TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH

  • Tydzień na rynkach finansowych

Presja sprzedażowa na światowych rynkach akcji znacznie się nasiliła w ubiegłym tygodniu. Najszerszy globalny indeks giełdowy MSCI All Country World osłabił się o 4%. Jednakże, jeśli chodzi o ustawienie naszych portfeli inwestycyjnych, tj. globalnej alokacji akcji, rozwój sytuacji ponownie wyszedł nam na dobre:

 • Rynki wschodzące (emerging markets) osiągnęły znacznie lepsze wyniki niż rynki rozwinięte (developed markets). Indeks MSCI Emerging Markets osłabił się jedynie o 1%, natomiast indeks rynków rozwiniętych MSCI World spadł o 5%.

 • Kontynuowana była preferowana przez nas rotacja z akcji wzrostowych do akcji wartościowych, przy czym globalny indeks wartości nieznacznie przewyższył globalny indeks wzrostu o około 2%

 • Amerykańskie akcje po raz kolejny okazały się słabsze od globalnego indeksu. Główny indeks S&P 500 spadł o 6%. Szczególnie "ucieszył" nas gwałtowny spadek amerykańskiego indeksu technologicznego NASDAQ (-8%) oraz gwałtowny spadek indeksu NYSE FANG+ (-9%).

 • Nasze preferowane/ przeważone regiony odnotowały bardzo dobre wyniki w stosunku do globalnego indeksu akcji: Europa (-1%), Japonia (-2%), Azja Wschodząca (-1%), Chiny (+1%) i Europa Środkowa (-3%).

  table-pl.png

W ubiegłym tygodniu na globalnym rynku obligacji panował względny spokój, choć trend spadku cen na rynku obligacji i wzrostu rentowności obligacji do wykupu był w pewnym stopniu kontynuowany.

 • Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Index, najszerszy indeks obligacji globalnych, osłabił się o 0,2%.

 • Indeks czeskich obligacji rządowych spadł o 0,4%.

 • Indeks obligacji korporacyjnych na świecie i w euro z ratingiem spekulacyjnym (high-yield) osłabił się o około pół procenta.

Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie regularne posiedzenie amerykańskiego Fedu, które odbędzie się w środę. Oczekuje się, że Fed poda szczegóły oczekiwanego zacieśnienia polityki monetarnej USA w tym roku. Przede wszystkim ze względu na wciąż silnie podwyższoną inflację, inwestorzy oczekują obecnie (konsensus rynkowy) czterech podwyżek stopy funduszy Fed w tym roku, każda o ćwierć punktu procentowego. Obecnie Fed celuje w poziom tej stopy tylko nieznacznie powyżej zera, w przedziale 0-0,25%. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że Fed będzie musiał w końcu znacznie bardziej zaostrzyć politykę pieniężną. Następnie Fed może przedstawić szczegóły planowanej redukcji wielkości bilansu, tzw. ilościowego zacieśnienia (quantitative tightening), które jest przeciwieństwem luzowania ilościowego (quantitative easing).



Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›