TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH

  • Tydzień na rynkach finansowych

Po 11 latach amerykańskie akcje spadły na bessę, która jest definiowana jako ponad 20% spadek w stosunku do szczytu rynkowego, w tym przypadku w połowie lutego. Przez cały tydzień światowe rynki akcji spadły o 12% i od początku roku spadły o 20%.

TYDZIEŃ NA RYNKACH FINANSOWYCH
 • Amerykański bank centralny wyda 700 miliardów dolarów. Obniżył również stopę procentową
 • Gospodarka Japonii znajduje się w recesji. Na koniec 2019 r. spadała w tempie 7,1 proc
 • Przywódcy UE wprowadzą środki w celu obrony przed kryzysem finansowym
 • Niemieckie i włoskie gospodarki zwalniają z powodu koronawirusa
 • Włochy przeznaczą 25 miliardów euro na wsparcie gospodarki
 • Wzrost gospodarki brytyjskiej niespodziewanie zatrzymał się w styczniu
 • Brytyjski bank centralny reaguje na koronawirusa. Obniżył odsetki do minimum 0,25 procent
 • Rosjanie przygotowują interwencję w celu wsparcia waluty, która osłabiła się ze względu na spadek cen ropy
 • Światowe banki centralne podjęły działania przeciwko wirusowi, CNB waha się
 • Złoto jest najdroższe od ośmiu lat. Na cenę wpłynęła spadająca  cena ropy i koronawirus
 • Nadwyżka handlu zagranicznego Czech spadła w styczniu do 15,1 miliarda
 • Inflacja w Czechach przyspieszyła do 3,7 procent. Jedzenie i mieszkanie stały się droższe
 • Rusnok i Babis zgodzili się, że interwencja CNB z powodu koronawirusa nie jest konieczna

Więcej informacji poniżej. 


Oczywiście winne jest masowe rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na szczęście przynajmniej w Chinach wygląda na to, że mamy już za sobą kulminację nowych infekcji. Niestety w Europie najgorsze jeszcze przed nami. Ponadto w ubiegłym tygodniu kartel naftowy OPEC, kierowany przez Arabię Saudyjską i Rosję, nie zgodził się na cięcia produkcyjne, więc cena ropy w tym tygodniu spadła o niewiarygodne 25% i była prawie o połowę niższa niż na początku roku. Obecnie cena baryłki North Brent wynosi 34 USD. Globalne rynki obligacji nie zostały oszczędzone na wyprzedażach, ponieważ inwestorzy próbowali zyskać płynność. W rezultacie globalny indeks obligacji odpisał w zeszłym tygodniu 4%. Jeszcze gorzej zareagowały obligacje korporacyjne. Globalny indeks obligacji korporacyjnych o stopniu nieinwestycyjnym (high-yield) przez tydzień odpisał nawet 9%. Znacząco spadło również złoto, o 9%. W niedzielę amerykański Fed przyspieszył z dalszą pomocą, obniżając kluczową stopę procentową o jeden procent do przedziału 0-0,25%. Zapowiedział także nowy program luzowania ilościowego, tj. skupu aktywów o wartości 700 miliardów dolarów. Rozpoczęcie handlu w nowym tygodniu jak dotąd wygląda „względnie” optymistycznie, ponieważ akcje azjatyckie straciły „tylko” około 3% i podobnie dotychczas akcje w Europie, które obecnie spadają o 5%. Co poleciłbym ci w tej chwili? Musisz zaakceptować fakt, że bardzo wysoka zmienność lub wahania aktywów inwestycyjnych z pewnością pozostanie z nami przez pewien czas. Jako mały inwestor musisz się do tego przyzwyczaić. Najważniejsze jest jednak, aby nie panikować, powstrzymywać nerwy i emocje, a także nie sprzedawać, gdy poziom strachu na rynku jest najwyższy. Wręcz przeciwnie! Odnoszący sukcesy inwestorzy wykazują zdolność do identyfikowania interesujących okazji inwestycyjnych, gdy strach jest najwyższy na rynku. Życzę ci spokojnego tygodnia, jeśli to możliwe.

CIEKAWOSTKI MINIONEGO TYGODNIA

Amerykański bank centralny wyda 700 miliardów dolarów. Obniżył również stopę procentową

W poniedziałek Komitet Monetarny Banku Centralnego USA ponownie obniżył swoją główną stopę procentową - tym razem o jeden punkt procentowy do przedziału od 0 do 0,25 procent. Uruchamia także ogromny program zakupu aktywów o wartości co najmniej 700 miliardów dolarów. Chce chronić gospodarkę USA przed skutkami ekonomicznymi nowej epidemii koronawirusa. Według Europejskiego Banku Centralnego główne banki centralne na świecie rozpoczynają wspólną operację w celu zapewnienia wystarczającej płynności na rynku w poniedziałek. Oprócz EBC i Fed, w akcję zaangażowały się także banki centralne Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i Szwajcarii. Fed utrzyma stopy procentowe bliskie zeru, dopóki nie będzie pewny, że kryzys się skończy. Amerykański bank centralny ogłosił także dzisiaj, że kupi bony skarbowe o wartości 500 miliardów dolarów i hipoteczne papiery wartościowe o wartości 200 miliardów dolarów. Fed nieoczekiwanie obniżył odsetki po raz drugi w niecałe dwa tygodnie.
 

Gospodarka Japonii znajduje się w recesji. Na koniec 2019 r. spadała w tempie 7,1 proc

Japońska gospodarka spadła o 7,1 procent rok do roku w czwartym kwartale, najwyżej od około pięciu lat. Przyczyną był między innymi wzrost podatku obrotowego, a częściowo niszczycielski tajfun. Japoński rząd opublikował dziś ostateczne dane. Rezultat wzmacnia obawy przed recesją, której ryzyko jest również zwiększone przez wpływ gospodarczy rozprzestrzeniania się nowego rodzaju koronawirusa.
 

Przywódcy UE wprowadzą środki w celu obrony przed kryzysem finansowym

Europejscy przywódcy zgodzili się podjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec niestabilności finansowej i gospodarczej z powodu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Poinformował o tym prezydenta Francji Emmanuela Macrona po wtorkowej telekonferencji prezydentów i premierów państw Unii Europejskiej – przekazuje agencja Reuters.
 

Niemieckie i włoskie gospodarki zwalniają z powodu koronawirusa

Niemiecka gospodarka straci w tym roku, po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2009 roku. Poinformował o tym we wtorek główny ekonomista Deutsche Bank Stefan Schneider, który przypisał spadek rozprzestrzenianiu się koranawiru. Oczekuje spadku niemieckiego produktu krajowego brutto o 0,2 procent.
 

Włochy przeznaczą 25 miliardów euro na wsparcie gospodarki

Włochy przeznaczą 25 miliardów euro na pomoc dla gospodarki z powodu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Zostało to ogłoszone w środę przez włoskiego premiera Giuseppe Conte. W ubiegłym tygodniu rząd mówił o pakiecie finansowym o wartości 7,5 miliarda euro. Jednak w związku z deklaracją krajowej kwarantanny i jej wpływem na gospodarkę rząd postanowił znacznie zwiększyć tę kwotę.
 

Wzrost gospodarki brytyjskiej niespodziewanie zatrzymał się w styczniu

Brytyjska gospodarka niespodziewanie zatrzymała wzrost w styczniu. Podczas gdy produkt krajowy brutto wzrósł o 0,3% w grudniu, analitycy oczekiwali, że gospodarka doda 0,2 procent. Brytyjska gospodarka zastygła jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy do końca stycznia, podał brytyjski urząd statystyczny w środę.
 

Brytyjski bank centralny reaguje na koronawirusa. Obniżył odsetki do minimum 0,25 procent

W środę brytyjski bank centralny niespodziewanie obniżył główną stopę procentową o pół punktu procentowego do 0,25% na nadzwyczajnym posiedzeniu. Jest to środek nadzwyczajny mający na celu złagodzenie skutków ekonomicznych rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Bank centralny obniżył główną stopę procentową po raz pierwszy od lata 2016 r., kiedy obniżył ją do minimum w wyniku referendum w sprawie Brexitu. Stawka jest jeszcze niższa niż po ostatnim kryzysie finansowym sprzed ponad dziesięciu lat.
 

Rosjanie przygotowują interwencję w celu wsparcia waluty, która osłabiła się ze względu na spadek cen ropy

Rosyjski bank centralny przygotowuje interwencję wsparcia walutowego, postanowił o tym po raz pierwszy od pięciu lat. Po załamaniu cen ropy, rubel rosyjski osłabił się do dolara do najniższego poziomu od czterech lat. Bank powiedział we wtorek, że zacznie zapobiegać sprzedaży walut obcych na rynkach walutowych w celu ograniczenia ogólnej zmienności. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu bank będzie w ten sposób interweniował.
 

Światowe banki centralne podjęły działania przeciwko wirusowi, CNB waha się

Banki centralne na całym świecie konkurują, który szybciej obniży stopy procentowe. Celem jest uwolnienie gospodarki i rynków dotkniętych paniką z powodu nowego koronawirusa. Gubernator CNB Jiri Rusnok mówi, że nie jest to jeszcze konieczne.
 

Złoto jest najdroższe od ośmiu lat. Na cenę wpłynęła spadająca  cena ropy i koronawirus

Cena złota w poniedziałek wzrosła o ponad 1700 USD za uncję troy i jest najdroższa od końca 2012 r. Wzrost jest napędzany przez zdenerwowanie związane z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa i jego wpływem na gospodarkę, ale także przyczynia się do załamania cen ropy i związanych z tym starań o odwrócenie się od bardziej ryzykownych aktywów.
 

Nadwyżka handlu zagranicznego Czech spadła w styczniu do 15,1 miliarda

Nadwyżka handlu zagranicznego Republiki Czeskiej spadła o 2,4 miliarda CZK rok do roku do 15,1 miliarda CZK w styczniu. Między innymi negatywny wpływ miał handel komputerowy, z drugiej strony handel samochodami miał pozytywny wpływ. Według analityków styczniowe wyniki nie były zaskakujące. Dlatego ekonomiści nie oczekują ożywienia popytu zagranicznego w tym roku.
 

Inflacja w Czechach przyspieszyła do 3,7 procent. Jedzenie i mieszkanie stały się droższe

Ceny konsumpcyjne przyspieszyły w lutym do 3,7 procent z 3,6 procent w styczniu. Ceny podniosły rosnące koszty mieszkaniowe, takie jak czynsz, prąd, woda i ścieki. Ponadto żywność i alkohol stały się droższe.
 

Rusnok i Babis zgodzili się, że interwencja CNB z powodu koronawirusa nie jest konieczna

Gotowość czeskiej gospodarki na skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa jest bardzo dobra, zarówno przez rząd, jak i bank centralny. Powiedział prezes banku centralnego Czech Jiří Rusnok po środowym spotkaniu z premierem Andrejem Babišem. Ani premier, ani szef banku centralnego nie widzą potrzeby ogólnego rozwiązania spłat kredytu hipotecznego w przypadku utraty zarobków z powodu koronawirusa. Według Rusnoka banki same będą czekać.


Michal Stupavský
strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.