TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Akcje osiągają nowe historyczne maksima

    • Tydzień na rynkach finansowych

Rynki finansowe nadal rosły w ubiegłym tygodniu. Rynki akcyjne odnotowały wzrost o 2,0% według najszerszego światowego indeksu giełdowego MSCI All Country World. Najpopularniejszy indeks giełdowy, amerykański S&P 500, odnotował wzrost o 2,7% i zakończył tydzień na nowym rekordowym poziomie 4129 punktów. Szczególnie dobrze radziły sobie gigantyczne spółki technologiczne, których indeks NYSE FANG + zanotował zysk na poziomie 4,7%. Według indeksu CECEEUR akcje spółek z Europy Środkowej pozostały w tyle za światowymi indeksami, zyskując 0,9%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH - Akcje osiągają nowe historyczne maksima

Rynki obligacji również prosperowały. Największy globalny indeks obligacji, Bloomberg Global Aggregate Bond, odnotował wzrost o 0,6%. Średnia globalna rentowność obligacji do wykupu spadła o 0,03 punktu procentowego do 1,13%. Rentowność do wykupu najchętniej monitorowanej obligacji, 10-letniej obligacji skarbowej USA (10-year US Treasury Bond), spadła o 0,06 punktu procentowego do 1,66%. Na światowych rynkach obligacji nadal panuje tak zwana represja finansowa (ang. financial repression), ponieważ realna rentowność obligacji skorygowana o inflację do terminu zapadalności jest nadal stosunkowo głęboko ujemna. Globalne indeksy obligacji korporacyjnych odnotowały wzrost o około 0,6% na obligacjach korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym i nieinwestycyjnym (high-yield).

Z drugiej strony towary nie radziły sobie zbyt dobrze. Globalny indeks towarowy S&P GSCI stracił na wartości 0,6%. Cena baryłki ropy Brent spadła o 2,9% do 63 USD. Złoto wzrosło o 0,9% do 1745 USD za uncję.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›