TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Najsilniejszy wzrost akcji od końca marca

    • Tydzień na rynkach finansowych

Wybory prezydenckie w USA wywarły dosłownie duży wpływ na rynki finansowe. Akcje zanotowały najsilniejszy wzrost od końca marca. Najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World umocnił się o 7,6%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Najsilniejszy wzrost akcji od końca marca Z regionalnego punktu widzenia rynki rozwinięte odniosły tym razem większe sukcesy, a indeks MSCI World umocnił się o 7,7%. Rynki wschodzące według indeksu MSCI Emerging Markets odnotowały wzrost o 6,6%. Region Europy Środkowej również osiągnął wyniki powyżej średniej, a jego indeks giełdowy CECEEUR odnotował znacznie ponadstandardowy wzrost o 12,3%.

Światowe rynki obligacji również radziły sobie dobrze, indeks obligacji Bloomberg Barclays zyskał 1,3%, a średnie globalne rentowności do terminu zapadalności spadły o 0,03% do 0,88%. Jednocześnie globalny wolumen obligacji o ujemnej rentowności do terminu zapadalności osiągnął nowy rekordowy poziom 17,1 bln USD.

Globalny indeks towarowy S&P GSCI zyskał 2,4%. Cena ropy Brent wzrosła o 5,3 do 39 USD za baryłkę. Złoto umocniło się o 3,8% do poziomu 1952 USD za uncję.

Rezerwa Federalna USA spotkała się w czwartek. Nie zobaczyliśmy jednak zmian w nastawieniu polityki pieniężnej USA.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny at Conseq Investment Management, a.s.


 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›