KOMENTARZ DNIA - Rynki obligacji pod presją rosnących oczekiwań inflacyjnych

    • Komentarz dnia

Światowe rynki obligacji od początku roku znajdują się pod presją rosnących oczekiwań inflacyjnych. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w strefie euro presja inflacyjna mierzona swapami inflacyjnymi jest obecnie najwyższa od 8 lat.

KOMENTARZ DNIA - Rynki obligacji pod presją rosnących oczekiwań inflacyjnych

W rezultacie na światowych rynkach obligacji od początku roku doszło do lekkiej korekty. Najszerszy światowy indeks obligacji, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, stracił 1,9% od początku roku, podczas gdy średnia globalna rentowność obligacji do wykupu wzrosła o 0,15% do 0,98%. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych USA do terminu zapadalności na początku roku wzrosła o 0,36% do 1,28%.

Niemieckie obligacje rządowe również zawodzą. Rentowność 10-letnich obligacji do terminu zapadalności od początku roku wzrosła dotychczas o 0,20% do -0,37%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czeskich obligacji skarbowych, których indeks traci 1,5%, a rentowność 10-letnich obligacji do wykupu wzrosła o 0,27% do 1,57%.

Skutkiem jest także znaczący spadek globalnego wolumenu obligacji przy ujemnej rentowności do wykupu. Podczas gdy na początku roku wartość tych obligacji wynosiła 18 bilionów dolarów, obecnie jest to „tylko” 15 bilionów dolarów.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›