Rynki akcji spadły dość znacząco

    • Tydzień na rynkach finansowych

W ubiegły poniedziałek opublikowany został czeski indeks menedżerów zakupów PMI w przemyśle. Choć wskaźnik wzrósł z lipcowych 43,8 pkt. do 46,7 pkt. w sierpniu, to nadal pozostaje poniżej kluczowego progu 50 punktów. Oznacza to, że ponownie z miesiąca na miesiąc nastąpiło pogorszenie warunków funkcjonowania czeskiego sektora przemysłowego (spadek produkcji przemysłowej, spadek nowych zamówień, spadek zamówień niezrealizowanych, zwolnienia). Kluczowy jest jednak dla mnie fakt, że czeski wskaźnik PMI utrzymuje się poniżej 50 punktów nieprzerwanie od czerwca 2022 roku, czyli 27 miesięcy z rzędu! Pod tym względem nędza czeskiego sektora przemysłowego bardzo dobrze koresponduje z jeszcze większą nędzą sektora przemysłowego w sąsiednich Niemczech. Kluczową przyczyną tego ponurego stanu są, moim zdaniem, nadal niekonkurencyjne ceny energii w porównaniu do USA i Azji.

Rynki akcji spadły dość znacząco W czwartek wiodący niemiecki instytut ekonomiczny ifo opublikował nową prognozę dla niemieckiej gospodarki z podtytułem „Niemiecka gospodarka utknęła w kryzysie”. Podczas gdy, w zeszłym roku niemiecki PKB spadł o 0,3%, w tym roku oczekuje się jego stagnacji, więc niestety w tym roku nie zobaczymy żadnego ożywienia gospodarczego w największej gospodarce Europy. W przyszłym roku niemiecka gospodarka powinna wzrosnąć o dość anemiczne 0,9%. Jednocześnie w porównaniu do poprzedniej prognozy kwartalnej instytut ifo obniżył prognozę niemieckiego PKB na ten rok o stosunkowo znaczne 0,4%, a na rok przyszły nawet o 0,6%.
 
To, że niemiecka gospodarka wcale nie radzi sobie dobrze, potwierdził także ważny raport z ostatniego poniedziałku, zgodnie z którym grupa samochodowa Volkswagen rozważa zamknięcie kilku niemieckich fabryk w celu obniżenia kosztów. Dotyczyłoby to w szczególności tych niemieckich fabryk, które produkują samochody marki Volkswagena, ponieważ marka ma bardzo niską rentowność. Jak rzeczywiście pokazały opublikowane 1 sierpnia wyniki finansowe za pierwsze półrocze, marża zysku operacyjnego (EBIT) w pierwszej połowie roku wyniosła zaledwie 2,3%. W tym samym czasie dla czeskiej Skody była ona znacznie wyższa i wyniosła 8,4%.Źródło: Prezentacja Grupy Volkswagen – H1 2024 Investor, Analyst and Media Call; 1 sierpnia 2024
 
Jeśli chodzi o całą gospodarkę globalną, jej dynamika jest nadal całkiem przyzwoita. Pod tym względem w piątek opublikowany został globalny indeks menedżerów zakupów PMI, który jest prawdopodobnie najlepszym wskaźnikiem ekonomicznym aktualnej dynamiki i krótkoterminowych perspektyw gospodarki globalnej, który inwestorzy mają do dyspozycji. Globalny złożony indeks PMI wzrósł z 52,5 pkt. w lipcu do 52,8 pkt. w sierpniu, czyli znacznie powyżej kluczowego progu 50 punktów, który oddziela poprawiające się i pogarszające się warunki gospodarcze. Jednocześnie sektor usług w dalszym ciągu radzi sobie dobrze, gdyż globalny indeks menedżerów zakupów PMI w usługach wzrósł z 53,3 pkt. w lipcu do 53,8 pkt. w sierpniu. Z drugiej strony nastąpiło dalsze pogorszenie dynamiki sektora przemysłowego, gdyż globalny indeks menedżerów zakupów PMI w przemyśle spadł z 49,7 pkt. w lipcu do 49,5 pkt. w sierpniu.
Jeśli przyjrzymy się wskaźnikom PMI w kluczowych gospodarkach, wyraźnie zobaczymy, że bardzo wyraźna słabość występuje w europejskim sektorze przemysłowym, gdzie niekonkurencyjne ceny energii, o których wspominałem na początku tego raportu, mają bardzo negatywny wpływ, zwłaszcza w porównaniu globalnym.
Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na globalnych rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu, rynki akcji odnotowały dość znaczącą korektę, a globalny indeks akcji MSCI All Country World spadł o 3,7%. Dobrze radziły sobie natomiast obligacje. Globalny indeks obligacji Bloomberg Global - Aggregate odnotował wzrost o 1,2%. Jeśli chodzi o surowce, wypadły one średnio słabo – globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return spadł o 2,4%, a cena ropy Brent z Morza Północnego spadła aż o 9,8% do 71 dolarów za baryłkę.
Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na globalnych rynkach finansowych od początku roku, globalne rynki akcji w dalszym ciągu utrzymują bardzo solidne zyski, a indeks MSCI All Country World odnotował wzrost o 10,4%. Rynki obligacji również radzą sobie stosunkowo dobrze: globalny indeks obligacji Bloomberg Global - Aggregate odnotował wzrost o 3,1%, podczas gdy czeski indeks obligacji skarbowych odnotował wzrost o 3,5%. Z drugiej strony surowce nie radziły sobie jak dotąd zbyt dobrze, gdyż globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return traci obecnie -1,4%.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›