TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Najgorszy tydzień dla akcji od marca

    • Tydzień na rynkach finansowych

Globalne rynki akcyjne nadal traciły w zeszłym tygodniu, ale ich intensywność znacznie wzrosła w porównaniu z poprzednimi tygodniami z powodu rosnącej liczby nowo zakażonych koronawirusem po obu stronach Atlantyku. W rezultacie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World osłabił się o 5,3%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Najgorszy tydzień dla akcji od marca Z regionalnego punktu widzenia, rynki rozwinięte ponownie wypadły gorzej, a indeks MSCI World osłabił się o 5,7%. Rynki wschodzące według indeksu MSCI Emerging Markets osłabiły się „tylko” o 2,9%.

Indeks globalnego rynku obligacji Bloomberg Barclays osłabił się tym razem o 0,4%, podczas gdy średnia globalna rentowność do terminu zapadalności spadła o 0,01% do 0,91%. Jednocześnie globalny wolumen obligacji o ujemnej rentowności do terminu zapadalności zbliżył się do historycznego maksimum z zeszłego roku i wyniósł 16,5 bln USD

Globalny indeks towarowy S&P GSCI również stracił na wartości 5,0%. Cena ropy Brent spadła o 10,3% do 37 USD za baryłkę. Złoto osłabiło się o 1,3% do poziomu 1880 USD za uncję.

Europejski Bank Centralny spotkał się w czwartek. Nie poinformowano jednak o zmianach w ustawienie polityki pieniężnej. EBC zasygnalizował jednak, że prawdopodobnie zapowie dalszą intensyfikację wsparcia dla gospodarki strefy euro na kolejnym grudniowym posiedzeniu.

Inwestorzy z niepokojem obserwują zakończenie amerykańskiej kampanii wyborczej. Wybory odbywają 


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.


 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›