TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Minimalna zmienność i napięcia na polu negocjacji między USA a Chinami

  • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegłym tygodniu na rynkach finansowych ponownie panowała minimalna zmienność i wahania cen aktywów bez istotnych wydarzeń mających wpływ na ceny. Kluczową kwestią były ponownie negocjacje handlowe między USA i Chinami w kontekście toczącej się wojny handlowej. Nowe dane makroekonomiczne były mieszane. Niemiecki przemysł ponownie potwierdził, że znajduje się w recesji. Z drugiej strony dane z amerykańskiego rynku pracy pod koniec tygodnia były bardzo zadowalające. Globalne rynki akcyjne nieznacznie wzrosły, a rynki obligacji praktycznie się nie zmieniły. Cena ropy Brent wzrosła o 3 % do 64 USA za baryłkę.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Minimalna zmienność i napięcia na polu negocjacji między USA a Chinami
 • We wtorek Trump zasugerował, że podpisanie pierwszego etapu umowy handlowej z Chinami może się opóźnić
 • W środę pojawiły się jednak wiadomości, że Chiny i USA, pomimo eskalacji retoryki, są na drodze do porozumienia
 • Trump wprowadzi na stal i aluminium a Argentyny i Brazylii
 • Czeski przemysł zwalnia, warunki w sektorze bardzo się pogorszyły
 • Niemiecki producent samochodów Daimler zwalnia co najmniej 10 tysięcy osób przygotowując się do elektromobilności
 • Globalna sprzedaż samochodów spadnie w tym roku o pięć procent
 • Francję sparaliżował największy strajk w ostatnich latach, loty z wielu krajów zostały odwołane
 • Japoński premier Shinzo Abe ogłosił plan stymulacyjny o wartości 121 mld dolarów
 • Saudi Aramco subskrybuje za górny limit ceny, emisja będzie nową największą ofertą publiczną na świecie
 • Ojcowie założyciele spółki Alphabet (firmy macierzystej Google) Larry Page i Sergei Brin rezygnują z zarządzania spółką
 • OPEC zgodził z sojusznikami na znaczne ograniczenie produkcji
Więcej informacji poniżej.
 
  Zmiana tygodniowa Zmiana od początku roku Wartość na koniec tygodnia
EUR/USD 0,4 % -3,5 % 1,106
EUR/CZK 0,1 % -0,7 % 25,54
USD/CZK -0,9 % 2,5 % 23,02
Globalne rynki akcyjne (MSCI All Country World) 0,3 % 20,3 %  
USA (S&P 500) 0,2 % 25,5 % 3146
Europa (STOXX Europe 600) 0,0 % 20,6 %  
Japonia (Nikkei) 0,3 % 16,7 %  
Rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets) 0,9 % 8,6 %  
Czechy (PX) 1,0 % 10,6 % 1091
Globalne rynki obligacji -0,1 % 5,1 %  
Średnia globalna rentowność obligacji 0,05 % -0,57 % 1,46 %
Rentowność 10-letnich czeskich obligacji skarbowych 0,03 % -0,43 % 1,51 %
Ropa Brent 3,1 % 19,7 % 64,4
Źródło: Bloomberg


CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

We wtorek Trump zasugerował, że podpisanie pierwszego etapu umowy handlowej z Chinami może się opóźnić

Aż do wyborów prezydenckich w USA w listopadzie przyszłego roku. Trump stwierdził również, że nie ma „żadnego terminu”, w którym umowa będzie musiała zostać podpisana. W odpowiedzi na ten raport rynki akcji nieznacznie spadły.


W środę pojawiły się jednak wiadomości, że Chiny i USA, pomimo eskalacji retoryki, są na drodze do porozumienia

Stany Zjednoczone i Chiny, pomimo ostrej retoryki są w trakcie zawierania częściowej umowy handlowej, która powinna znieść niektóre cła przywozowe. Według źródeł, na które powołuje się agencja Bloomberg, amerykańscy negocjatorzy oczekują gotowości przed 15 grudnia, kiedy to zgodnie z planem miałyby wejść w życie nowe amerykańskie cła na przywóz z Chin.


Trump wprowadzi cła na stal i aluminium z Argentyny i Brazylii

Donald Trump ogłosił w poniedziałek na swoim Twitterze, że Stany Zjednoczone natychmiast wznowią cła na stal i aluminium importowane z Argentyny i Brazylii. Oba państwa Ameryki Południowej są zaskoczone krokiem Trumpa i chcą negocjować. „Brazylia i Argentyna znacznie zdewaluowały swoją walutę, co nie jest dobre dla naszych rolników”, napisał Trump i dodał: Ze skutkiem natychmiastowym odnowię cła na wszelką stal i aluminium przesyłane z tych krajów do Stanów Zjednoczonych”. Agencja Reuters przypomina, że rolnicy stanowią znaczną część wyborców Trumpa.


Czeski przemysł zwalnia, warunki w sektorze bardzo się pogorszyły

Warunki w czeskim przemyśle w listopadzie uległy znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI, który monitoruje produkcję, nowe zamówienia, zatrudnienie, terminy dostaw i zapasy, spadł do 43,5 punktu z 45 punktów w październiku. Jest to najostrzejszy spadek od czterech miesięcy i jeden z najgorszych wyników od połowy 2009 roku. Indeks stale spada już dwanaście miesięcy. Poziom 50 punktów w indeksie stanowi linię podziału między wzrostem a spadkiem. Wynik powyżej 50 punktów oznacza poprawę w sektorze.


Niemiecki producent samochodów Daimler zwalnia co najmniej 10 tysięcy osób przygotowując się do elektromobilności

Niemiecki producent samochodów Daimler planuje w ciągu trzech lat zlikwidować 10 tysięcy miejsc pracy na całym świecie, co stanowi ponad trzy procent całkowitej liczby zatrudnionych. Firma poinformowała, że osiągnęła już porozumienie ze związkami w sprawie swojego planu. Producenci samochodów inwestują obecnie znaczne środki w rozwój bardziej ekologicznych i autonomicznych pojazdów. Rzeczywiście popyt w Chinach, które są ich największym rynkiem, spada, a wojna handlowa między USA a Chinami hamuje gospodarkę światową. „Przemysł motoryzacyjny przechodzi największą transformację w swojej historii” – powiedział Daimler w oświadczeniu cytowanym przez Reuters.


Globalna sprzedaż samochodów spadnie w tym roku o pięć procent

Światowa sprzedaż samochodów w tym roku według szacunków niemieckiego stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego VDA spadnie o pięć procent, co byłoby największym spadkiem od czasu kryzysu finansowego. W rezultacie w tym roku na całym świecie zostanie sprzedanych tylko 80,1 miliona pojazdów, o 4,1 miliona mniej niż przed rokiem. Szef VDA Bernhard Mattes ostrzegł, że przemysł będzie musiał jeszcze bardziej zwolnić w przyszłym roku. „Konkurencja staje się coraz trudniejsza, presje stają się coraz silniejsze” – powiedział dziennikarzom Mattes, cytowany przez agencję Reuters.


Francję sparaliżował największy strajk w ostatnich latach, loty z wielu krajów zostały odwołane

Poważne utrudnienia w ruchu drogowym w czwartek został spowodowany przez strajk we Francji, w tym pracowników kolei państwowych, firm transportu miejskiego, Air France i kierowców ciężarówek. Protest był spowodowany przez reformę systemu emerytalnego, którą chce wprowadzić prezydent Emmanuel Macron. W ramach reformy Macron chce uprościć skomplikowany system 42 różnych planów emerytalnych. System jest nie tylko skomplikowany pod względem finansowym, lecz również niesprawiedliwy. Macron planuje opublikować konkretne plany reform w połowie grudnia. Jednak według kilku sondaży prawie połowa Francuzów nie zgadza się z reformą. Większość z nich, pomimo problemów, które powoduje, popiera wielki czwartkowy strajk.


Japoński premier Shinzo Abe ogłosił plan stymulacyjny o wartości 121 miliardów dolarów

Japońska gospodarka stoi w miejscu od dłuższego czasu i po raz pierwszy od trzech lat rząd japoński postanowił ogłosić nowy pakiet fiskalny o wartości 13,2 biliona dolarów, czyli 121 miliardów dolarów. Skoncentruje się na inwestowaniu w niszczenie tajfunów, modernizacji infrastruktury i nowych technologiach. Wdrożenie planu powinno zająć 15 miesięcy, a skumulowany wpływ na PKB powinien być bardzo wysoki i wynosić 1,9%. Japonia może sobie pozwolić na finansowanie deficytu, ponieważ japoński bank centralny prowadzi program luzowania ilościowego, w którym masowo kupuje japońskie obligacje rządowe, tym samym de facto finansując państwo japońskie pośrednio. W ten sposób japoński bank centralny dąży do nieznacznie ujemnych rentowności japońskich obligacji rządowych lub bardzo wysokich cen, a obecnie posiada ponad 40% wszystkich obligacji.


Saudi Aramco subskrybuje za górny limit ceny, emisja będzie nową największą ofertą publiczną na świecie

Podstawowa oferta akcji saudyjskiego giganta naftowego Saudi Aramco będzie największym na świecie. Firma ogłosiła dziś, że ustala cenę za akcję w górnej części spreadu, tj. 32 rial. Dzięki sprzedaży 1,5 procent akcji Aramco zyska 25,6 miliarda USD. Oferta Aramco przewyższa pierwotną ofertę akcji Alibaba, która w 2014 r. pozyskała 25 mld USD ze sprzedaży akcji. Kapitalizacja rynkowa spółki wyniesie 1,7 bln USD, co czyni ją najbardziej wartościową spółką na giełdzie. Teraz jest to Apple, którego kapitalizacja rynkowa wynosi mniej niż 1,2 bln USD. Jednak kapitalizacja rynkowa nie osiągnie 2 bilionów dolarów, o co starał się książę Muhammad bin Salman. Akcje powinny wejść na giełdę w Rijadzie w tym miesiącu. Oferta akcji Aramco była przedmiotem dyskusji od kilku lat i niecierpliwie na nią czekano. Oferta jest ważna między innymi jako źródło finansowania planów księcia Mahometa bin Salmana na rzecz zmniejszenia zależności gospodarki saudyjskiej od dochodów z ropy. Aramco jest największym na świecie producentem ropy naftowej, który odpowiada za około 10 procent światowej produkcji. Firma wygenerowała w ubiegłym roku zysk netto w wysokości 111 miliardów dolarów, co czyni ją najbardziej dochodową spółką na świecie.


Ojcowie założyciele spółki Alphabet (firmy macierzystej Google) Larry Page i Sergei Brin rezygnują z zarządzania spółką

Wszelkie prawa uzyska w tym przypadku obecny dyrektor generalny Google Sundar Pichai. Obaj założyciele byli coraz mniej zaangażowani w codzienną działalność firmy w ostatnich latach, a zapowiedziana zmiana jest oczekiwanym krokiem. Zobaczymy, jak szósty i siódmy najbogatszy człowiek na świecie poradzi sobie z nowo nabytym czasem.


OPEC zgodził z sojusznikami na znaczne ograniczenie produkcji

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy zgodzili się na zmniejszenie produkcji o kolejne 500 000 baryłek dziennie. Celem porozumienia jest wsparcie cen ropy i ograniczenie niepotrzebnych dostaw surowców na rynek. OPEC i jego sojusznicy zgodzili się w grudniu zeszłego roku na zmniejszenie dostaw ropy o około 1,2 miliona baryłek dziennie. Umowa ta była negocjowana w pierwszej połowie tego roku, ale w lipcu kraje wydobywcze przedłużyły ją do końca marca przyszłego roku. Po dzisiejszej rewizji umowy, produkcja spadnie o około 1,7 miliona baryłek dziennie, co stanowi około 1,7 procent światowej produkcji ropy. Według źródeł kolejne spotkanie OPEC i jego sojuszników powinno się odbyć w dniach 5 i 6 marca. OPEC i jej sojusznicy rozpoczęli skoordynowane cięcia w 2017 r., aby zapobiec gwałtownemu spadkowi cen ropy po wzroście produkcji w USA. Stany Zjednoczone pokonały już Rosję i Arabię Saudyjską i stały się największym producentem ropy na świecie.

Michal Stupavský
strateg inwestycyjny grupy CONSEQ