Perspektywy inwestycyjne na 2023 rok

  Rok 2022 upłynął pod znakiem znaczących spadków niemal wszystkich klas aktywów. Niektórzy inwestorzy mogli ostatnio poczuć się, jak na kolejce górskiej. Po poważnych spadkach rynku wywołanych pandemią i późniejszym szybkim ożywieniu, napędzanym przez drukowanie nowych pieniędzy przez banki centralne i luźną politykę pieniężną, w 2022 r. rynki ponownie padły na kolana. Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała szok gospodarczy, który wywołał presję inflacyjną i zmusił banki centralne do podniesienia stóp procentowych i zakończenia luzowania ilościowego. Przyniosło to spadki zarówno akcji, jak i obligacji, których nie widziano od wielu lat.

  Perspektywy inwestycyjne na 2023 rok

  Przyjrzyjmy się temu, co może nam przynieść rok 2023. Ten rok nadal będzie naznaczony walką banków centralnych z inflacją. Obecnie może się wydawać, że wzrost cen w USA i innych gospodarkach osiągnął swój szczyt, a trend się odwraca. Powrót do celu inflacyjnego nie będzie jednak łatwy i naszym zdaniem może potrwać kilka lat. Inwestorzy będą uważnie śledzić kolejne kroki banków centralnych. Wyższe stopy procentowe nadal będą dawały inwestorom możliwość przetrwania obecnego okresu na rynku pieniężnym, który oferuje przyzwoity zwrot przy bardzo niskim ryzyku. Zarówno inwestorom kwalifikowanym, jak i detalicznym nadal będziemy oferować możliwość bezpośredniego inwestowania w operacje reverse repo poprzez nasze fundusze Conseq Deposit+ OPF i Conseq Repofond.

  Kolejną klasą aktywów, która może zapewnić ciekawe zyski w średnim terminie to obligacje. W ciągu ostatniej dekady osiągały one gorsze wyniki. Teraz jednak sytuacja może się odwrócić i spodziewamy się, że w średnim terminie fundusze obligacji będą oferować bardzo ciekawy potencjał zwrotu. 

  W ciągu ostatniego roku znaczne straty zanotowały akcje, w tym akcje spółek technologicznych, które w ostatnich latach wydawały się nie do zatrzymania. W Conseq dostrzegamy, że rok 2023 dla akcji również nie będzie łatwy, głównie ze względu na spowolnienie globalnych gospodarek, które przełoży się na marże spółek. W przypadku akcji nadal będziemy koncentrować się na wyborze do naszych portfeli tytułów wartościowych oraz na regionach takich jak Europa Środkowa, która pod względem wycen jest obecnie jedną z najtańszych.

  Nieruchomości wykazały silny wzrost w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Spowodowało to spadek dochodów, czyli zysków, jakie nieruchomości generują dla swoich właścicieli. Z tego powodu uważamy, że w kolejnym okresie niektóre rodzaje nieruchomości mogą odnotować korektę wycen lub spadku cen.

  Inwestorzy powinni w tym czasie przede wszystkim skupić się na dywersyfikacji swoich portfeli i być przygotowani, gdyż każde spowolnienie gospodarcze niesie ze sobą ciekawe okazje inwestycyjne.


  Lukáš Maxa
  Realtionship Manager

   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›