TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Najgorszy tydzień od globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku

  • Tydzień na rynkach finansowych

Światowe rynki ryzykownych aktywów odnotowały najgorszy tydzień od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Było to spowodowane bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa z Chin na świat. W Europie najważniejsze są Włochy. W rezultacie globalne rynki akcji spadły o 10,5%, co oznaczało spadek całkowitej kapitalizacji światowych rynków akcji o 8 bilionów USD. Byliśmy zadowoleni z rynków wschodzących, które osłabiły „tylko” o 7,3%. Z drugiej strony globalne rynki obligacji potwierdziły, że ich status bezpiecznej przystani zyskuje 1,4%. Szczególnie bezpieczne obligacje rządowe wypadły bardzo dobrze. W rezultacie rentowność do wykupu osiągnęła poziomy najniższe w historii. Średnia globalna rentowność obligacji osiągnęła 1,07%, a rentowność amerykańskiego 10-letnich obligacji osiągnęła 1,15%. Globalny indeks towarów stracił 10,5%, a ropa Brent nawet 13,6% i spadła do poziomu 51 USD za baryłkę. W bieżącym tygodniu rynki globalne wydają się być w stosunkowo optymistycznym nastroju, ponieważ azjatyckie rynki akcji zyskały około 1%, a Europa odbija się obecnie o około 2%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Najgorszy tydzień od globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku
 • eny akcji są zawyżone, Buffett bronił swojej ostrożnej strategii inwestycyjnej
 • Jak koronawirus wpłynął na chińską gospodarkę? Pierwsze liczby pokazują głęboki spadek
 • Analitycy twierdzą, że koronawirus doprowadzi włoską gospodarkę do recesji
 • Włochy chcą wspierać gospodarkę zagrożoną koronawirusem środkami o wartości 3,6 mld euro
 • Turecka gospodarka wyszła z recesji. Ma się lepiej niż oczekiwano
 • Aston Martin pogłębił stratę. Akcje producenta samochodów słynnego 007 znalazły swoje dno
 • Ceny w czeskim przemyśle w styczniu rosły najszybciej od 9 miesięcy
 • Zaufanie do czeskiej gospodarki spadło, konsumenci i firmy są bardziej sceptyczni
 • Moody's: Wzrost czeskiej gospodarki spowolni w tym roku do około 2 procent
 • Pogarszają się długoterminowe perspektywy finansów publicznych w Czechach, ostrzega Komisja Europejska
 • Ceny paliw w Czechach są wciąż tańsze, są najniższe od ostatniej wiosny
 • Akcjonariusze CME zatwierdzili sprzedaż grupy spółce PPF Petra Kellnera

Więcej informacji poniżej.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Ceny akcji są zawyżone, Buffett bronił swojej ostrożnej strategii inwestycyjnej

Miliarder i znany amerykański inwestor Warren Buffett przesłali swoim akcjonariuszom z Berkshire Hathaway coroczny list informujący ich między innymi o strategii inwestycyjnej firmy. Jego portfel akcji wart jest 248 miliardów dolarów. Buffett powiedział, że na próżno szuka sposobów na zainwestowanie niewykorzystanych 128 miliardów dolarów. Według niego ceny akcji są wypychane w chmury. Inwestor unikał wypowiadania się o sytuacji politycznej w USA.
 

Jak koronawirus wpłynął na chińską gospodarkę? Pierwsze liczby pokazują głęboki spadek

Inwestorom podano najdokładniejszy wskaźnik szkód wyrządzonych chińskiej gospodarce przez koronawirusa. Indeks menedżerów zakupów w branży odnotował w lutym najniższą wartość w historii, spadając z 50 punktów w styczniu do 35,7 punktów. Indeks menedżerów zakupów w sektorze nieprodukcyjnym spadł jeszcze mocniej, z 54,4 do 29,6 punktów.
 

Analitycy twierdzą, że koronawirus doprowadzi włoską gospodarkę do recesji

Według analityków włoska gospodarka niemal na pewno przechodzi w recesję z powodu negatywnego wpływu nowego rodzaju koronawirusa na gospodarkę. Recesja jest zwykle definiowana jako dwa kwartały spowolnienia gospodarczego. Produkt krajowy brutto Włoch spadł już o 0,3% w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku.
 

Włochy chcą wspierać gospodarkę zagrożoną koronawirusem środkami o wartości 3,6 mld euro

W przyszłym tygodniu Włochy wprowadzą środki o wartości 3,6 mld EUR (91,7 mld CZK) w celu wsparcia gospodarki zagrożonej największą epidemią COVID-19 w Europie. Zostało to stwierdzone w wywiadzie z La Repubblica przez włoskiego ministra gospodarki Roberto Gualtieri.
 

Turecka gospodarka wyszła z recesji. Ma się lepiej niż oczekiwano

Turecka gospodarka wyszła z recesji spowodowanej kryzysem walutowym. W IV kwartale wzrosła o 1,9% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy i o 6% rok do roku. Zostało to ogłoszone dzisiaj przez turecki urząd statystyczny. W całym ubiegłym roku gospodarka wykazała wzrost o 0,9%, co jest lepszym wynikiem niż oczekiwano.


Aston Martin pogłębił stratę. Akcje producenta samochodów słynnego 007 znalazły swoje dno

Brytyjskiemu producentowi luksusowych samochodów Aston Martin wzrosła strata w ubiegłym roku przed opodatkowaniem do 104 milionów funtów z 68 milionów funtów w 2018 roku. Dostawy pojazdów spadły o dziewięć procent do 5 862 pojazdów. Producent ogłosił również odejście CFO. Akcje spadły do rekordowo niskiego poziomu w reakcji na te wiadomości. Aston Martin jest obecnie w trakcie restrukturyzacji. W ubiegłym miesiącu producent samochodów ogłosił, że konsorcjum kierowane przez kanadyjskiego miliardera Lawrence'a Strolla kupi jedną piątą udziałów, a obecni akcjonariusze zapewnią mu dodatkowe pieniądze. Firma weszła na giełdę w październiku 2018 r. Od tego czasu jednak jej udziały systematycznie spadały. Straciła 80 procent, odkąd weszła na giełdę, a dziś spadła do nowego minimum 3,28 £. Chiny były świetnym miejscem dla Aston Martina w zeszłym roku i są teraz najszybciej rozwijającym się rynkiem. Sprzedaż w Chinach wzrosła w ubiegłym roku o 28 procent. Jednak w tym roku firma, podobnie jak reszta branży, odnotowała już spadek popytu z powodu koronawirusa. Spółka została założona ponad 100 lat temu, a jej samochody stały się znane między innymi za sprawą fikcyjnego tajnego agenta Jamesa Bonda.
 

Ceny w czeskim przemyśle w styczniu rosły najszybciej od 9 miesięcy

Ceny w przemyśle wzrosły o 2,4% rok do roku w styczniu, przyspieszając z 2,1% w grudniu. Jednak w ujęciu miesięcznym ceny przemysłowe wzrosły o 1,3%, co stanowi najszybszy wzrost od stycznia 2011 r. Wzrost ten znalazł odzwierciedlenie głównie w cenach energii.


Zaufanie do czeskiej gospodarki spadło, konsumenci i firmy są bardziej sceptyczni

Zaufanie do czeskiej gospodarki spadło w lutym drugi miesiąc z rzędu, do 97,6 punktów z 98,1 w styczniu. Osiągnęło najniższy poziom od wiosny 2014 r. W porównaniu ze styczniem konsumenci i biznesmeni byli bardziej sceptyczni.
 

Moody's: Wzrost czeskiej gospodarki spowolni w tym roku do około 2 procent

Wzrost czeskiej gospodarki spowolni do około 2% w tym i następnym roku. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's Investors Service przewidziała to w swoim dzisiejszym rocznym raporcie na temat Czech. W ubiegłym roku, według Czeskiego Urzędu Statystycznego, wzrost spowolnił do 2,4% z 2,8% rok wcześniej. Moody's docenia również niski dług publiczny, który nadal spada.
 

Pogarszają się długoterminowe perspektywy finansów publicznych w Czechach, ostrzega Komisja Europejska

Długoterminowe perspektywy finansów publicznych w Czechach pogarszają się ze względu na starzenie się społeczeństwa. Komisja Europejska stwierdziła to w regularnej analizie sytuacji gospodarczej i społecznej Republiki Czeskiej. Wskazano również na niewystarczające kroki w celu zapewnienia długoterminowej stabilności budżetowej systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej.
 

Ceny paliw w Czechach są wciąż tańsze, są najniższe od ostatniej wiosny

Ceny paliw w Czechach są nadal tańsze. Cena benzyny Natural 95 spadła o 13 halerzy do średnio 31,61 koron za litr od ostatniej środy. Olej napędowy jest sprzedawany za 31,19 CZK/l, o 14 halerzy mniej niż tydzień temu. Wynika to z danych z CCS, który monitoruje ceny paliw.
 

Akcjonariusze CME zatwierdzili sprzedaż grupy spółce PPF Petra Kellnera

Akcjonariusze Central European Media Enterprises (CME) na czwartkowym walnym zgromadzeniu zatwierdzają ofertę przejęcia CME przez spółkę PPF miliardera Petr Kellnera. Wynika to z ogłoszenia opublikowanego na stronie CME. Wartość transakcji wynosi około 2,1 miliarda USD. CME obejmuje stacje telewizyjne w pięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w czeską telewizję Nova.Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.