TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Koronawirus wpływa na gospodarkę światową

  • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu koronawirus zdominował nagłówki mediów. MFW odrzucił prognozę wzrostu gospodarki światowej z powodu epidemii, a jednocześnie odmówił prognozy wzrostu gospodarki chińskiej. Wirus ma również silny wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Co więcej, gospodarka Japonii gwałtownie spadła w czwartym kwartale. Globalne rynki akcji spadły o 1,3%. Traciły również rynki wschodzące, ich indeks spadł o 2,0%. Światowe rynki obligacji nie wykazały znaczących ruchów. Z drugiej strony czeskie obligacje skarbowe radziły sobie bardzo dobrze. Ich indeks zyskał 0,6%. Towary nieznacznie się umocniły, natomiast metale szlachetne osiągały dobre wyniki . Złoto zyskało 3,9%, a srebro 4,5%. Od początku roku światowe rynki akcji są silniejsze o 1,3%, co jest niezwykle pozytywnym wynikiem w świetle powyższych informacji.
 

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Koronawirus wpływa na gospodarkę światową
 • MFW pogorszyło rokowanie z powodu koronawirusa. Oczekiwany jest spadek gospodarki chińskiej i światowej
 • Ekonomiści szacują, że koronawirus zmniejszył chiński wzrost o połowę
 • Epidemia Covid-19 ma poważny wpływ na gospodarkę. Sprzedaż samochodów w Chinach spadła o 92 procent
 • Chiny wycofują się. Zwalnia z cła kolejne 696 produktów importowanych z USAł
 • Japońska gospodarka odnotowała rekordowy spadek. Koronawirus prawdopodobnie doprowadzi ją do recesji
 • USA podniosą cła na samoloty z UE ze względu na spór Airbusa
 • Agencja Moody's pogorszyła perspektywę wiarygodności kredytowej Francji
 • Morgan Stanley przejmie firmę maklerską w największej transakcji od czasu kryzysu finansowego
 • Największy bank w Europie zmniejsza się radykalnie. HSBC zwolni 35 000 osób
 • Największa europejska firma ubezpieczeniowa Allianz odnotowuje rekordowy zysk
 • Koronawirus już szkodzi firmom w Czechach. Producentom brakuje chińskich komponentów, niektórzy już ograniczają produkcję
 • Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło w styczniu po 11 miesiącach spadku. Liczba zainteresowanych kredytami mieszkaniowymi wciąż spada
 • Vítkova CPI Property Group już kontroluje aktywa za ćwierć biliona
 • Linet ubezpieczał rynek amerykański poprzez połączenie z Sizewise, która produkuje materace dla trzech tysięcy szpitali
 • Deficyt rolnego handlu zagranicznego był ponownie najgorszy w ubiegłym roku, a głównym powodem było ujemne saldo w mięsie
 • Bezrobocie na Słowacji wzrosło w styczniu, zdaniem analityków będzie nadal rosło

Więcej informacji poniżej.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

MFW pogorszyło rokowanie z powodu koronawirusa. Oczekiwany jest spadek gospodarki chińskiej i światowej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył szacunki chińskiego wzrostu w tym roku do 5,6% z powodu epidemii koronawirusa nowego typu z obecnych 6%, które policzył w styczniu. Epidemia ograniczy tegoroczny wzrost światowej gospodarki o około 0,1 punktu procentowego. Oczekuje się, że wzrost wyniesie 3,2% zamiast 3,3%, jak zakładał fundusz w styczniowej prognozie.
 

Ekonomiści szacują, że koronawirus zmniejszył chiński wzrost o połowę

Wzrost PKB w Chinach silnie spowolnił w pierwszych miesiącach roku. Według azjatyckich ekonomistów przynajmniej w pierwszym kwartale będzie to tylko trzy procent rok do roku. To połowa stawki w porównaniu do ubiegłego roku. Wynika to głównie z epidemii koronawirusa COVID-19. Nie pomogło nawet wpompowanie w gospodarkę bilionów przez chiński bank centralny.
 

Epidemia Covid-19 ma poważny wpływ na gospodarkę. Sprzedaż samochodów w Chinach spadła o 92 procent

Sprzedaż samochodów w Chinach spadła o 92% r / r w wyniku nowego rodzaju koronawirusa w Chinach w pierwszej połowie lutego. Tak wynika według Bloomberg z danych chińskiego stowarzyszenia samochodów osobowych (CPCA).
 

Chiny wycofują się. Zwalnia z cła kolejne 696 produktów importowanych z USAł

Chiny uwolnią kolejne 696 produktów importowanych ze Stanów Zjednoczonych, w tym kluczowe produkty spożywcze, takie jak wieprzowina i wołowina lub soja, oraz energię, taką jak olej i skroplony gaz ziemny. Jest to trzecia i jak dotąd największa fala koncesji taryfowych oferowanych przez Pekin. Nadchodzi miesiąc po podpisaniu pierwszej fazy umowy handlowej USA-Chiny.
 

Japońska gospodarka odnotowała rekordowy spadek. Koronawirus prawdopodobnie doprowadzi ją do recesji

Japońska gospodarka spada w najszybszym tempie od sześciu lat. Wynika to z danych za czwarty kwartał ubiegłego roku. Dane były znacznie gorsze, niż się spodziewali analitycy. Jeżeli wyniki trzeciej co do wielkości gospodarki świata pozostałyby takie same przez cały rok, oznaczałoby to spadek PKB o 6,3 procent. W całorocznych obliczeniach japońska gospodarka spadła o 6,3 procent między październikiem a grudniem, był to najwyższy spadek od kwietnia do czerwca 2014 r. Powodem był niszczycielski tajfun i wzrost podatku od sprzedaży. Wzrósł on z ośmiu do dziesięciu procent w październiku ubiegłego roku. Wpływ wzrostu był podobny do wzrostu stopy z pięciu do ośmiu procent w 2014 r. Japońska gospodarka zareagowała również spowolnieniem. Japoński premier Shinzo Abe obiecał, że taki scenariusz się nie wydarzy. Abe opracował skomplikowany zestaw bodźców kompensacyjnych, ale podwyżka podatków znacznie dotknęła ludność o niskich dochodach. Wstępne dane za czwarty kwartał ubiegłego roku są znacznie gorsze niż oczekiwali analitycy ankietowani przez Kioto, zgodnie z którymi oczekiwano, że produkt krajowy brutto spadnie średnio tylko o 3,7 procent po wzroście o 1,8 procent w trzecim kwartale. W porównaniu z poprzednim kwartałem PKB spadł o 1,6 procent. Ponadto oczekuje się, że w tym roku japońska gospodarka zostanie dotknięta przez epidemię koronawirusa. W oświadczeniu minister gospodarki i polityki fiskalnej Yasoshi Nishimura ostrzegł, że rozwój choroby należy ściśle monitorować. Koronawirus ma negatywny wpływ na łańcuchy dostaw i turystykę i może spowodować gwałtowne spowolnienie chińskiej gospodarki oraz wahania na rynku finansowym. Znaczącym ryzykiem jest również rozprzestrzenianie koronawirusa w samej Japonii. Kraj ma teraz najbardziej potwierdzone infekcje po Chinach. Jest ponad 400 pacjentów, a jeden z nich zmarł w Japonii w zeszłym tygodniu.
 

USA podniosą cła na samoloty z UE ze względu na spór Airbusa

Rząd USA podniesie cła na samoloty importowane z Unii Europejskiej do 15% z 10% do tej pory. Wyższe taryfy mają wejść w życie 18 marca. Zostało to ogłoszone przez USTR. W ten sposób USA zwiększają presję na UE w 16-letnim sporze transatlantyckim dotyczącym dotacji dla producentów samolotów. USA natomiast nie podniosą ceł na inne towary.
 

Agencja Moody's pogorszyła perspektywę wiarygodności kredytowej Francji

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's Investors Service pogorszyła perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Francji z pozytywnej na stabilną. Zasygnalizowała, że w najbliższej przyszłości nie poprawi oceny z obecnego poziomu Aa2. Agencja uzasadniła swój ruch brakiem środków zapewniających wyraźną tendencję spadkową w stosunku długu francuskiego do wyników gospodarczych.
 

Morgan Stanley przejmie firmę maklerską w największej transakcji od czasu kryzysu finansowego

Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley przejmie internetową firmę maklerską E * Trade Financial za około 13 miliardów dolarów. To największa transakcja, jaką jakikolwiek bank na Wall Street dokonał od czasu kryzysu finansowego. Morgan Stanley wesprze swój dział zarządzania aktywami, na którym szef banku mocno się opiera, aby przyspieszyć wzrost i złagodzić skutki słabszego handlu.
 

Największy bank w Europie zmniejsza się radykalnie. HSBC zwolni 35 000 osób

Brytyjski międzynarodowy bank inwestycyjny HSBC zbywa aktywa o wartości 100 miliardów dolarów i zwolni około 35 000 osób w nadchodzących latach. Między innymi chce odwrócić spowolnienie wzrostu na głównych rynkach świata i poradzić sobie ze skutkami niskich stóp procentowych banku centralnego. W ubiegłym roku zysk netto HSBC obniżył się o połowę. Jak pisze Reuters, bank, stara się stać się bardziej konkurencyjnym HSBC generuje większość swoich przychodów w Azji. Jego działania komplikuje obecnie wojna handlowa USA-Chiny, utrzymująca się niepewność związana z odejściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, poluzowanie polityki monetarnej, zamieszki w Hongkongu i wreszcie epidemia koronawirusa.
 

Największa europejska firma ubezpieczeniowa Allianz odnotowuje rekordowy zysk

Allianz zanotował wzrost zysku operacyjnego o 3% rok do roku. Osiągnął rekordowy poziom 11,9 miliarda euro.
 

Koronawirus już szkodzi firmom w Czechach. Producentom brakuje chińskich komponentów, niektórzy już ograniczają produkcję

Zamknięcie wielu chińskich fabryk lub ograniczenie ich działalności z powodu epidemii koronawirusa zaczyna również wpływać na działalność firm krajowych. Niektórym z nich brakuje z części zamówionych z Azji - zwłaszcza części do produkcji samochodów i elektroniki. Analitycy banków inwestycyjnych Morgan Stanley stwierdzili, że chińska produkcja wyniosła w zeszłym tygodniu około 30-50%. Pod koniec miesiąca osiągną od 60 do 80%. Jednak pod warunkiem znacznego spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby. Według najnowszych danych 75 000 osób zostało zarażonych nowym koronawirusem, co spowodowało śmierć ponad dwóch tysięcy osób. Zdecydowana większość chorych i ofiar pochodzi z Chin, gdzie choroba wybuchła pod koniec ubiegłego roku. Do tej pory sześć osób zmarło poza Chinami kontynentalnymi. Epidemia ma negatywny wpływ nie tylko na chińską gospodarkę: według Międzynarodowego Funduszu Walutowego może to również udaremnić oczekiwane ożywienie światowej gospodarki.
 

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło w styczniu po 11 miesiącach spadku. Liczba zainteresowanych kredytami mieszkaniowymi wciąż spada

Średnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych wzrosła do 2,36% w styczniu z 2,34% w grudniu. Stopy wzrosły po 11 miesiącach spadku. Wynika to z danych Fincentrum Hypoindex. Minimalna stawka wynosiła 1,77% w grudniu 2016 r. Od tego czasu głównie rosła. Spadek oprocentowania kredytów hipotecznych trwa trzeci miesiąc z rzędu. W pierwszym miesiącu 2020 r. podpisano 6 491 umów o kredyt hipoteczny o wartości 16,88 mld koron. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku liczba umów spadła o 583, a wolumen kredytów hipotecznych o ponad 1,1 miliarda CZK. Styczeń jest zwykle jednym z najsłabszych miesięcy w roku. Jest to spowodowane świętami Bożego Narodzenia i związaną z tym niższą liczbą grudniowych wniosków kredytowych.
 

Vítkova CPI Property Group już kontroluje aktywa za ćwierć biliona

Imperium nieruchomości CPI Property Group miliardera Radovana Vítka ma za sobą udany rok. Według wstępnych niezbadanych wyników z ubiegłego roku przesłanych na giełdę w Luksemburgu w 2019 r. całkowite przychody wyniosły 675 mln EUR (16,7 mld CZK). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku. Wyższe przychody znalazły również odzwierciedlenie w przychodach netto z działalności gospodarczej, które wzrosły o 8 procent rok do roku do 345 milionów euro (8,6 miliarda CZK). Łączna kwota aktywów wzrosła o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, przekraczając 10 mld EUR. Ich kwota osiągnęła 10,7 mld EUR (około 265 mld CZK). Z aktywów ogółem nieruchomości stanowią 9,1 mld EUR. Ekspansja jest finansowana przez Grupę Vítkov poprzez emisję obligacji.
 

Linet ubezpieczał rynek amerykański poprzez połączenie z Sizewise, która produkuje materace dla trzech tysięcy szpitali

Producent łóżek szpitalnych Linet umacnia się na kluczowym rynku w Stanach Zjednoczonych. Firma ze Slaný nawiązała współpracę z amerykańską firmą rodzinną Sizewise, która produkuje materace i której klientami jest około trzech tysięcy amerykańskich szpitali. Obie firmy rodzinne mogą razem konkurować z liderami rynku Hill-Rom i Stryker, które obracją miliardami dolarów. Chociaż wytwarzanie dla nich łóżka szpitalne to tylko niewielka część ich działalności, dominują dostawy do amerykańskich szpitali. Linet działa w USA od dziesięciu lat i osiąga obroty w wysokości około 50 milionów dolarów. Sprzedaje także najdroższe łóżka medyczne, które kosztują 25 000 USD. Rozmiary Sizewise z grubsza odpowiadają Linetowi, która osiągnęła sprzedaż w wysokości 252 milionów USD (nieco ponad 6 miliardów USD) za rok obrotowy zakończony w marcu 2019 roku. W kolejnym przypadku firma spodziewała się wzrostu o kolejne 30 milionów dolarów. Jednak długoterminowym celem założyciela Linet, Zbyněka Frolíka, jest uzyskanie przez spółkę co najmniej pół miliarda dolarów sprzedaży. Jedną z możliwości, o których Linet zawsze wspominał, jest wzrost poprzez przejęcia.
 

Deficyt rolnego handlu zagranicznego był ponownie najgorszy w ubiegłym roku, a głównym powodem było ujemne saldo w mięsie

Deficyt rolnego handlu zagranicznego wzrósł o 13,2%, osiągając w ubiegłym roku 47,2 mld koron, podczas gdy w 2018 r. Wyniósł 41,7 mld koron. Ministerstwo rolnictwa poinformowało na swojej stronie internetowej, ale również ostrzegło, że deficyt się powiększył. Stopień pokrycia importu eksportem zmniejszył się o punkt procentowy do 80,7%. Główną przyczyną ujemnego deficytu jest ujemne saldo mięsa. Wieprzowina, następnie drób, a następnie wołowina są w większości importowane do Czech. Według ministerstwa saldo rolnictwa z krajami UE pogorszyło się z ujemnego 25,3 miliarda CZK do 30,3 miliarda CZK w ubiegłym roku. Sytuacja pogorszyła się również w stosunku do krajów trzecich, ale mniej - z 15,7 mld CZK do 16,4 mld CZK.
 

Bezrobocie na Słowacji wzrosło w styczniu, zdaniem analityków będzie nadal rosło

Stopa bezrobocia na Słowacji wzrosła w styczniu do 4,98% z 4,92%, gdzie była pod koniec ubiegłego roku. ČTK poinformowało o tym dzisiaj Centrum Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny, które na Słowacji zarządza urzędami pracy.Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.