TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Nowe rekordy na rynkach akcyjnych

    • Tydzień na rynkach finansowych

Rynki akcji nadal rosły w zeszłym tygodniu, a główne indeksy giełdowe ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na przykład, główny indeks giełdowy w USA S&P 500 osiągnął nowy rekord wszech czasów, wynoszący 3935 punktów.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Nowe rekordy na rynkach akcyjnych

Globalna kapitalizacja giełdowa, czyli łączna wartość wszystkich spółek notowanych na giełdzie, również osiągnęła nowy rekord w wysokości 110 bilionów dolarów. W efekcie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World odnotował wzrost o 1,7% i od początku roku zyskał już 5,6% na plus. Z perspektywy regionalnej rynki wschodzące znów odniosły większe sukcesy, a indeks MSCI Emerging Markets zyskał 2,4%. Rynki rozwinięte według indeksu MSCI World odnotowały wzrost o 1,6%.

Rynki obligacji również prosperowały. Najszerszy globalny indeks obligacji, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, odnotował wzrost o 0,3%, podczas gdy średnia globalna rentowność obligacji do wykupu wzrosła nieznacznie o 0,01% do 0,93%.

Towary również radziły sobie bardzo dobrze. Globalny indeks surowcowy S&P GSCI wzrósł o 2,9%. Cena ropy Brent wzrosła o 5,2% do 62 USD za baryłkę. Cena złota wzrosła o 0,6% do poziomu 1823 USD za uncję.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›