TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Korekta na rynkach obligacji trwa

    • Tydzień na rynkach finansowych

W związku z utrzymującymi się oczekiwaniami bardzo silnego wzrostu gospodarczego w tym roku oraz utrzymującymi się obawami o wzrost inflacji, silna presja sprzedażowa była również widoczna na światowych rynkach obligacji w minionym tygodniu. W rezultacie najszerszy globalny indeks obligacji, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, stracił 1,0%, podczas gdy średnia globalna rentowność obligacji do wykupu wzrosła o 0,03 punktu procentowego do 1,11%. Rentowność najchętniej monitorowanej obligacji, 10-letniej obligacji rządu USA, wzrosła o 0,16 punktu procentowego do 1,57%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Korekta na rynkach obligacji trwa

Rynki akcji, według najszerszego światowego indeksu giełdowego MSCI All Country World, zanotowały niewielki wzrost o 0,1%. Akcje wartościowe (value stocks) radziły sobie dobrze, zyskując 1,9% według indeksu MSCI All Country World Value. Z drugiej strony, akcje wzrostowe (growth stocks) według MSCI All Country World Growth Index straciły na wartości 1,8%. Indeks głównych amerykańskich tytułów technologicznych NYSE FANG + stracił w minionym tygodniu aż 4,8%.

Surowce znów wypadły bardzo dobrze. Globalny indeks towarowy S&P GSCI wzrósł o 3,0%. Cena ropy Brent wzrosła o kolejne 4,9% do 69 USD za baryłkę. Natomiast cena złota spadła o kolejne 1,8% do 1699 USD za uncję.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›