TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Rynki akcji nadal nieznacznie rosły

    • Tydzień na rynkach finansowych

Pozytywne nastroje na światowych rynkach finansowych w minionym tygodniu utrzymały się. Po Pfizerze, kolejna spółka Moderna ogłosiła również udane testy szczepionki na koronawirusa. Ponadto prezes EBC Christine Lagarde kilkakrotnie powtarzała w zeszłym tygodniu, że EBC najprawdopodobniej podejmie decyzję na kolejnym grudniowym posiedzeniu o dalszym zintensyfikowaniu stymulacji monetarnej. To również poprawiło nastroje rynkowe.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Rynki akcji nadal nieznacznie rosły

W rezultacie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World odnotował wzrost o 0,6% i osiągnął kolejny historyczny rekord. Z perspektywy regionalnej rynki wschodzące radziły sobie tym razem lepiej, a indeks MSCI Emerging Markets zyskał 1,8%. Rynki rozwinięte umocniły się o 0,4% według indeksu MSCI World. Region Europy Środkowej ponownie osiągnął wyniki powyżej średniej, a jego indeks giełdowy CECEEUR odnotował znacznie ponadstandardowy wzrost o 4,1%. Z kolei amerykański indeks giełdowy S&P 500 stracił 0,8%, ponieważ liczba nowo zainfekowanych akcji gwałtownie wzrosła w USA.

Według najszerszego globalnego indeksu Bloomberg Barclays, światowe rynki obligacji miały świetny tydzień, notując wzrost o 0,7%, podczas gdy średnia globalna rentowność do terminu zapadalności spadła o 0,04% do 0,87%.

Globalny indeks towarowy S&P GSCI odnotował wzrost o 2,6%. Cena ropy Brent wzrosła o 5,1% do 45 USD za baryłkę. Z drugiej strony złoto spadło o 0,7% do 1872 USD za uncję.
 

Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.