Narodowy Bank Czech pozostawił kluczową stopę procentową na poziomie 7%

    • Tydzień na rynkach finansowych

W środę odbyło się posiedzenie Narodowego Banku Czech i zgodnie z oczekiwaniami inwestorów Rada Banku pozostawiła kluczową stopę procentową, dwutygodniową stopę repo, na poziomie 7%. Z siedmiu członków Rady Banku sześciu głosowało za utrzymaniem stóp procentowych, a jeden członek, prawdopodobnie Tomáš Holub, głosował za podwyżką o ćwierć punktu procentowego (0,25%). Jeśli chodzi o perspektywy dla stóp procentowych, CNB poinformował, że obecnie prawdopodobne jest, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie lub wzrosną, natomiast obniżka stóp procentowych nie jest aktualnie brana pod uwagę

Narodowy Bank Czech pozostawił kluczową stopę procentową na poziomie 7%

Akcje indeksu NYSE FANG+ - Wyniki od początku roku

Jeśli chodzi o sytuację na rynku akcji od początku roku, trend jest generalnie pozytywny, ponieważ wszystkie monitorowane przez nas indeksy akcji są obecnie na plusie, a najszerszy globalny indeks akcji, MSCI All Country World, odnotował zysk w wysokości 6,8%. Zdecydowanie najbardziej udanym segmentem globalnych rynków akcji są największe amerykańskie akcje technologiczne, zgrupowane w indeksie NYSE FANG+. I rzeczywiście, indeks ten od początku roku zyskał potężne 39,2%! Jednak najlepiej radzącymi sobie akcjami w tym indeksie są Nvidia (+90%), Meta/Facebook (+76%) i Tesla (+68%). Niemniej jednak, obecnie uważamy tę grupę akcji za bardzo mocno przewartościowaną, ponieważ indeks NYSE FANG+ jest obecnie notowany przy następujących ekstremalnie wysokich wskaźnikach wyceny: P/E 43x, EV/EBITDA 18x i EV/Sales 6x.


Jeśli chodzi o wydarzenia na rynkach finansowych w zeszłym tygodniu, akcje radziły sobie bardzo dobrze, a najszerszy światowy indeks giełdowy, MSCI All Country World, odnotował wzrost o 3,5%. Najwięcej zyskały akcje w Europie Środkowej (CECEEUR +5,6%) i Ameryce Łacińskiej (MSCI Latin America +5,6%). Nie najlepiej radziły sobie natomiast obligacje, gdyż najszerszy globalny indeks obligacji Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond osłabił się o 0,4%. W tym samym czasie indeks czeskich obligacji skarbowych stracił 0,5%. Surowce radziły sobie dość dobrze, a Bloomberg Commodity Global Commodity Index zyskał 2,4%.


Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›