KOMENTARZ DNIA - Oczekiwane zwroty z amerykańskich akcji w najbliższych latach są wyjątkowo słabe

    • Komentarz dnia

Wycena głównego indeksu giełdowego w USA S&P 500 jest obecnie na historycznym rekordzie. Wyceny są jeszcze wyższe niż podczas bańki technologicznej w 2000 roku. Wskaźnik wyceny P / S - stosunek ceny do sprzedaży (price-to-sales ratio) - osiągnął obecnie nowy rekord na poziomie 3,0.

KOMENTARZ DNIA - Oczekiwane zwroty z amerykańskich akcji w najbliższych latach są wyjątkowo słabe

I właśnie wyceny są kluczem do średnich rocznych oczekiwanych zwrotów z akcji w średnim okresie. Jednocześnie moja analiza regresji z funkcją logarytmiczną wskazuje, że aprecjacja amerykańskich akcji w ciągu najbliższych pięciu lat może być nawet ujemna. Rekordowe wyceny sugerują, że powinny się one stopniowo normalizować się w ciągu następnych pięciu lat, tzn. stopniowo zbliżać się do granicy długoterminowej średniej. Wyceny najprawdopodobniej wywrą silny negatywny wpływ na ogólny zwrot z amerykańskich akcji w ciągu najbliższych pięciu lat.

Z tego powodu amerykańskie akcje w naszej globalnej alokacji akcji są poważnie niedoważone w stosunku do benchmarków, odpowiednio posiadamy ich stosunkowo niewiele w naszych portfelach inwestycyjnych. Z drugiej strony preferujemy znacznie atrakcyjniejsze cenowo regiony, zwłaszcza Europę Środkowo-Wschodnią.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›