Rynki finansowe rozpoczęły nowy rok od bardzo pozytywnego akcentu. Akcje i obligacje jak na razie rosną bardzo mocno. Najszerszy globalny indeks akcji MSCI All Country World w tym roku odnotował wzrost 5 %, przy czym najlepiej radzą sobie nasze ulubione chińskie akcje, których indeks MSCI China zyskał 12 %. „Cieszy” nas również to, że nasze najmniej ulubione amerykańskie akcje radzą sobie jak dotąd relatywnie najsłabiej, a ich szeroki indeks S&P 500 odnotowuje zysk w wysokości 1 %, tj. mocno poniżej średniej.
Jeśli chodzi o obligacje, najszerszy indeks obligacji globalnych, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Index, odnotowuje bardzo wysoki - jak na standardy obligacji - zysk w wysokości 4 %, podczas gdy indeks czeskich obligacji rządowych również odnotowuje zysk w wysokości 4 %. Jedyną lekko pozostającą w tyle klasą aktywów są surowce, których globalny Bloomberg Commodity Index stracił na wartości zaledwie 1 %.
Uważamy, że główną przyczyną obecnego rally na rynkach finansowych są spadające w ostatnich miesiącach w całej gospodarce światowej wskaźniki inflacji. Podczas, gdy średnia globalna stopa inflacji konsumenckiej obliczona przez agencję Bloomberg jeszcze pod koniec ubiegłego roku wynosiła 9,7 %, w tej chwili jest to już „tylko” 9,0 %. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że globalny szczyt inflacyjny mamy już za sobą. Wiąże się to również z oczekiwaniami inwestorów, że banki centralne nie będą już zmuszone do znacznego podnoszenia podstawowych stóp procentowych.
Jednocześnie czynniki te znacząco pomogły również w wycenach akcji na wyższych, a tym samym droższych poziomach. Wskaźnik P/E najszerszego globalnego indeksu akcji MSCI All Country World wzrósł więc od początku roku o 5 % z poziomu 15,9x do obecnych 16,6x. Globalne rynki akcji stały się więc od początku roku dość istotnie droższe. W związku z tym nadal mamy lekko negatywny pogląd na akcje i zgodnie z naszym modelem wyceny fundamentalnie zrównoważonego P/E, w ramach naszego scenariusza bazowego, widzimy obecnie potencjał spadku indeksu akcji MSCI All Country World o około 1 5% przez resztę tego roku. Dlatego też pozwalamy sobie zatem na dość ostrożne stłumienie optymizmu z początku roku.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny