TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Rynki akcji nadal rosły

  W poniedziałek amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła, że ​​jej eksperymentalna szczepionka osiągnęła doskonałe wyniki testów ze skutecznością ponad 90%. To była kluczowa wiadomość w zeszłym tygodniu, która spowodowała dalszy wzrost rynków aktywów ryzykownych.

  TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Rynki akcji nadal rosły

  W rezultacie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World odnotował wzrost o 2,2% i osiągnął nowe historyczne maksimum, tak samo jak na przykład główny amerykański indeks akcyjny S&P 500. Z regionalnego punktu widzenia, tym razem rynki rozwinięte odniosły większy sukces, a indeks MSCI World umocnił się o 2,4%. Rynki wschodzące według indeksu MSCI Emerging Markets odnotowały wzrost o 1,0%. Region Europy Środkowej ponownie wypadł powyżej średniej, a jego indeks giełdowy CECEEUR odnotował znacznie ponadstandardowy wzrost o 5,2%.

  Światowe rynki obligacji skorygowały poprzedni wzrost, najszerszy globalny indeks obligacji, Bloomberg Barclays, stracił 0,5%, a średnia globalna rentowność do terminu zapadalności wzrosła o 0,03% do 0,91%. Z klasy aktywów obligacji dobrze radziły sobie obligacje korporacyjne o ratingu spekulacyjnym (high-yield), ich globalny indeks odnotował wzrost o 0,8%.

  Globalny indeks towarowy S&P GSCI odnotował wzrost o 3,4%. Cena ropy Brent wzrosła o 8,4% do 43 USD za baryłkę. Z drugiej strony złoto spadło o 3,4% do 1886 USD za uncję.


  Michal Stupavský
  Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›