TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Nie udało się utrzymać pozytywnych nastrojów z ubiegłego tygodnia

  • Tydzień na rynkach finansowych

Oprócz dalszego masowego rozprzestrzeniania się pandemii COVID19 po obu stronach Atlantyku, uwaga inwestorów w ubiegłym tygodniu skupiła się na nowych twardych danych makroekonomicznych. A te nie były zadowalające. Rynek pracy w USA wypada dość blado. 6,6 miliona ludzi straciło pracę w zeszłym tygodniu, a ponad 10 milionów Amerykanów straciło pracę w ciągu ostatnich dwóch tygodni. To więcej niż przez cały globalny kryzys finansowy w latach 2008-2009 łącznie.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Nie udało się utrzymać pozytywnych nastrojów z ubiegłego tygodnia
 • Globalny wzrost gospodarczy prawie się zatrzyma w tym roku, pokazuje analiza
 • Bank Światowy: Pandemia COVID-19 ograniczy wzrost w Azji, Chiny wzrosną najmniej od 40 lat
 • COVID-19 sparaliżował transport lotniczy. Linie lotnicze działają tylko z połową przepustowości
 • Bezrobocie w USA ustanowiło rekord. Czesi opisują, jak się walczy z COVID-19 w Ameryce
 • USA martwią się rekordowym bezrobociem, większym niż w okresie wielkiego kryzysu
 • Inflacja w strefie euro gwałtownie spadła, EBC ma kolejny problem związany z koronawirusem
 • Indeks akcji S&P 500 doświadczył najgorszego kwartału od 2008 roku
 • Włoski przemysł przytłoczony przez epidemię koronawirusa, podają szacunki
 • Oświadczenie Trumpa wywołało poruszenie. Ceny ropy wzrosły najszybciej w historii
 • Nadwyżka czeskiego rządu spadła w ubiegłym roku do 0,3 procent PKB
 • Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych wobec banków wzrosło w lutym do 1,76 bln CZK
 • Indeks czeskiego PMI spada z powodu koronawirusa. Warunki produkcyjne pogorszyły się najbardziej w ciągu 10 lat
 • Ceny paliw w Czechach nadal spadają, średnio spadły poniżej 28 CZK
 • Babiš: Od czwartku można by otworzyć więcej sklepów i obiektów sportowych

Więcej informacji poniżej. 


CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Globalny wzrost gospodarczy prawie się zatrzyma w tym roku, pokazuje analiza

Wzrost światowej gospodarki wyniesie w tym roku tylko 0,4 procent z powodu koronawirusa, ale w przyszłym roku przyspieszy do 4,9 procent. Przewiduje to nowa analiza agencji ratingowej S&P Global Ratings, podaje telewizja CNBC. Przed kryzysem koronawirusa S&P oszacował tegoroczny wzrost światowej gospodarki na 3,3 procent.
 

Bank Światowy: Pandemia COVID-19 ograniczy wzrost w Azji, Chiny wzrosną najmniej od 40 lat

Pandemia wywołana przez nowy koronawirus gwałtownie spowolni wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku, ale także w Chinach, które prawdopodobnie wykażą najwolniejszy wzrost od co najmniej 40 lat. Bank Światowy ogłosił te informacje w najnowszej rewizji perspektyw gospodarczych.
 

COVID-19 sparaliżował transport lotniczy. Linie lotnicze działają tylko z połową przepustowości

Linie lotnicze działają teraz z mniej niż połową przepustowości w porównaniu do połowy stycznia. W zeszłym tygodniu obniżyli je o 20 milionów miejsc w porównaniu z planowanymi lotami, podał we wtorek OAG Aviation Worldwide. Pandemia koronawirusa z powodu ograniczeń podróży całkowicie sparaliżowała transport lotniczy
 

Bezrobocie w USA ustanowiło rekord. Czesi opisują, jak się walczy z COVID-19 w Ameryce

W Stanach Zjednoczonych około 6,65 miliona osób ubiegało się o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu. To rekord i około dwa razy więcej niż w poprzednim tygodniu – poinformował w czwartek Departament Pracy Stanów Zjednoczonych. Firmy amerykańskie zaczęły zwalniać z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, co spowodowało konieczność zamknięcia wielu firm.
 

USA martwią się rekordowym bezrobociem, większym niż w okresie wielkiego kryzysu

W lutym stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej spadła do minimum 6,5 procent, jednak szacunki i dane za marzec i kolejne miesiące przewidują już wzrost bezrobocia z powodu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Według danych amerykańskiego banku centralnego (Fed) rozprzestrzenianie się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do utraty 47 milionów miejsc pracy, w Hiszpanii już w marcu zarejestrowano ponad 300 tysięcy nowych bezrobotnych.
 

Inflacja w strefie euro gwałtownie spadła, EBC ma kolejny problem związany z koronawirusem

Wzrost cen konsumpcyjnych w strefie euro w marcu gwałtownie zwolnił, inflacja w ujęciu rocznym wyniosła zaledwie 0,7 procent i była pół punktu procentowego poniżej poziomu z lutego. Europejski Urząd Statystyczny powiedział to dziś w szybkim oszacowaniu. Po niewielkim wzroście w ostatnich miesiącach inflacja ponownie spadła w wyniku rozprzestrzenienia się koronawirusa i wpływu na gospodarkę strefy euro, pomimo wysiłków Europejskiego Banku Centralnego.
 

Indeks akcji S&P 500 doświadczył najgorszego kwartału od 2008 roku

Akcje w USA osłabiły się we wtorek, nadal pojawiają się obawy o skutki ekonomiczne koronawirusa na rynku. S&P 500 spadł o około 20 procent w pierwszym kwartale. Przeżywa najgorszy kwartał od 2008 r., tj. od światowego kryzysu finansowego.
 

Włoski przemysł przytłoczony przez epidemię koronawirusa, podają szacunki

Włoski przemysł spadł w marcu o 16,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem - najwięcej od 1960 roku, kiedy dane te zaczęto publikować. Stwierdziło to włoskie stowarzyszenie przemysłowe Confindustria. Przez cały pierwszy kwartał przemysł spadł o 5,4 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału, wykazując największy spadek od 11 lat. W drugim kwartale oczekuje się dalszego pogłębienia spadku do 15 procent.
 

Oświadczenie Trumpa wywołało poruszenie. Ceny ropy wzrosły najszybciej w historii

Ceny ropy gwałtownie rosną - ropa Brent z Morza Północnego i lekka ropa WTI w USA wykazały najwyższy jednodniowy wzrost w historii. Ropa naftowa zareagowała na oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, że Rosja i Arabia Saudyjska wkrótce ogłosi, że zgodziły się obniżyć od 10 do 15 milionów baryłek dziennie. Ale Moskwa nie potwierdziła takiego rozwoju.
 

Nadwyżka czeskiego rządu spadła w ubiegłym roku do 0,3 procent PKB

Nadwyżka sektora instytucji rządowych i samorządowych spadła w ubiegłym roku do 0,3 procent produktu krajowego brutto (PKB) z 0,9 procent PKB z przed dwóch lat. W ten sposób nadwyżka zmniejszyła się o 33,9 miliarda koron do 15,4 miliarda koron w ubiegłym roku. Opublikowana liczba jest częścią powiadomienia o deficycie i długu publicznym, które jest przekazywane Komisji Europejskiej przez każde państwo członkowskie UE dwa razy w roku.
 

Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych wobec banków wzrosło w lutym do 1,76 bln CZK

Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych wobec banków i kas wzrosło o 7,4 miliarda CZK miesięcznie do 1,76 bln CZK w lutym. W porównaniu do ubiegłego roku były one wyższe o 107,1 miliarda CZK. Zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych zmniejszyło się o 3,5 miliarda do 1,14 bln USD w porównaniu do stycznia, o 33,9 miliarda rok do roku. Wynika to z danych opublikowanych we wtorek przez Narodowy Bank Czech (CNB).
 

Indeks czeskiego PMI spada z powodu koronawirusa. Warunki produkcyjne pogorszyły się najbardziej w ciągu 10 lat

Warunki w czeskim sektorze produkcyjnym wykazały z powodu pandemii największe pogorszenie od maja 2009 r. Wskaźnik PMI, który monitoruje produkcję, nowe zamówienia, zatrudnienie, terminy dostaw i zapasy, spadł do 41,3 w marcu z 46,5 punktów w lutym, ogłosił IHS Markit. Poziom 50 punktów w indeksie stanowi linię podziału między wzrostem a spadkiem. Wynik powyżej 50 punktów oznacza poprawę w sektorze.
 

Ceny paliw w Czechach nadal spadają, średnio spadły poniżej 28 CZK

Paliwo w Czechach w ostatnim tygodniu jest tańsze. Średnia cena benzyny spadła do 27,90 koron za litr, jest to najniższa cena od połowy kwietnia 2016 r. Olej napędowy spadł do 27,96 koron za litr w porównaniu z ostatnią środą. Ostatnio olej napędowy był tak tani w październiku 2016 r. Jest to oparte na danych z CCS, który monitoruje ceny paliw. Według analityków paliwo będzie nadal znacznie spadać w Czechach.
 

Babiš: Od czwartku można by otworzyć więcej sklepów i obiektów sportowych

Rząd mógłby zezwolić od czwartku na otwarcie sklepów z odzieżą roboczą, tekstyliami dziecięcymi, wózkami dziecięcymi i siedzeniami samochodowymi, artykuły papiernicze, sklepy obuwnicze i warsztaty naprawcze, targi hobbystyczne i sklepy z narzędziami. Premier Andrej Babiš (ANO) powiedział to w wywiadzie dla czeskiej telewizji. Możnaby również otworzyć punkty do gromadzenia śmieci i kompostowania surowców. Obecnie tylko przedsiębiorcy mają wstęp do marketów  budowlanych lub hobbystycznych. Decyzja będzie zależeć od poniedziałkowej opinii rządu, a także od środowych statystyk rozprzestrzeniania koronawirusa.Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.