TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Fed ogłosił zakup obligacji korporacyjnych z ratingiem nieinwestycyjnym

    • Tydzień na rynkach finansowych

Najważniejszą wiadomością w zeszłym tygodniu było to, że Fed ogłosił w piątek zakup obligacji korporacyjnych o nieinwestycyjnym ratingu spekulacyjnym (high-yield). Zrobił to po raz pierwszy w historii, a luzowanie ilościowe (QE) nabrało zupełnie nowego wymiaru. Teraz tylko Fed musi ogłosić zakup akcji zgodnie z modelem Banku Japonii. Fed ogłosił także inne programy zakupu aktywów, na przykład w celu wspierania małych firm i gmin. W rezultacie ryzykowne ceny aktywów gwałtownie wzrosły.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Fed ogłosił zakup obligacji korporacyjnych z ratingiem nieinwestycyjnym
  • Pandemia skraca czas pracy o 6,7% na całym świecie
  • MFW tymczasowo odstąpi od spłaty zadłużenia wobec 25 krajów walczących z pandemią
  • W części Japonii zostanie ogłoszony stan wyjątkowy, aby wesprzeć gospodarkę bilionami jenów
  • Chiński eksport i import spadły mniej niż oczekiwano. Perspektywy pozostają niepewne
  • Covid-19 sparaliżował 90 procent przemysłu samochodowego, stowarzyszenie chce przedłużenia programu Antivirus
  • Stan wyjątkowy w Czechach paraliżuje jedną piątą aktywnych handlowców, wykazała analiza
  • Czeska inflacja zwolniła w marcu. Wzrosły ceny żywności, natomiast spadły ceny paliw
Więcej informacji poniżej.


Globalne rynki akcji umocniły się o 11%, przy czym amerykańskie akcje osiągnęły najlepsze wyniki, dodając nawet 12%. Akcje na rynkach wschodzących pozostały w tyle, dodając „tylko” 7%. Dzięki Fedowi ceny obligacji korporacyjnych z nieinwestycyjnymi ratingami spekulacyjnymi (high-yield) również gwałtownie wzrosły, a globalny indeks umocnił się o 5 %. Drugą kluczową wiadomością było porozumienie kartelu OPEC z Rosją o zmniejszeniu wydobycia ropy o 9,7 miliona baryłek dziennie w maju i czerwcu, co odpowiada mniej więcej jednej dziesiątej światowej produkcji. Ceny ropy wzrosły, ale od początku roku wciąż jest to około połowa ceny. Dolar miał tendencję do lekkiego osłabienia w warunkach sprzyjającej awersji do ryzyka. Indeks DXY, który mierzy wyniki dolara względem innych głównych walut światowych, spadł o 1%. Korona zyskała na wartości o około 2% w stosunku do euro i dolara. Bezpieczna przystań  złoto nadal mocno rosło, w ubiegłym tygodniu o 7%. Jednak od początku roku złoto jest silniejsze o 15% i obecnie kosztuje 1766 USD za uncję. Jeśli chodzi o rozwój globalnej pandemii koronawirusa, kluczowe krzywe już zaczęły wykazywać nieco pozytywny trend po obu stronach Atlantyku. Rządy powoli zaczynają ostrożnie łagodzić surowe środki zapobiegawcze. W tym tygodniu rozpoczyna się sezon wyników za pierwszy kwartał. Będzie miała na nią wpływ globalna pandemia. Na przykład, oczekuje się, że zyski amerykańskich firm spadną o ponad 7% rok do roku (FactSet). Podstawy są dość negatywne i tylko dzięki bankom centralnym na czele z amerykańskim Fedem globalne rynki akcji na początku roku na minusie „tylko” -18%.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Pandemia skraca czas pracy o 6,7% na całym świecie

Pandemia covid-19 skróci czas pracy o 6,7 procent w drugim kwartale, co odpowiada godzinom pracy 195 milionów osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin – oświadczyła Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO). Ponad cztery piąte globalnej siły roboczej mieszka w miejscach, w których miejsca pracy są całkowicie lub częściowo zamknięte.
 

MFW tymczasowo odstąpi od spłaty zadłużenia wobec 25 krajów walczących z pandemią

Międzynarodowy Fundusz Walutowy odroczy sześciomiesięczną spłatę długów 25 najbiedniejszym krajom członkowskim w ramach program Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT). Kraje te będą zatem miały więcej środków finansowych na zwalczanie koronawirusa. Zostało to ogłoszone przez dyrektora wykonawczego funduszu Kristalinę Georgiev.
 

W części Japonii zostanie ogłoszony stan wyjątkowy, aby wesprzeć gospodarkę bilionami jenów

Rząd Japonii zwiększy gospodarkę dotkniętą skutkami koronawirusa o 108 bilionów jenów. Obiecał to japoński premier Shinzo Abe. Kwota ta odpowiada 20 procentom rocznych wyników gospodarczych kraju i jest wyższa niż pakiet środków zatwierdzonych w celu złagodzenia kryzysu finansowego w 2009 r..
 

Chiński eksport i import spadły mniej niż oczekiwano. Perspektywy pozostają niepewne

Eksport z Chin spadł w marcu o 6,6% rok do roku, to znacznie mniej niż oczekiwano z powodu zakażenia koronawirusem. Import spadł tylko o 0,9 procent. Saldo handlu zagranicznego zakończyło się nadwyżką w wysokości 19,9 mld USD, natomiast w styczniu i lutym był deficyt. Wynika to z danych opublikowanych we wtorek przez chiński urząd celny.
 

Covid-19 sparaliżował 90 procent przemysłu samochodowego, stowarzyszenie chce przedłużenia programu Antivirus

W wyniku epidemii covid-19 prawie 90 procent przemysłu motoryzacyjnego w Czechach zostało dotkniętych, z czego około jedna trzecia firm została zmuszona do zaprzestania produkcji. Obecna sytuacja zagraża do 150 000 bezpośrednich miejsc pracy i do 8% PKB. Takie informacje przekazało Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (AutoSAP).
 

Stan wyjątkowy w Czechach paraliżuje jedną piątą aktywnych handlowców, wykazała analiza

Według spółki doradczej Bisnode firmy musiało zamknąć 204 000 osób fizycznych - przedsiębiorców w okresie twardych działań przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Natychmiast niniejsze rozporządzenie dotknęło dziesiątki tysięcy osób, na których towary i usługi zmniejszyło się zapotrzebowanie całkowicie lub dużym stopniu.
 

Czeska inflacja zwolniła w marcu. Wzrosły ceny żywności, natomiast spadły ceny paliw

Ceny konsumpcyjne spowolniły roczny wzrost w marcu do 3,4 procent z 3,7 procent w lutym. Wynika to głównie ze znacznego obniżenia cen paliw. Umiarkowany był także wzrost cen energii elektrycznej, ciepła i ciepłej wody. Natomiast więcej płacono za jedzenie i napoje bezalkoholowe.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.