TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Akcje na świecie nadal nieznacznie spadały

  Światowe rynki akcyjne w minionym tygodniu nadal nieznacznie spadały na tle zakończenia kampanii wyborczej w USA, narastającej drugiej fali światowej pandemii i gorszych danych makroekonomicznych. W rezultacie najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World osłabił się o 0,2%.
   

  TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH – Akcje na świecie nadal nieznacznie spadały Z regionalnego punktu widzenia gorzej wypadły rynki rozwinięte, a indeks MSCI World osłabił się o 0,4%. Natomiast rynki wschodzące były w stanie umocnić się, a indeks MSCI Emerging Markets odnotował solidny wzrost o 1,1%.

  Indeks światowych obligacji Bloomberg Barclays ponownie nieznacznie umocnił się o 0,1%, a średnia globalna rentowność do terminu zapadalności wzrosła o 0,04% do 0,92%. Jednocześnie ilość globalnych obligacji o ujemnej rentowności do terminu zapadalności zbliża się do historycznego maksimum z ubiegłego roku, wynoszącego 16 bilionów dolarów.

  Globalny indeks towarowy S&P GSCI stracił na wartości 1,1%. Cena ropy Brent spadła o 2,7% do 42 USD za baryłkę. Złoto umocniło się nieznacznie o 0,1% do 1902 USD za uncję.

  W ubiegłym tygodniu inwestorzy uważnie śledzili rozwój kursu liry tureckiej, która nadal traciła na wartości. Dziś rano lira turecka w stosunku do dolara amerykańskiego osiągnęła nowy rekord wszechczasów, przekraczając limit 8 lir tureckich za dolara. Międzynarodowi inwestorzy obawiają się dalszego silnego wzrostu nowych kredytów w gospodarce tureckiej, wciąż dużego deficytu na rachunku obrotów bieżących i, co nie mniej ważne, potyczek słownych prowadzonych między tureckimi urzędnikami a Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

  W tym tygodniu inwestorzy z niecierpliwością czekają na czwartek, kiedy odbędzie się regularne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuje się, że EBC zasygnalizuje wzrost wielkości programu luzowania ilościowego ze względu na fundamentalnie negatywne skutki pandemii Covid-19 dla gospodarki europejskiej.


  Michal Stupavský
  Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›