TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Największa płynność od czasu europejskiego kryzysu zadłużenia

    • Tydzień na rynkach finansowych

W ciągu ostatniego tygodnia na globalnych rynkach finansowych były bardzo niestabilne obroty. Wskaźnik zmienności VIX lub wskaźnik strachu osiągnął najwyższy poziom europejskiego kryzysu zadłużenia w 2011 r., osiągając poziom 42 punktów.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Największa płynność od czasu europejskiego kryzysu zadłużenia
  • Panika na giełdzie rośnie do dziesięcioletniego szczytu, świat przypomniał sobie kryzys zadłużenia
  • Świat przeżywa szok naftowy. Saudyjczycy rozpoczęli wojnę cenową, cena gwałtownie spada
  • Na początku roku eksport z Niemiec do Chin znacznie spadł
  • Eurostat: Kobiety w Czechach zarabiają na godzinę o 20 procent mniej niż mężczyźni
  • Ilość osób bezrobotnych spadła po dwóch miesiącach. Trzy procent ludzi szuka pracy
Więcej informacji poniżej.


Były dwa główne problemy. Po pierwsze, inwestorzy musieli poradzić sobie z nowymi informacjami na temat szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa na całym świecie, a po drugie, inwestorzy musieli poradzić sobie z nadzwyczajną obniżką stóp procentowych przez amerykański Fed. Amerykański bank centralny obniżył we wtorek stopę funduszy o 0,5%. Fed zrobił to po raz ostatni podczas globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku. Niemniej światowe rynki akcji wzrosły o 0,4% przez cały tydzień. Z drugiej strony akcje europejskie spadły o 2,4%. Obligacje ponownie pokazały swoje korzyści z dywersyfikacji, ponieważ globalny indeks obligacji zyskał solidne 2,5% przez cały tydzień.  Ropa naftowa nadal spadała o 10%. Jednak w weekend OPEC, a zwłaszcza Arabia Saudyjska, nie zawarły porozumienia z Rosją w sprawie cięć produkcji. W rezultacie ropa naftowa spadła o dodatkowe ponad 20% na początku tego tygodnia! Bardzo ważne będzie obserwowanie posiedzenia EBC w tym tygodniu. Inwestorzy oczekują, że prezes EBC Christine Lagarde ogłosi dodatkowe złagodzenie polityki pieniężnej. Oczywiście będziemy nadal uważnie śledzić rozwój epidemii koronawirusa.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Panika na giełdzie rośnie do dziesięcioletniego szczytu, świat przypomniał sobie kryzys zadłużenia

W wyniku koronawirusa światowe giełdy doznały największej paniki od prawie dekady. Świadczy o tym tak zwany wskaźnik strachu VIX, który pod koniec ubiegłego tygodnia wzrósł blisko swojego ostatniego szczytu z września 2011 r. Wtedy starym kontynentem po raz pierwszy całkowicie wstrząsnął grecki kryzys zadłużenia. Inwestorzy obudzili się ze strachu dopiero na początku ostatniego tygodnia lutego, tylko od tego czasu VIX zdołał wzmocnić się prawie trzykrotnie. Towarzyszył temu prawdziwy spadek akcji: indeks SP500 spadł o prawie 12% w tym okresie.
 

Świat przeżywa szok naftowy. Saudyjczycy rozpoczęli wojnę cenową, cena gwałtownie spada

Arabia Saudyjska, w trakcie zarażenia koronawirusem, stoczyła ostrą wojnę o cenę ropy. Ze względu na duże rabaty oferowane partnerom biznesowym i zapowiadany wzrost wydobycia cena czarnego złota na świecie spada o ponad 30 procent. To największy szok od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
 

Na początku roku eksport z Niemiec do Chin znacznie spadł

W styczniu eksport z Niemiec do Chin spadł o 6,5 procent rok do roku, a import o pół procent. Zostało to ogłoszone przez niemiecki urząd statystyczny. Jednak spadku eksportu nie można jeszcze wyjaśnić skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. Eksport ogółem również spadł w styczniu.
 

Eurostat: Kobiety w Czechach zarabiają na godzinę o 20 procent mniej niż mężczyźni

Średnio kobiety w Czechach nadal zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni. Ich średnie godzinowe zarobki brutto są o 20,1 procent niższe. Czechy są trzecim krajem w UE z największą różnicą.
 

Ilość osób bezrobotnych spadła po dwóch miesiącach. Trzy procent ludzi szuka pracy

Bezrobocie w Czechach spadło do 3 procent w lutym po dwóch miesiącach wzrostu. Liczba bezrobotnych spadła o prawie trzy tysiące w porównaniu do stycznia, jest to najniższa wartość od lutego 1997 r. Urząd Pracy Republiki Czeskiej ogłosił to w poniedziałek. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 3,1 procent.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.