KOMENTARZ DNIA - Globalna podaż pieniądza rośnie w najszybszym tempie od kryzysu w 2008 roku

    • Komentarz dnia

Globalna podaż pieniądza rośnie obecnie w najszybszym tempie od kryzysowego roku 2008. Obecna stopa wzrostu rok do roku wynosi 20%.

KOMENTARZ DNIA - Globalna podaż pieniądza rośnie w najszybszym tempie od kryzysu w 2008 roku Biorąc pod uwagę, że główne światowe indeksy giełdowe są dość ściśle skorelowane z globalną podażą pieniądza od czasu światowego kryzysu finansowego, nie powinniśmy być zaskoczeni, że rynki akcji nadal bardzo silnie rosną w tym roku. Najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World od początku roku odnotował ponadstandardowy wzrost o 6%. Jednocześnie rynki wschodzące radzą sobie szczególnie dobrze, przypisując aż 12% zisk według indeksu MSCI Emerging Markets.

Jaki będzie rozwój rynków akcji w najbliższych miesiącach? Moje nastawienie jest lekko negatywne. Po pierwsze, notowania giełdowe w ostatnich miesiącach, pomimo globalnej pandemii, są naprawdę fenomenalne. Indeks MSCI All Country World Index wskazuje wzrost o 18% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednocześnie historycznie na rynkach finansowych, po okresie silnego wzrostu, zazwyczaj następuje słabszy okres.

Po drugie, wycena światowych rynków akcji jest niezwykle wysoka, blisko historycznych maksimów. Na przykład globalny trailing P/E wynosi obecnie 33,7, znacznie powyżej długoterminowej średniej wynoszącej 20,3. Z porównania historycznego wynika, że ​​wysokie wyceny akcji są silnie skorelowane z oczekiwanymi i przyszłymi zwrotami poniżej średniej.

Po trzecie, globalna presja inflacyjna jest obecnie najwyższa od wielu lat, mierzona za pomocą swapów inflacyjnych. Dlatego nie mogę wykluczyć, że również zrealizowana inflacja w najbliższych miesiącach wzrośnie znacząco, powyżej celów inflacyjnych banków centralnych. W końcu luzowanie ilościowe, czyli drukowanie pieniędzy przez kluczowe banki centralne, jest nadal bezprecedensowe, a polityka fiskalna pozostaje bardzo luźna.

Dlatego mój bazowy scenariusz przyszłej sytuacji zakłada, że ​​główne indeksy giełdowe będą poruszać się wokół obecnych poziomów w najbliższych miesiącach i nie zdziwiłbym się, gdybyśmy zobaczyli niewielką realizację zysków i zdrową korektę w okolicach 10-15%.
 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›