Negatywny początek nowego roku na rynkach akcji

  Wraz z nadejściem nowego roku, światowe rynki akcji odwróciły kierunek i zaczęły spadać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Imponujące zyski z ubiegłego roku (akcje amerykańskie +27%, strefa euro +22%, nawet w Czechach +39%) zostały mocno nadszarpnięte, a główne indeksy na rynkach rozwiniętych straciły około trzech miesięcy wzrostu i powróciły do poziomów z września ubiegłego roku.

  Negatywny początek nowego roku na rynkach akcji

  Jednak magia nie była aż tak bardzo potrzebna, po prostu wyczerpały się wszystkie pozytywne informacje, które pchały akcje w górę w zeszłym roku (na czele z poświąteczną ekspansją gospodarczą i akomodacyjną polityką monetarną banków centralnych). A inwestorzy zaczęli obawiać się konsekwencji oderwania od sztucznego zasilania w postaci napływu euro, a przede wszystkim dolarów z pras drukarskich banków centralnych. Wiele miesięcy wysokiej inflacji zbiera swoje żniwo, a bez zacieśnienia polityki monetarnej, którego byliśmy świadkami ze strony CNB, po prostu się nie obejdzie. Inwestujący w ubiegłoroczne hity, akcje technologiczne, odczuwają tego skutki na rynku akcji. Ich amerykański indeks, Nasdaq, tylko w styczniu stracił ponad 9%.

  Jednak prawdopodobnie nie nadszedł jeszcze odpowiedni czas na zakup, wyniki globalnych rynków akcji są nadal niepewne. Nowe mutacje wirusa i wciąż niewystarczająca ilość szczepień stanowią zagrożenie dla światowego wzrostu gospodarczego, a tym samym dla wyników giełdowych. Oznaczałoby to dalsze ewentualne środki ograniczające mające wpływ na gospodarki. Ze względu na wysokie budżety rządowe możliwe są podwyżki podatków dla przedsiębiorstw, a ryzyko geopolityczne jest również bardzo wysokie.

  Krótko mówiąc, obecne ceny akcji uwzględniają już oczekiwania na pozytywny rozwój sytuacji, a zakres dalszych wysokich wzrostów akcji jest ograniczony. Z drugiej strony, w szczególności akcje amerykańskie wydają się być przewartościowane, na innych rynkach (Europa Środkowa i wschodząca Azja, z Chinami na czele) akcje są wyceniane stosunkowo atrakcyjnie a przy wzroście gospodarczym wyższym niż w najbardziej rozwiniętych częściach świata, mogą zaskoczyć swoimi wynikami w tym roku.


  David Kufa
  Dyrektor Wealth Management
   

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›