Inwestorzy mogą przyjmować błędne założenia dotyczące ścieżki inflacji, polityki monetarnej i zysków przedsiębiorstw. Co to może oznaczać dla rynków w przyszłości
Rynek akcji to ciekawa rzecz. Owszem, zdarzają się wzloty i upadki w codziennym rytmie, napędzane przez wiadomości i wyniki finansowe poszczególnych spółek. Jednak akcje zachowują się stosunkowo dobrze, biorąc pod uwagę szerszy kontekst: wysoką od dziesięcioleci inflację i najbardziej radykalny zwrot w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych od 1994 r. Spowodowało to najgorszy od 50 lat spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i doprowadziło do gwałtownego wzrostu rentowności krótko- i długoterminowych. Biorąc to wszystko pod uwagę, można by się spodziewać, że akcje będą w gorszej kondycji.
Dlaczego tak się nie dzieje? Możliwe, że inwestorzy kapitałowi opierają się na pewnych założeniach, które naszym zdaniem są ostatecznie błędne. Przyjrzyjmy się trzem z nich:
Założenie 1
Inflacja wkrótce zacznie się ochładzać, a zatem Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych i nie będzie likwidować swojego ogromnego bilansu tak agresywnie, jak wcześniej sądzono, co ograniczyłoby uderzenie w wyceny akcji.
Nasza opinia: Ostatni raport dotyczący wskaźnika cen konsumpcyjnych zawierał pewne elementy sugerujące, że inflacja może osiągać swój szczyt: Inflacja związana z towarami wydawała się słabnąć, a inflacja "bazowa", która nie obejmuje energii i żywności, wypadła lepiej niż oczekiwano. Nie należy jednak zapominać o możliwości utrzymywania się inflacji. Czynsze wciąż rosną, a inflacja w sektorze usług, zwłaszcza związanych z podróżami, jest znaczna. Ponadto nasilenie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie pozwala na złagodzenie skutków wzrostu cen energii, metali i żywności, a kolejne przerwy w dostawach związane z COVID w Chinach powodują ponowne załamanie cen w łańcuchu dostaw.
Założenie 2
Wzrost zysków będzie nadal silny, a przedsiębiorstwa będą zabezpieczone przed inflacją i wyższymi stopami procentowymi.
Nasza opinia: Prawie 80% spółek, które do tej pory podały wyniki za pierwszy kwartał, pobiło szacunki, więc jest powód do optymizmu. Uważamy jednak, że presja na wyniki nadal rośnie, a obecne oczekiwania dotyczące marży zysku mogą być zbyt optymistyczne. Koszty nadal rosną, a zapasy przewyższają nowe zamówienia. Środowisko inflacyjne może ograniczać siłę nabywczą konsumentów, szczególnie w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach. Siła dolara amerykańskiego stwarza również przeszkody dla eksporterów i obniża wartość dochodów uzyskiwanych na rynkach międzynarodowych.
Założenie 3
Akcje amerykańskie muszą być najlepszym miejscem do inwestowania w porównaniu z obligacjami i rynkami międzynarodowymi.
Nasza opinia: UW ciągu ostatnich 12 lat amerykańskie akcje, zwłaszcza duże spółki technologiczne, rzeczywiście stanowiły zwycięską klasę aktywów. Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze. Wyceny są dziś wysokie w czasie, gdy wzrost gospodarczy spowalnia, a polityka się zaostrza. Rynki w innych krajach mogą oferować bardziej atrakcyjną wartość względną. W regionach takich jak Chiny, akcje są wyceniane po cenach minimalnych w warunkach recesji. Jeśli chodzi o rynki wschodzące, presja inflacyjna ze strony towarów może się zmniejszyć, podczas gdy oczekiwania są umiarkowane, a waluty również mogą się umocnić. W Europie bardziej gołębi bank centralny w połączeniu z być może bardziej spójną polityką fiskalną w następstwie konfliktu zbrojnego może przyczynić się do ożywienia gospodarczego.
Dzisiejsze fundamenty gospodarcze różnią się od tych z poprzedniego cyklu, dlatego portfele inwestorów również powinny się zmienić. Inwestorzy powinni rozważyć dywersyfikację według klasy aktywów, regionu, sektora, stylu i kapitalizacji rynkowej. Wykorzystaj hossę na giełdzie do realizacji zysków z indeksów pasywnych i przekierowania ich w stronę zarządzania aktywnego. Jeśli obecnie posiadasz niedowagę w środkach pieniężnych i obligacjach, spróbuj zneutralizować te alokacje, zwracając uwagę na papiery skarbowe, które są obecnie notowane bliżej krótkoterminowej wartości godziwej.
Źródło: www.morgastanley.com