W poniedziałek opublikowano czeski indeks PMI dla sektora przemysłowego za luty. Chociaż indeks wzrósł z ze styczniowych 46,6 pkt do 47,7 pkt., to nadal znajdował się relatywnie daleko poniżej kluczowego progu 50 pkt., czyli w paśmie recesji i to już 33. miesiąc z rzędu od czerwca 2022 r. Niestety, czeski sektor przemysłowy nie widzi jeszcze światełka w tunelu, a tempo zwolnień pracowników nadal rośnie.

Czeski Urząd Statystyczny opublikował w środę
wstępny szacunek inflacji za luty. Roczna stopa inflacji spadła o jedną dziesiątą punktu procentowego z 2,8% w styczniu do 2,7%, zgodnie z konsensusem analityków Bloomberga, i pozostała blisko górnej granicy przedziału tolerancji CNB na poziomie 3%. Istotnym problemem pozostaje bardzo silna dynamika cen żywności, gdzie pozycja koszyka cenowego "żywność, alkohol i tytoń” wzrosła w ujęciu rocznym o 4,7%, a także dynamika cen usług, które również wzrosły o 4,7% w ujęciu rocznym.

Czesku Urząd Statystyczny opublikował w czwartek
dane dotyczące zmian płac w ubiegłym roku. W całym roku 2024 – IV kw. 2024 r. w porównaniu do IV kw. 2023 r. – przeciętne realne wynagrodzenie skorygowane o inflację wzrosło o 4,2%. Rozwój ten doprowadził do tego, że przeciętne realne wynagrodzenie skorygowane o inflację osiągnęło poziom z 2018 r. Skumulowany spadek od 2021 r. do 2023 r. ze względu na okres ekstremalnej inflacji wyniósł bardzo znaczące 11%.

Instytut Finansów Międzynarodowych (Institute of International Finance - IIF) opublikował kwartalną analizę rozwoju zadłużenia w gospodarce globalnej. W ciągu ostatniego 2024 roku całkowite globalne zadłużenie – rządu, korporacji i gospodarstw domowych – wzrosło o 7 bilionów dolarów do nowego rekordowego poziomu 318 bilionów dolarów. Udział całkowitego globalnego długu w globalnym PKB wzrósł o około dwa punkty procentowe do 328% po raz pierwszy od czterech lat, na skutek spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i dynamiki inflacji. W Conseq od dawna jesteśmy przekonani, że rekordowa wielkość zadłużenia w globalnym systemie finansowym stanowi jedno z głównych ryzyk inwestycyjnych w nadchodzących latach.

Na swoim regularnym
posiedzeniu w czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył główną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego z 2,75% do 2,5%. Jest to wynik w pełni zgodny z konsensusem analityków Bloomberga. Uważamy, że znaczący wzrost niepewności geopolitycznej i gospodarczej w ostatnim okresie, w tym trwający kilka miesięcy spadek konsensusu szacunków analitycznych dotyczących wzrostu gospodarczego strefy euro w tym roku z 1,4% we wrześniu ubiegłego roku do obecnych 0,9%, w pełni uzasadniają decyzję EBC. Co więcej, konsensus szacunków analitycznych dotyczących średniej inflacji w tym roku wynosi obecnie 2,2%, co mniej więcej pokrywa się z celem EBC. EBC prawdopodobnie nie będzie więc miał większych problemów ze znacznym wzrostem presji cenowej w tym roku, głównie ze względu na wciąż bardzo anemiczną dynamikę gospodarki strefy euro.
Podstawowa stopa procentowa EBC

Źródło: Bloomberg
W środę opublikowano
globalny indeks menedżerów ds. zakupów PMI, który jest kluczowym wskaźnikiem bieżącej kondycji i krótkoterminowych perspektyw globalnej gospodarki. Indeks spadł nieznacznie o trzy dziesiąte punktu, ze styczniowego poziomu 51,8 punktu do lutowego poziomu 51,5 punktu. Jest to nadal wynik zgodny ze stosunkowo przyzwoitym wzrostem globalnej gospodarki, jednak jest to najniższy wynik od 14 miesięcy dla tego niezwykle ważnego wskaźnika.

Na rynki finansowe powróciła zmienność, co doskonale ilustruje poniższy wykres przedstawiający wyniki z ubiegłego tygodnia. Dolar osłabił się bardzo wyraźnie, indeks dolara DXY spadł o 3,5% do 103,8 punktów.
Globalny indeks akcyjny MSCI All Country World spadł o 1,3%. Największe spadki wśród monitorowanych indeksów odnotowały akcje „Magicznej siódemki” (Magnificent 7 -4,5%) oraz szeroki indeks amerykańskich akcji technologicznych (NASDAQ -3,5%). Z drugiej strony akcje chińskie radziły sobie bardzo dobrze (MSCI China +6,5%).
Globalny indeks obligacji Bloomberg Global–Aggregate wzrósł o 0,5%. Jednak amerykańskie obligacje skarbowe nie radziły sobie dobrze (Bloomberg US Treasury index -0,6%), podobnie jak czeskie obligacje skarbowe, których indeks spadł o 1,5%.
Globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return odnotował wzrost o 2,1%. Cena ropy Brent z Morza Północnego spadła o 3,9% do 70 dolarów za baryłkę, z drugiej strony dobrze radziły sobie metale szlachetne – złoto wzrosło o 2,3% do 2914 dolarów za uncję, a srebro o 4,3% do 32,5 dolara za uncję.

Jeśli chodzi o wyniki akcyjne od początku roku, globalny indeks MSCI All Country World notuje wzrost o 1,3%, przy bardzo znaczących różnicach w wynikach głównych indeksów. Dwa rynki, które odniosły największy sukces to Europa Środkowa (CECEEUR +20,0%) i Chiny (MSCI China +19,9%). Z drugiej strony największe spadki odnotowały akcje spółek „Magicznej sidemki” (Magnificent 7 -10,7%) oraz akcje indyjskie (MSCI India -7,2%).


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.