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Koronawirus spowalnia chińską gospodarkę. Fabryki zamknięte, zagrożenie dla Europy

Wiele fabryk w Chinach pozostaje zamkniętych po przerwie noworocznej, która została przedłużona z powodu epidemii koronawirusa. Lokalne władze starają się zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wyłączenie wpływa na drugą co do wielkości gospodarkę na świecie i globalny łańcuch dostaw. Producenci samochodów borykają się z brakiem komponentów od chińskich dostawców.
 

Koronawirus spowalnia handel światowy. Choroba koncentruje się na motorze ekonomicznym Chin

Według Reutersa rząd chiński przygotowuje szereg środków w celu złagodzenia wpływu gospodarczego. Tańsze pożyczki bankowe dla przedsiębiorstw, ulgi podatkowe i nadzwyczajne dotacje dla obszarów najbardziej dotkniętych chorobą. Zwłaszcza w prowincji Hebei, gdzie wybuchła epidemia, miasto Wu-han. „Kraj zaczyna mieć problemy z importem surowców i towarów. Trudno jest znaleźć przewoźnika, który dostarczyłby je do chińskich portów na statkach”, napisał w swojej analizie Reuters. Tracą restauracje, hotele, sklepy, przewoźnicy. Ropa i miedź stały się tańsze na rynkach światowych w wyniku niższego popytu w Chinach.
 

Niemiecki przemysł popadł jeszcze głębiej w kryzys

Niemiecki przemysł, którego popyt jest silnie uzależniony od wielu dostawców krajowych, znajduje się w recesji od trzeciego kwartału 2018 r. W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się o cztery do pięciu procent rok do roku. Na jego zakończenie nastąpił jeszcze większy spadek. Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 6,8 procent rok do roku. Jest to najgorszy wskaźnik od początku 2009 roku
 

Eksport Niemiec spadł. Wzrost gospodarczy Berlina wynosi zero

Niemiecka gospodarka zastygła w czwartym kwartale ubiegłego roku, produkt krajowy brutto pozostał niezmieniony w porównaniu do poprzedniego kwartału. Główny wpływ na wynik miał eksport, który zmniejszył się w porównaniu do trzeciego kwartału. W porównaniu rok do roku tempo wzrostu niemieckiej gospodarki zwolniło do 0,4% na koniec roku, z 0,6% w poprzednich trzech miesiącach.
 

PKB w strefie euro wzrósł w ubiegłym roku o 1,2%, najmniej od sześciu lat

Według sezonowo skorygowanych danych gospodarka strefy euro wzrosła w ubiegłym roku o 1,2%, najwolniej od 2013 r., kiedy kraje płacące euro stanęły w obliczu negatywnych konsekwencji kryzysu zadłużeniowego. Wzrost produktu krajowego brutto wyniósł 1,8% rok temu. Eurostat stwierdził to dzisiaj w swoim raporcie. W całej Unii Europejskiej, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku, gospodarka wzrosła o 1,4%.
 

Prognoza: wzrost gospodarczy w UE spowalnia, koronawirus Covid-19 stanowi ryzyko

Gospodarka europejska już ósmy rok będzie rosła, jednak wzrost ten będzie niższy w stosunku do jesiennych szacunków Komisji Europejskiej. Nowa prognoza przewiduje tegoroczny wzrost gospodarczy 27 krajów UE o 1,4%, czyli o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej niż prognoza z zeszłej jesieni. Dla strefy euro szacunek pozostaje na poziomie 1,2%.
 

Euro jest najniżej od 2017 r., Niemcy stoją na progu recesji

Jak radzi sobie europejska gospodarka? Z pomocą przychodzi wspólna europejska waluta, która w stosunku do dolara spadła do 1,0865 dolara za euro, jest to najniższa wartość od maja 2017. Niemiecka gospodarka znów znajduje się na skraju recesji, według prognozy Deutsche Bank wzrost będzie ujemny w czwartym kwartale ubiegłego roku i nic nie powinno się zmienić w pierwszym kwartale tego roku. Winna jest epidemia koronawirusa, która okalecza chińską gospodarkę, co z kolei wpływa na największą gospodarkę Europy.
 

Daimler oszczędza. Zwolni znacznie więcej pracowników, niż zapowiedział

Zamiast 10 000 osób , zatrudnienie w Daimlerze straci 15 000 pracowników z około 300 000 zatrudnionych. poinformował o tym niemiecki dziennik Handelsblatt powołując się na źródła firmowe. Według gazety producent luksusowych samochodów planuje zaoszczędzić ponad 1,4 miliarda euro do 2022 roku. W listopadzie właściciel Mercedes-Benz ogłosił, że zlikwiduje 10 000 miejsc pracy, przypomina agencja DPA. Zgodnie z dokumentem zwolnienia powinny być dokonywane w sposób społecznie pojednawczy poprzez odprawy czy wcześniejsze emerytury. Ubiegły rok był trudny dla producenta z powodu sporów handlowych i spowolnienia na globalnym rynku motoryzacyjnym. Jeden z największych światowych producentów samochodów luksusowych ostrzegł pod koniec stycznia, że jego zysk operacyjny prawdopodobnie spadł o połowę w ubiegłym roku, co stanowi trzecie ostrzeżenie o zyskach w 2019 roku. Niski zysk kontrastuje ze sprzedażą samochodów. W ubiegłym roku Daimler sprzedał 2,34 miliona samochodów Mercedes-Benz, co czyni go rekordowym rokiem.
 

Punkt dla Macrona. Bezrobocie we Francji jest najniższe od 11 lat

Stopa bezrobocia we Francji spadła do 8,1% w czwartym kwartale z 8,5% w trzecim kwartale. Zostało to ogłoszone przez francuski urząd statystyczny INSEE. Bezrobocie osiągnęło zatem najniższy poziom od 11 lat, co jest dobrą wiadomością dla prezydenta Emmanuela Macrona. W ostatnich miesiącach stanął w obliczu demonstracji i strajków związanych z reformą emerytalną, której związki się sprzeciwiły.
 

Brytyjska gospodarka utknęła pod koniec 2019 r., PKB nie zmienił się

Wzrost brytyjskiej gospodarki zatrzymał się w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Brytyjski Urząd Statystyczny podał, że produkt krajowy brutto pozostał niezmieniony kwartał do kwartału, podczas gdy w trzecim kwartale wzrósł o pół procent. Przez cały ostatni rok wzrost gospodarczy przyspieszył do 1,4% z 1,3% w ubiegłym roku.
 

IEA: W ubiegłym roku zatrzymano wzrost emisji związanych z energią

Po dwóch latach wzrostu emisje dwutlenku węgla związane z produkcją energii na całym świecie pozostały na niezmienionym poziomie około 33 miliardów ton. Zostało to ogłoszone przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA). Wskazała, że wzrost został zatrzymany pomimo ciągłego rozwoju światowej gospodarki. Według IEA wzrost globalnych emisji został zatrzymany, głównie ze względu na spadek produkcji energii elektrycznej w krajach rozwiniętych, wsparty rosnącą rolą odnawialnych źródeł energii, przejściem z węgla na gaz ziemny oraz zwiększoną produkcją elektrowni jądrowych. Według IEA znaczny spadek emisji w gospodarkach rozwiniętych w ubiegłym roku zrównoważył dalszy wzrost w innych częściach świata. Za nim stały głównie kraje azjatyckie, które zwiększają produkcję energii elektrycznej z węgla.
 

W ubiegłym roku czeskie banki udzieliły ponad 75 tysięcy kredytów hipotecznych, udzielając pożyczek na 175,6 mld koron

W 2019 r. Czeskie banki udzieliły 75 500 kredytów hipotecznych o wartości 175,6 mld CZK. W porównaniu z rokiem poprzednim było to 21 700 kredytów hipotecznych i 35 miliardów koron mniej. Zdaniem ekspertów rynek hipoteczny poradził sobie w ubiegłym roku ze surowszymi przepisami Czeskiego Banku Narodowego i odnotował najgorsze wyniki od pięciu lat. Zgodnie z limitami obowiązującymi od października 2018 r. dług wierzyciela hipotecznego nie powinien przekraczać dziewięciokrotności rocznego dochodu netto i powinien przeznaczać maksymalnie 45% miesięcznego dochodu netto na spłatę zadłużenia. Jednocześnie zaleca się, aby banki nie udzielały kredytów hipotecznych powyżej 90% wskaźnika LTV (stosunek kredytu do zastawu) i ograniczały kredyty hipoteczne powyżej 80%. Według CNB na 2019 r. silnie wpłynął tzw. efekt wyprzedzenia w poprzednim roku. W okresie po ogłoszeniu nowych limitów dochodów obowiązujących od października 2018 r. Wolumen nowo zawartych umów hipotecznych wzrósł. Według banku centralnego jeszcze mniej z nich zapewniono w następnym okresie, czyli w pierwszej połowie 2019 r. W drugiej połowie ubiegłego roku wolumeny naprawdę nowych kredytów hipotecznych stopniowo wracały do normalnych poziomów w poprzednich latach.
 

Bezrobocie w Czechach wzrosło w styczniu. W urzędach przybyło 15 tysięcy osób ubiegających się o pracę

Bezrobocie w Czechach wzrosło do 3,1% w styczniu z 2,9% w grudniu. 230 022 osób szukało pracy, co oznacza wzrost o 14 490 osób z miesiąca na miesiąc. Niemniej jednak jest to najniższa wartość styczniowa od 1997 r. Powodem wzrostu bezrobocia jest koniec pracy sezonowej. Pracodawcy zaoferowali 341 391 wolnych miejsc pracy, a ich oferta powiększyła się o 434 miesięcznie. W porównaniu rok do roku bezrobocie spadło w styczniu o 0,2 punktu procentowego, więc było o 15 035 osób bezrobotnych mniej. Z drugiej strony było o 9 938 wolnych miejsc pracy więcej niż rok temu. Średnio na jedno wolne miejsce pracy przypadło 0,7 kandydata.
 

Banki reagują na działania CNB, podnosząc odsetki od depozytów. Jednak rentowności wciąż nie są w stanie pokonać inflacji

W ostatnich dniach kilka banków podniosło stopy procentowe, które oferują oszczędzającym na swoich kontach oszczędnościowych. Zareagowali tak na zaskakującą decyzję Czeskiego Banku Narodowego. 6 lutego Zarząd Banku Centralnego zmienił główną stopę procentową z dwóch na 2,25% z powodu obaw o inflację. W rezultacie zwykłe banki deponują w CNB nadwyżki pieniężne. Pomimo wyższych stóp procentowych, rentowność depozyty w krajowych domach pieniężnych nadal pozostają w tyle za inflacją.
 

Pod koniec ubiegłego roku gospodarka czeska zwolniła do 1,7% rok do roku, wzrosła o 2,4% w całym 2019 r.

Wzrost czeskiej gospodarki spowolnił do 1,7% rok do roku w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Chociaż oczekiwano spowolnienia na koniec roku, liczby były poniżej oczekiwań, rynek oczekiwał wzrostu o 2%, CNB i Ministerstwo Finansów o 1,9%. Wzrost krajowej gospodarki spowolnił zatem do najsłabszego poziomu w ciągu ostatnich trzech lat (1,7% w III kw.). Przez cały 2019 r. gospodarka przyspieszyła o 2,4% po 2,8% w 2018 r. Biorąc jednak pod uwagę mniej sprzyjające zmiany za granicą i słaby wzrost niemieckiej gospodarki, jest to nadal wartość względnie dodatnia. W tym roku spodziewamy się spowolnienia wzrostu PKB czeskiej gospodarki do 2%
 

Według szacunków Komisji Europejskiej wzrost czeskiej gospodarki spowolni w tym roku do 2,1%

Wzrost czeskiej gospodarki spowolni do 2,1% z 2,5% w ubiegłym roku. Komisja Europejska (WE) przewidziała to 13 lutego. Oczekuje, że wzrost gospodarczy wzrośnie do 2,2% w przyszłym roku. W swojej poprzedniej prognozie z listopada Komisja spodziewała się, że tegoroczny wzrost wyniesie 2,2%, a w przyszłym roku 2,1%.
 

Inflacja styczniowa wzrosła powyżej oczekiwań dotyczących wzrostu cen żywności do 3,6% i jest najwyższa od marca 2012 r.

Inflacja w styczniu zaskoczyła i wzrosła z 3,2% w grudniu do 3,6% i jest najwyższa od marca 2012 r. Przekroczył on oczekiwania rynkowe na poziomie 3,2% i CNB na 3,3%. Inflacja w styczniu jest zwykle trudna do oszacowania, ponieważ wiele cen zmienia się w gospodarce na początku roku. W tym roku dodano również podwyżkę akcyzy na papierosy i wyroby spirytusowe, natomiast podaż ciepła została przesunięta do drugiej obniżonej stawki VAT (z 15% do 10%). Zakres szacunków analityków dla styczniowej inflacji wahał się zatem w szerokim zakresie od 2,9% do 3,4%, co wskazuje na niepewność co do zmian cen w styczniu. Jednak styczniowa podwyżka cen wynikała głównie z cen żywności, które przyspieszyły o 2,3% miesiąc do miesiąca, a ich dynamika rok do roku przyspieszyła z 4,8% w grudniu do 6,3%. Kolejny wzrost był spowodowany wyższymi cenami napojów spirytusowych, które wzrosły o 11% z miesiąca na miesiąc ze względu na wzrost akcyzy. Wzrost cen napojów alkoholowych i tytoniu był zatem główną przyczyną styczniowego wzrostu cen. W nadchodzących miesiącach ceny mogą nieznacznie wzrosnąć, ponieważ wyższe podatki na wyroby tytoniowe były tylko częściowo odzwierciedlone w styczniu. Inflacja może zatem zbliżyć się do poziomu 4% w pierwszej połowie roku, chociaż wysokie ceny żywności mogą nieznacznie się obniżyć. Wzrost cen powinien zatem osiągnąć najwyższy poziom w tym roku w kwietniu, po czym dynamika cen z roku na rok powinna ponownie nieco spaść, ale prawdopodobnie pozostanie powyżej 3%. Spowolnienie inflacji w maju powinno wynikać zarówno z wyższej podstawy porównania, jak i obniżenia podatku VAT na niektóre usługi w związku z wprowadzeniem trzeciej i czwartej fali EET. Jednak w tym momencie nie jest pewne, w jakim stopniu spadek VAT zostanie odzwierciedlony w cenach końcowych i w jakim stopniu pozostanie w marżach przedsiębiorców. Przez większą część tego roku inflacja powinna przekraczać poziom 3%. Według obecnych szacunków nie należy spodziewać się inflacji wyższej niż 3,3% z 2012 r.
 

Słowacka gospodarka nad przepaścią? Spowalnia przemysł, spadek w budownictwie

Słowacki przemysł rozwijał się najwolniej w zeszłym roku od globalnego kryzysu gospodarczego w 2009 roku, a przemysł budowlany po raz pierwszy od 2016 roku odnotował spadek wydajności. Wynika to z danych opublikowanych przez Słowacki Urząd Statystyczny.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.