Globalny indeks akcji MSCI All Country World zyskał w ubiegłym tygodniu 0,5%, osiągając nowy rekord wszech czasów na poziomie 857 punktów. Od początku roku indeks ten zyskał już 18%.
Z jednej strony jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z nowych rekordów akcji, ale z drugiej strony musimy jednak zdać sobie sprawę, że gwałtowny wzrost akcji w ciągu ostatnich dwóch lat spowodował, że wyceny akcji osiągnęły znacznie ponadprzeciętny poziom, co również oznacza, że oczekiwana od tego momentu aprecjacja akcji w horyzoncie kilku kolejnych lat jest prawdopodobnie nieco poniżej średniej. Na przykład wartość naszego globalnego Z-Score wynosi obecnie +1,8 odchylenia standardowego, co w rzeczywistości jest wartością znacznie powyżej średniej.
Inny często używany i analizowany wskaźnik wyceny globalnych rynków akcji – wskaźnik wyceny Buffetta – wynosi obecnie 119%, czyli znacznie powyżej długoterminowej mediany plus jedno odchylenie standardowe wynoszące 106%. Nawet ten wskaźnik wyceny wskazuje zatem obecnie, że światowe rynki akcji są nieco przegrzane.
Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na rynkach finansowych w zeszłym tygodniu, globalny indeks akcji MSCI All Country World odnotował wzrost o 0,5%. Główny amerykański indeks akcyjny S&P 500 odnotował wzrost o 0,9% i również zakończył tydzień nowym historycznym rekordem na poziomie 5865 punktów. Jeśli chodzi o obligacje, globalny indeks obligacji Bloomberg Global-Aggregate w zeszłym tygodniu nie zmienił swojej wartości. Globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return stracił 2,5%. Mimo to ceny metali szlachetnych nadal mocno rosły. Złoto wzrosło o 2,1% i po raz pierwszy zamknęło się powyżej 2700 dolarów za uncję trojańską. Srebro natomiast umocniło się nawet o 4,7%.
Wyniki od początku tego roku przedstawiają się następująco: akcje umacniły się o 18%, surowce o 4%, a obligacje o 1%.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.