TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Epidemia koronawirusa i słabe makrodane spowodowały spadek na rynkach

  • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu posiedzenie odbył Amerykański bank centralny Fed, nie zmieniając zgodnie z oczekiwaniami luźnych ustawień polityki pieniężnej. W piątek pojawiły się słabe dane makroekonomiczne dla strefy euro, która w IV kwartale dodała zaledwie 0,1% q/q. Jednocześnie stopy wzrostu PKB Francji i Włoch były nawet nieznacznie ujemne. Głównym problemem była jednak epidemia chińskiego koronawirusa, nie wiemy jeszcze dokładnie, jaki wpływ będzie mieć na dynamikę Chin, a tym samym na całą globalną gospodarkę. W rezultacie globalne rynki akcji gwałtownie spadły o 2,6%. Rynki wschodzące spadły o 5,1%. Natomiast globalne rynki obligacji potwierdziły swoje benefity z dywersyfikacji, umacniając się o 0,8%. Złoto również spisało się dobrze, dodając 0,7%. Z drugiej strony towary, które podobnie jak akcje należą do grupy ryzykownych aktywów, znacznie spadły. Ich globalny indeks stracił 4,3%.
 

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Epidemia koronawirusa i słabe makrodane spowodowały spadek na rynkach
 • Posiedzenie Fedu bez niespodzianek
 • Amerykańska gospodarka pozostaje w tyle za celem Trumpa. W ubiegłym roku rósła w najwolniejszym tempie od trzech lat
 • Trump podpisał umowę handlową między USA, Meksykiem i Kanadą
 • Niemiecka gospodarka ostrożnie rozpoczyna nowy rok. Nastroje biznesowe pogorszyły się, ale przemysł obiecuje ożywienie
 • Czy niemiecka gospodarka jest najgorsza? Rząd zmienił prognozę
 • Bezrobocie w UE spadło najniżej od 2000 r. Najlepiej radzą sobie Czechy
 • Gospodarka strefy euro zawiesza się, wzrost PKB spowolnił do 1,2% w ubiegłym roku
 • Inflacja w strefie euro nadal rośnie, osiągając w styczniu 1,4%
 • Deutsche Bank znów zantował stratę w ubiegłym roku wyniosła ona 5,3 miliarda EUR
 • Przychody Microsoftu wzrosły o ponad jedną trzecią, pomógł również koniec Windows 7
 • Apple stał się liderem w dostarczaniu smartfonów pod koniec roku, po dwóch latach pokonał Samsunga
 • Amazon dobrze radził sobie w ostatnik kwartale. Pomogły mu święta Bożego Narodzenia i zainteresowanie usługami w chmurze
 • Tesla odnotowała kolejny kwartalny zysk, a akcje gwałtownie się umocniły
 • Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych rośnie. Według ČNB ludzie najwięcej pożyczają na mieszkanie
 • Česká zbrojovka sprawdza zainteresowanie inwestorów przed wejściem na giełdę. Przedstawia się jako firma rozwijająca się z dobrymi zyskami
 • Alza otrzymała w ubiegłym roku prawie 30 miliardów koron, połowa Czechów odwiedziła sklep internetowy
 • Cena złota znów rośnie, tym razem dzięki zakupom w banku centralnym. Metale szlachetne zwiększają ich siłę i prestiż

Więcej informacji poniżej.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA


Posiedzenie Fedu bez niespodzianek

Bank Centralny USA spotkał się 29 stycznia. Fed pozostawił stopy bez zmian i uczynił to zgodnie z oczekiwaniami rynku. Główną stopą procentową jest teraz - po trzykrotnych obniżkach FOMC w ubiegłym roku - 1,50 - 1,75%. Konferencja prasowa nie wzbudziła dużego zainteresowania. Jerome Powell, szef Fed, zauważył, że sytuacja w światowej gospodarce poprawia się, głównie z powodu zmniejszonej niepewności co do sporów handlowych. Z drugiej strony nie zapomniał podkreślić rosnącej niepewności związanej z koronawirem, który w najbliższej przyszłości będzie miały wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na dane makroekonomiczne.
 

Amerykańska gospodarka pozostaje w tyle za celem Trumpa. W ubiegłym roku rósła w najwolniejszym tempie od trzech lat

PKB USA wzrósł w ubiegłym roku o 2,3%. Jest to najniższa wartość od 2016 r., co oznacza, że wzrost drugi rok z rzędu był w tyle w stosunku do 3% celu administracji prezydenta Donalda Trumpa. Wynika to z danych opublikowanych przez Departament Handlu USA w czwartek. Zeszłoroczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA wynikało z pogorszenia koniunktury gospodarczej na świecie i negatywnych skutków sporu handlowego z Chinami. Największa gospodarka świata wzrosła w ubiegłym roku o 2,9%. Według ekonomistów wzrost może spowolnić do około 1,8% w tym roku, a prognozy wiążą się z większym ryzykiem. Należą do nich nowy koronawirus rozprzestrzeniający się z Chin. Tylko w czwartym kwartale gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła o 2,1%, czyli tyle samo, co w drugim kwartale. Kwartalny wzrost był zgodny z oczekiwaniami analityków w ankiecie Reuters. Inwestycje biznesowe spadły o 1,5% w czwartym kwartale. Jest to spadek trzeci trzeci kwartał, najdłuższy cykl od 2009 r. Na zaufanie do biznesu negatywnie wpłynęły napięcia w stosunkach handlowych. Wydatki konsumpcyjne, które stanowią ponad dwie trzecie całkowitej aktywności gospodarczej w USA, wzrosły o 1,8% w czwartym kwartale. Ich wzrost spowolnił zatem znacznie z 3,2% w trzecim kwartale.
 

Trump podpisał umowę handlową między USA, Meksykiem i Kanadą

Prezydent USA Donald Trump podpisuje nową umowę o wolnym handlu między USA, Meksykiem i Kanadą. Umowa będzie wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w USA.


Niemiecka gospodarka ostrożnie rozpoczyna nowy rok. Nastroje biznesowe pogorszyły się, ale przemysł obiecuje ożywienie

Nastroje biznesowe w Niemczech zaskakująco pogorszyły się na początku tego roku z powodu wzrostu pesymizmu na temat perspektyw. Wynika to z ankiety opublikowanej przez Instytut Ifo w poniedziałek. Indeks nastrojów biznesowych spadł w styczniu do 95,9 punktu z 96,3 w grudniu. Analitycy w ankiecie Reutera przewidywali jego wzrost do 97 punktów. „Niemiecka gospodarka zaczyna rok w ostrożnym nastroju” - powiedział prezydent Ifo Clemens Fuest. „Sektor produkcyjny wykazuje oznaki ożywienia” - dodał. Niemcy to największa gospodarka w Europie i największy partner handlowy Republiki Czeskiej. Ekonomista Ifo Klaus Wohlrabe przewidział, że wzrost niemieckiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku prawdopodobnie przyspieszy do 0,2 procent z prognozowanych 0,1 procent w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku ze względu na stopniowe wychodzenie sektora przemysłowego z kryzysu. Zwrócił także uwagę, że nowy koronawirus rozprzestrzeniający się z Chin nie wpłynął jeszcze na niemiecką gospodarkę. W połowie stycznia Federalny Urząd Statystyczny stwierdził we wstępnym raporcie, że produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł w ubiegłym roku o 0,6%, co jest najniższym wskaźnikiem od sześciu lat. Ubiegłoroczny wzrost wyniósł 1,5%.
 

Czy niemiecka gospodarka jest najgorsza? Rząd zmienił prognozę

Niemiecki rząd poprawił szacunki wzrostu gospodarczego w tym roku do 1,1 procent, dotąd liczyła na wzrost o jeden procent. Te informacje przekazało w czwartek niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Dodano, że niezwykle duża liczba dni roboczych pomoże gospodarce.


Bezrobocie w UE spadło najniżej od 2000 r. Najlepiej radzą sobie Czechy

Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej spadła w grudniu do 6,2%, najniżej od 2000 roku, kiedy statystyki zaczęły być śledzone w ich obecnej formie. Zostało to ogłoszone przez urząd statystyczny Eurostatu, zgodnie z którym mniej osób było bezrobotnych w strefie euro. W strefie euro bezrobocie spadło o jedną dziesiątą punktu procentowego w porównaniu do listopada, do 7,4%. Rok wcześniej 7,8% osób było bezrobotnych w strefie euro i 6,6% w całym bloku europejskim. W listopadzie ubiegłego roku Eurostat zarejestrował 6,3% bezrobotnych w całej Unii. Republika Czeska nadal ma najniższy odsetek bezrobotnych - dwa procent. Według statystyk europejskich w Czechach bezrobocie spadło z 2,2% w listopadzie. Podobnie jak w poprzednich miesiącach Niemcy mają najniższy odsetek bezrobotnych po Czechach, tj. 3,2%. Tę samą wartość w grudniu wykazała Holandia. Najgorsza sytuacja jest w Grecji (16,6% - dane z września) i Hiszpanii (13,7%).
 

Gospodarka strefy euro zawiesza się, wzrost PKB spowolnił do 1,2% w ubiegłym roku

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto strefy euro zwolniło w ubiegłym roku do 1,2% z 1,8% rok wcześniej. Wynika to z szybkiego oszacowania opublikowanego przez urząd statystyczny Eurostatu.
 

Inflacja w strefie euro nadal rośnie, osiągając w styczniu 1,4%

Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła w styczniu do 1,4 procent, czyli o jedną dziesiątą punktu procentowego więej niż w grudniu. Wynika to z szybkiego oszacowania opublikowanego dziś przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat. W związku z tym poziomu cen stale rośnie, co Europejski Bank Centralny (EBC) wspiera rekordowo niskimi odsetkami i zakupami obligacji.


Deutsche Bank znów zantował stratę w ubiegłym roku wyniosła ona 5,3 miliarda EUR

Największa niemiecka instytucja finansowa, Deutsche Bank, straciła 5,27 mld EUR z powodu kosztownej restrukturyzacji w ubiegłym roku, podczas gdy rok wcześniej miał zysk w wysokości 341 milionów euro. Strata jest wyższa niż oczekiwali analitycy. Największy bank w Niemczech stracił 1,6 mld euro w czwartym kwartale, w ten sposób zanotowano trzeci kwartał straty z rzędu.Przychody Microsoftu wzrosły o ponad jedną trzecią, pomógł również koniec Windows 7

Amerykańska firma Microsoft zwiększyła zysk netto o 38 procent do 11,65 miliarda dolarów w drugim kwartale finansowym. W środę ogłosiła to spółka, która jest największym producentem oprogramowania komputerowego na świecie.


Apple stał się liderem w dostarczaniu smartfonów pod koniec roku, po dwóch latach pokonał Samsunga

Amerykańska firma technologiczna Apple w czwartym kwartale po raz pierwszy od dwóch lat zastąpiła południowokoreańskiego konkurenta, Samsunga, na światowej pozycji w dostawie smartfonów. Według serwera CNBC wynika to z danych kilku firm analitycznych. Na przykład Strategy Analytics stwierdzili, że Apple zwiększyło dostawy smartfonów o 7 procent do 70,7 miliona urządzeń w czwartym kwartale, podczas gdy Samsung spadły o jeden procent do 68,8 milionów urządzeń. Trzecie miejsce zajęła chińska firma Huawei, który spadł o siedem procent do 56 milionów sztuk. Huawei został poddany ograniczeniom handlowym przez Stany Zjednoczone w związku z podejrzeniem szpiegostwa dla chińskiego rządu. Samsung w ubiegłym roku utrzymał jednak wiodącą pozycję w zakresie dostaw smartfonów. Według Strategy Analytics dostarczył on klientom 295,1 miliona urządzeń. Drugie miejsce zajęło Lenovo, a trzecie Apple. Przesyłki Huawei wyniosły 240,5 miliona urządzeń, a Apple dostarcza 197,4 miliona urządzeń.


Amazon dobrze radził sobie w ostatnik kwartale. Pomogły mu święta Bożego Narodzenia i zainteresowanie usługami w chmurze

Amazon.com, amerykański sklep internetowy, odniósł sukces w ostatnim kwartale ubiegłego roku ze względu na wysokie przedświąteczne przychody i zainteresowanie usługami w chmurze. Zysk netto firmy wzrósł o 8% do 3,3 mld USD, podała spółka w czwartek. Wyniki znacznie przekroczyły oczekiwania analityków, a akcje spółki gwałtownie wzrosły po oficjalnym zamknięciu rynków. Amazon ogłosił również, że ma ponad 150 milionów członków swojego klubu Prime Club, którzy płacą 119 USD rocznie za szybszą dostawę i inne korzyści. Amazon ostatnio poinformował o liczbie członków Prime w 2018 r., gdy oznajmił, że ma ponad 100 milionów płacących członków, podała agencja AP.


Tesla odnotowała kolejny kwartalny zysk, a akcje gwałtownie się umocniły

Producent samochodów elektrycznych Tesla odnotował w ubiegłym roku stratę w wysokości 862 milionów dolarów. Jednak w samym czwartym kwartale zarobił 105 milionów dolarów. Tesla odnotowała w ten sposób drugi kwartalny zysk z rzędu. Cena akcji spółki wzrosła o ponad osiem procent po opublikowaniu wyników i po raz pierwszy przekroczyła próg 620 USD.Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych rośnie. Według ČNB ludzie najwięcej pożyczają na mieszkanie

Zadłużenie czeskich gospodarstw domowych wobec banków i kas wzrosło o 8,4 miliarda CZK do 1,75 bln CZK w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z rokiem poprzednim były one wyższe o 99,8 miliarda CZK. Zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych spadło o 25,5 miliarda CZK do 1,133 bilionów CZK w porównaniu do listopada, o 35,8 miliarda CZK rok do roku.
 

Česká zbrojovka sprawdza zainteresowanie inwestorów przed wejściem na giełdę. Przedstawia się jako firma rozwijająca się z dobrymi zyskami

Największy czeski producent broni strzeleckiej – grupa CZG − Česká zbrojovka, poczynił przygotowania, by ostatecznie wejść na praską giełdę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni dyrektorzy i doradcy finansowi odbyli serię spotkań z potencjalnymi inwestorami - bankami i funduszami - w celu sprawdzenia, czy fabryka broni byłaby zainteresowana. Spotkania z potencjalnymi inwestorami odbyły się w Pradze i kilku zagranicznych centrach finansowych, w tym w Nowym Jorku, Bostonie i Miami. O transakcji, która może nastąpić na przełomie kwietnia lub maja, rozmawiają zespoły z České spořitelny, Komerční banky a Wood & Co. Spotkania z wybranymi inwestorami nie ujawniły jeszcze, ile nowych akcji będzie reprezentować oferta i ile istniejących akcji zostanie sprzedanych. CZG zaprezentowało się jako spółka rozwijająca się o większej rentowności niż konkurenci, których akcje są przedmiotem obrotu na giełdach.
 

Alza otrzymała w ubiegłym roku prawie 30 miliardów koron, połowa Czechów odwiedziła sklep internetowy

Lider rynku internetowego Alza.cz sprzedał w ubiegłym roku towary o wartości 29,3 miliarda koron i tym samym ponownie pobił swój własny rekord. W ciągu jednego grudniowego dnia klienci zrobili zakupy za ponad ćwierć miliarda koron. W ubiegłym roku firma osiągnęła obrót prawie 25 miliardów koron. Liczba unikalnych klientów przekroczyła w ubiegłym roku cztery miliony. Zamówili 37 milionów sztuk towaru. Dzięki szybkiemu wzrostowi Alzy o kolejne 17,6 procent, spółka bez wątpienia wzrośnie również w rankingu najważniejszych firm krajowych. Już w 2018 roku znalazł się wśród trzydziestu największych firm obrotu w czeskim rankingu TOP 100.


Cena złota znów rośnie, tym razem dzięki zakupom w banku centralnym. Metale szlachetne zwiększają ich siłę i prestiż

Cena złota rośnie w górę nie tylko z powodu zainteresowania funduszy inwestycyjnych, ale także banków centralnych. Od początku ubiegłego roku wzrosła o 24 procent. W poniedziałek było to około 1585 USD za uncję (około 31,1 grama). Według analityków wartość złotego metalu powinna wzrosnąć w tym roku. Na początku stycznia złoto nawet krótko przekroczyło 1600 dolarów za uncję, najwyżej przez ostatnie siedem lat. Powodem były zwiększone napięcia na Bliskim Wschodzie po zlikwidowaniu przez rząd USA generała Iranu Kasema Solejmaniego. Obecnie wzrostowi cen złota sprzyjają również obawy związane z nowym śmiertelnym koronawirusem rozprzestrzeniającym się z Chin i jego możliwym wpływem na gospodarkę światową. Cena złota zwykle wzrasta w czasach niepewności gospodarczej i niestabilności geopolitycznej, ponieważ inwestorzy uważają go za tzw. Bezpieczną przystań. Najwyższą cenę w historii - około 1900 USD – osiągnęło złoto we wrześniu 2011 roku. Powodem były między innymi obawy o niekorzystny rozwój sytuacji w strefie euro. Cena złota jest również wspierana przez wyżej wspomniane zakupy w banku centralnym. Najbardziej aktywne pod tym względem były banki w Rosji, Chinach, Kazachstanie i Turcji. Ogółem banki centralne kupiły w zeszłym roku 668 ton złota do swoich rezerw. Zainteresowanie banków centralnych zwiększa się dzięki wysiłkom polegającym na rozłożeniu rezerw walutowych, których znaczną częścią był lub nadal jest dolar amerykański. Ważny jest także prestiż związany z posiadaniem złota i staraniem o pokazanie siły gospodarczej kraju. Oprócz wyżej wymienionych krajów, banki centralne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Serbii, Węgier i Polski również kupiły złoto w większym stopniu w ubiegłym roku. Ten ostatni kupił tylko około 126 ton złota w ciągu ostatnich dwóch lat.Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.