TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywne nastroje na rynku utrzymywały się dzięki wynikom wyborów w Wielkiej Brytanii

    • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu na rynkach finansowych utrzymywał się pozytywny nastrój, który poparty był wynikami wyborów w Wielkiej Brytanii, gdzie miażdżąco zwyciężyła „prorynkowa“ partia konserwatywna Borisa Johnsona. Rynki akcji wzrosły średnio o 1-2%. Tymczasem globalny indeks akcyjny MSCI All Country World od początku roku umocnił się o niezwykle mocne 24 %. Utrzymywał  się również okres bardzo niskiej zmienności. Posiedzenie CBN nie przyniosło żadnych niespodzianek. Czeski organ polityki pieniężnej utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 2 %.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Pozytywne nastroje na rynku utrzymywały się dzięki wynikom wyborów w Wielkiej Brytanii
  • W środę odbyło się posiedzenie Czeskiego Banku Narodowego
  • Chiny ostrzegają Niemcy
  • Najbogatszy Europejczyk powiększył swój majątek o prawie bilion koron w tym roku
  • Tesla ustanowiła nowy rekord. Jej akcje wzrosły najwięcej w ciągu ostatnich dwóch lat
  • Google został ukarany we Francji grzywną w wysokości 150 mln EUR
  • Zoot skończył w listopadzie po raz pierwszy w historii z zyskiem. Firma zmniejszyła się o 400 osób i jedną trzecią sklepów
 

Więcej informacji poniżej.

  Zmiana tygodniowa Zmiana od początku roku Wartość na koniec tygodnia
Indeks dolara DXY 0,5 % 1,6 % 97,69
EUR/USD -0,4 % -3,4 % 1,11
EUR/CZK -0,3 % -1,1 % 25,45
USD/CZK 0,5 % 2,1 % 22,94
EUR/PLN -0,2 % -0,7 % 4,26
USD/PLN 0,1 % 3,0 % 3,84
Globalne rynki akcyjne (MSCI All Country World) 1,4 % 23,6 %  
USA (S&P 500) 1,7 % 28,5 % 3221
Europa (STOXX Europe 600) 1,5 % 23,9 %  
Japonia (Nikkei) -0,9 % 19,0 %  
Rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets) 1,9 % 14,7 %  
Chiny (CSI 300) 1,2 % 33,4 %  
Czechy (PX) 1,4 % 12,3 % 1108
Polska (WIG 30) 1,3 % -5,3 % 2445
Globalne rynki obligacyjne (Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond) -0,4 % 6,2 %  
Globalne rynki obligacji skarbowych -0,7 % 4,8 %  
Globalne rynki obligacji korporacyjnych stopnia inwestycyjnego -0,3 % 11,0 %  
Globalne rynki obligacji korporacyjnych stopnia spekulacyjnego (high-yield) 0,6 % 11,9 %  
Średnia globalna rentowność obligacji 0,04 % -0,56 % 1,47 %
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych 0,09 % -0,77 % 1,92 %
Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych 0,04 % -0,49  -0,25 %
Rentowność 10-letnich czeskich obligacji skarbowych 0,06 % -0,33 % 1,62 %
Rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych 0,07 % -0,74 % 2,08 %
Ropa Brent 1,4 % 22,9 % 66,1
Złoto 0,0 % 15,6 % 1481
Źródło: Bloomberg
 

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

W środę odbyło się posiedzenie Czeskiego Banku Narodowego

W środę odbyło się posiedzenie Czeskiego Banku Narodowego na którym, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe nie zostały zmienione. Pomimo wyższej inflacji w listopadzie i częściowego ograniczenia zagranicznej niepewności, rada banku postanowiła nie zaostrzać polityki pieniężnej. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że krajowa gospodarka zaczęła słabnąć, co spowoduje złagodzenie presji inflacyjnej, a także dlatego, że rada banku będzie chciała zobaczyć poprawę sytuacji za granicą również w realnych liczbach. Swoją rolę odegrał tutaj również nieco silniejszy kurs korony czeskiej. Ponadto członkowie rady banku postrzegali przekroczenie 3 % przedziału tolerancji inflacji mniej problematycznie także dlatego, że wzrost inflacji był spowodowany głównie szybszym wzrostem cen żywności, co przy ustalaniu polityki pieniężnej bank centralny przyjmuje z pewną rezerwą. Jednocześnie CBN nie koncentruje się na bieżącej inflacji, na którą nie może już wpływać ustalenie stóp, ale na inflacji w horyzoncie roku czy półtora roku, która stopniowo zwalnia. Konferencja prasowa była nieco jastrzębia, ponieważ prezes Rusnok przyznał, że szanse na podwyżki stóp nieznacznie wzrosły. Ogólnie jednak debata na posiedzeniu banku była bardzo podobna do poprzednich dwóch. Za wzrostem stóp procentowych ponownie głosowało dwóch z siedmiu członków rady. Wydźwięk słów prezesa Rusnoka jest bardzo bliski naszej opinii, że w przypadku poprawy sytuacji zagranicznej, CBN w przyszłym roku może przystąpić do podwyżki stóp procentowych. Będzie to jednak zależało od nowych pojawiających się danych.


Chiny ostrzegają Niemcy

Negocjacje handlowe w ramach wojny handlowej między Chinami a USA zaczynają iść w dobrym kierunku. Obecnie jednak w centrum uwagi azjatyckiego supermocarstwa znalazły się Niemcy. Chiny zagroziły europejskiemu krajowi nałożeniem ceł na niemieckie samochody, jeśli Berlin wyeliminuje Huawei jako jednego z możliwych dostawców technologii dla sieci 5G. Jeśli tak się stanie, w pewien sposób odczuje to również sektor motoryzacyjny w Czechach.


Najbogatszy Europejczyk powiększył swój majątek o prawie bilion koron w tym roku

Grupa modowa LVMH, w tym Louis Vuitton i Dom Perignon, od początku roku zwiększyła kapitalizację rynkową o 82 miliardy dolarów. Dla jego prawie 50-procentowego właściciela i najbogatszego Europejczyka Bernarda Arnaulta oznacza to wzrost wartości jego aktywów o 39 miliardów dolarów, w przeliczeniu 890 miliardów koron. Bernard Arnault, najbogatszy Francuz i Europejczyk oraz trzeci najbogatszy człowiek na świecie, w tym roku, według Bloomberga, który przygotował ranking największych skoków giełdowych w Europie w tym roku, zwiększył swoją fortunę do obecnych 103 miliardów dolarów. LVMH, jako główny atut, zyskał ostatnio dużą uwagę, ogłaszając plan przejęcia słynnego amerykańskiego sklepu jubilerskiego Tiffany za 16 miliardów dolarów.


Tesla ustanowiła nowy rekord. Jej akcje wzrosły najwięcej w ciągu ostatnich dwóch lat

Amerykański producent samochodów ma kolejny sukces. Jego akcje po środowym obrocie wzrosły do najwyższej wartości od września 2017 r. do 393,15 USD za akcję, a ich wartość wzrosła o 3,7 procent. Spółka Elona Muska odnosła sukces na giełdzie po tym, jak zaskoczyła inwestorów wykazaniem zysku za trzeci kwartał.


Google został ukarany we Francji grzywną w wysokości 150 mln EUR

Amerykańska firma internetowa Google została ukarana grzywną w wysokości 150 mln EUR (3,8 mld CZK) we Francji. Według władz francuskich naruszyła ona środowisko konkurencyjne. Została również ukarana grzywną za zamieszanie związane z reklamami na stronach Google Ads. Według Reutersa firma poinformowała, że odwoła się od tej decyzji. We wrześniu Google zgodził się zapłacić prawie miliard euro władzom francuskim w celu zakończenia dochodzenia w sprawie podejrzenia oszustwa podatkowego. Już w styczniu francuski urząd ochrony danych osobowych nałożył grzywnę w wysokości 50 mln EUR za naruszenie przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony danych. Google prowadzi największą wyszukiwarkę internetową na świecie. Według dyrektora francuskiego organu ds. Konkurencji jego dominacja w reklamie internetowej jest „nadzwyczajna”. Isabelle de Silva powiedział w piątek, że jego udział w rynku we Francji wynosi 90 procent. Firma stoi również w obliczu rosnącej regulacji treści, które promuje w wynikach wyszukiwania i reklamach. Gigantyczne amerykańskie firmy internetowe - oprócz Google Facebook, Apple i Amazon - podlegają częstym kontrolom w Europie. Między innymi kraje europejskie obawiają się, że płacą bardzo niskie podatki


Zoot skończył w listopadzie po raz pierwszy w historii z zyskiem. Firma zmniejszyła się o 400 osób i jedną trzecią sklepów

Internetowy sprzedawca odzieży Zoot wydostaje się z kłopotów. Firma ogłosiła, że w listopadzie po raz pierwszy w historii osiągnęła zysk operacyjny. Zarobił 600 tysięcy koron. „Drastyczne obniżenie kosztów i wyznaczenie nowego kierunku firmy, który korzysta z przewag konkurencyjnych, takich jak możliwość wypróbowania towarów przed dokonaniem płatności, przyniósł pożądany efekt”, powiedział Lukáš Uhl, który próbuje postawić na nogi ten sklep internetowy. Wygląda na to, że Zoot, który tej wiosny popadł w niewypłacalność z powodu długoterminowego zarządzania stratami i wysokiego zadłużenia, powoli odzyskuje siły.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny grupy CONSEQ