TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Wzrost akcji został zatrzymany

    • Tydzień na rynkach finansowych

Wydarzeniem poprzedniego tygodnia był wzrost ceny złota, które po raz pierwszy od 2011 roku osiągnęło poziom 1900 dolarów za uncję. Złoto umocniło się w zeszłym tygodniu o 5% i od początku roku jest o 25% mocniejsze Złoto jest wzmacniane przez wyjątkowo luźną politykę monetarną głównych banków centralnych czyli programy zakupu aktywów czy luzowanie ilościowe.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Wzrost akcji został zatrzymany Jednak jeśli chodzi o światowe rynki akcyjne, to nie były one w stanie umocnić się w ciągu ostatniego tygodnia. W efekcie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World nie zmienił swojej wartości przez cały tydzień. Z perspektywy regionalnej rynki wschodzące radziły sobie lepiej, a indeks MSCI Emerging Markets umocnił się o 0,5%. Rynki rozwinięte osłabiły się o 0,1% według indeksu MSCI World.

Indeks światowych rynków obligacji Bloomberg Barclays umocnił się bardzo znacząco o 1,1%, podczas gdy średnia globalna rentowność obligacji do terminu zapadalności spadła o 0,04% do nowego historycznego minimum 0,87%. Obligacje jako klasa aktywów są obecnie najdroższe w historii.

Globalny indeks towarów S&P GSCI umocnił się o 1,4%. Cena ropy Brent wzrosła nieznacznie o 0,5% do 43 USD za baryłkę.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›